REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Squatteři přislíbili, že obsazenou usedlost Šatovka opustí

Squatteři přislíbili, že obsazenou pražskou usedlost Šatovka opustí. Praha 6 jim dala čas do dnešního poledne, pak na dvě hodiny otevře vchod, aby se mohli vystěhovat. Řekla jedna z obyvatelek squatu, potvrdil to i mluvčí Prahy 6 Petr Vybíral. Radnice požaduje vyklizení budovy kvůli narušené statice a dřevomorce.
squatt

"Na další konflikt, šikanu policie a nákladné soudy nemáme žaludek, rozhodli jsme se proto ze Šatovky odejít dobrovolně. Otázka na povahu systému, který k obraně prázdných domů neváhá použít násilí, ale nemizí," uvedli aktivisté v prohlášení pro ČTK. Pokud budovu neopustí do 14:00, bude povolána policie, píšou dále.

Objekt obsadili už před Vánocemi. "Vlastníkovi, který se o dům momentálně není schopen postarat jinak než zazděním oken, jsme nabídli, že se budeme o objekt bezplatně starat a vytvoříme zde prostor, který bude sloužit lidem. Naše nabídka nebyla přijata," uvádí dále v prohlášení.

Praha 6 v květnu 2014 informovala o plánu budovu přestavět a za zhruba 180 milionů tam vybudovat domov důchodců a centrum péče pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou se 125 lůžky. Magistrát ani městská část ale nakonec do centra pro seniory v Šatovce investovat nebude.

Usedlost je prázdná od roku 2011 a postupně chátrá. Vlastní ji městská část, pozemky okolo má svěřeny od magistrátu. Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužila mimo jiné i jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole. Squatteři se do ní nastěhovali loni 21. prosince.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Rozbitá a opravená okna

Opravené domy snižují lokální kriminalitu

„Teorie rozbitého okna“ je pracovní název výzkumu, který ve Filadelfii realizovala Pensylvánská univerzita. Výzkumníci při něm potvrdili, že oprava opuštěných domů v zástavbě má vliv na snižování kriminality v okolí. Prostě stačí, aby dům nevypadal tolik opuštěně.