REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ve Znojmě se začaly opravovat krovy středního křídla hradu

Ve Znojmě se začal znovu opravovat středověký hrad. Řemeslníci nyní pracují na krovech středního křídla, práce vyjdou na šest milionů korun a skončí až příští rok v listopadu. Pět milionů korun zaplatí za opravy město, uvedla v tiskové zprávě jeho mluvčí Zuzana Pastrňáková.
Ve Znojmě se začaly opravovat krovy středního křídla hradu

Zbylé peníze jdou z Programu regenerace městské památkové rezervace, menší částkou přispěl Jihomoravský kraj. Hrad, který založila přemyslovská knížata v první polovině 11. století, prochází komplikovanými opravami už od roku 2008. Vnitřní prostory využívá pro expozice a výstavy Jihomoravské muzeum ve Znojmě. "Kvůli stavebním pracím je zavřené pouze nádvoří, jinak se opravy návštěvníků nijak nedotknou," uvedla Pastrňáková.

Stávající práce zajistí výměnu části povalových stropů včetně oprav omítek stropů, prvků krovu, výměny střešní krytiny, opraví se omítky a hlavy dvou komínů a římsa. "Na závěr se na stropy položí hliněná dlažba," uvedla Pastrňáková.

Do předchozích oprav už město investovalo 12 milionů korun, další peníze získalo ze státních zdrojů. Opravené je západní a jižní křídlo a část středního. Ještě je nutné opravit zbývající část křídla a přístavek ve středním křídle.

Hrad se v prvních desetiletích existence stal sídlem znojemských Přemyslovců a byl důležitý správním centrem jižní Moravy jako součásti českého knížectví. Později to byl královský hrad a opora centrální pražské královské moci. V první polovině 18. století byla část hradu přestavěna na barokní zámek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.