Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

„Umělé dřevo“ je odolné vůči vlhku i ohni

Dřevo je nepochybně zajímavý stavební materiál a rádi ho mají i návrháři interiérů, ale jeho využití v jednotlivých místnostech má své limity. Například problematické je použití dřeva v koupelně nebo v exteriéru bez zastřešení. Vlhké klima dřevu prostě nesvědčí. Ztrácí tu barvu, bobtná a plesniví.
„Umělé dřevo“ je odolné vůči vlhku i ohni

Výzkumníci z Fraunhoferova institutu (FI) ale přišli s variací na přírodní materiál. Vyvinuli desky z dřevěného polymeru, které vynikají vysokou odolností vůči vlhkosti a také nízkou hořlavostí.

Materiál, který šetří lesy,“ uvádí ve svých materiálech Institut Wilhelm-Klauditz pro výzkum dřeva v Braunschweigu, který je součástí FI. V případě WPC (wood-polymer composites) tu ale nejde jen o úsporu materiálu. Výstupem projektu LIMOWOOD, spolufinancovaném EU a na kterém se podíleli i výrobci nábytku a dalších dřevařských produktů z Belgie, Španělska, Francie a Německa, je především super-odolný materiál s nevšedními vlastnostmi. Díky své odolnosti vůči přírodním vlivům je ideálním materiálem na vnější fasády, obklady, ale také na stavbu teras a zahradních domků, plotů nebo ohrad pro dobytek.

WPC desky jsou složeny z 60 % dřevnatých částí (podobně jako překližka), ale zbytek objemu doplňují termoplastické materiály, zejména polypropylen a polyetylen. Přitom obě suroviny, štěpku i plasty, lze bez problémů získávat z odpadů a navracet je tak účelně do oběhu v rámci materiálové recyklace. V konečném důsledku jsou pak WPC desky stoprocentně recyklovatelné. V praxi by mohli nahradit jak lignocelulózní (tj. dřevo), tak i vláknité materiály (konopí, bavlna, rýžové slupky). Desky vytlačené WPC se navíc vyrábí technologií, která nevyžaduje přídavek konzervačního formaldehydu, jako jiné tlačené směsné desky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA