REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

„Umělé dřevo“ je odolné vůči vlhku i ohni

Dřevo je nepochybně zajímavý stavební materiál a rádi ho mají i návrháři interiérů, ale jeho využití v jednotlivých místnostech má své limity. Například problematické je použití dřeva v koupelně nebo v exteriéru bez zastřešení. Vlhké klima dřevu prostě nesvědčí. Ztrácí tu barvu, bobtná a plesniví.
„Umělé dřevo“ je odolné vůči vlhku i ohni

Výzkumníci z Fraunhoferova institutu (FI) ale přišli s variací na přírodní materiál. Vyvinuli desky z dřevěného polymeru, které vynikají vysokou odolností vůči vlhkosti a také nízkou hořlavostí.

Materiál, který šetří lesy,“ uvádí ve svých materiálech Institut Wilhelm-Klauditz pro výzkum dřeva v Braunschweigu, který je součástí FI. V případě WPC (wood-polymer composites) tu ale nejde jen o úsporu materiálu. Výstupem projektu LIMOWOOD, spolufinancovaném EU a na kterém se podíleli i výrobci nábytku a dalších dřevařských produktů z Belgie, Španělska, Francie a Německa, je především super-odolný materiál s nevšedními vlastnostmi. Díky své odolnosti vůči přírodním vlivům je ideálním materiálem na vnější fasády, obklady, ale také na stavbu teras a zahradních domků, plotů nebo ohrad pro dobytek.

WPC desky jsou složeny z 60 % dřevnatých částí (podobně jako překližka), ale zbytek objemu doplňují termoplastické materiály, zejména polypropylen a polyetylen. Přitom obě suroviny, štěpku i plasty, lze bez problémů získávat z odpadů a navracet je tak účelně do oběhu v rámci materiálové recyklace. V konečném důsledku jsou pak WPC desky stoprocentně recyklovatelné. V praxi by mohli nahradit jak lignocelulózní (tj. dřevo), tak i vláknité materiály (konopí, bavlna, rýžové slupky). Desky vytlačené WPC se navíc vyrábí technologií, která nevyžaduje přídavek konzervačního formaldehydu, jako jiné tlačené směsné desky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA