Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přejímku novostavby využijte na maximum, žádejte opravu technických vad a nedodělků

Jak si pojistit, aby novostavba, kterou si pořídíte, opravdu byla „jako nová“? Zásadní moment je přejímka novostavby – kvalita vašeho bydlení i možnost budoucí reklamace záleží na tom, jak dobře přejímku zvládnete.
Přejímku novostavby využijte na maximum, žádejte opravu technických vad a nedodělků

Přejímka novostavby v žádném případě není jenom formalita – ačkoli stavební firma i developer možná doufají, že jednoduše přeberete klíče a podepíšete se, nenechte se napálit. Přejímka je vaše šance rozpoznat vady na nemovitosti včas a pojistit si jejich nápravu, nebo aspoň slevu z kupní ceny, případně ceny stavebních prací.

Jaké máte šance kontrolovat novostavbu?

Stavbu domu si můžete objednat přímo u stavební firmy, nebo vstoupit v rané fázi do některého z developerských projektů. Když jste přítomni procesu stavby od začátku, máte možnost dohlížet na jeho průběh ve vícero fázích a technickým vadám předcházet (čtěte článek Jak včas zjistit vady na novostavbách?). Druhá varianta je koupit hotovou novostavbu. Ztrácíte možnost kontroly, ale zase máte jistotu, že se developerský projekt stal skutečností a nezůstalo u holých skeletů.

V obou případech vás čeká přejímka nemovitosti, kde prozkoumejte vše do nejmenšího detailu. Samozřejmostí by mělo být vyhotovení předávacího protokolu (prohlédněte si ukázkový protokol, jak ho zpracovávají inspektoři z IKA Buildog). Zaznamenávat se budou technické vady a připravte se na to, že nebudou zdaleka jenom jedna nebo dvě, v novostavbách se běžně najdou desítky nedodělků.

7 nejčastějších vad u českých novostaveb

Inspektoři IKA Buildog, kteří se věnují přejímkám novostaveb na každodenní bázi, nám poskytli svoje statistiky, z nichž vyplývá, že se setkáte nejčastěji s následujícím:

1. Poškozené povrchy

Díry v omítce, křivá podlaha nebo poškrábané dveře se odhalí pouhým okem, vzdutí podlahy u stěn vyžaduje měření pomocí vodováhy.

Zde stavebníkovi zřejmě došel materiál, a tak podlahovou lištu ukončil, jak se mu to zrovna hodilo. To by se u novostaveb stávat nemělo. Zdroj: IKA Buildog

Mechanické poškození masivní dřevěné podlahy. Oprava již položené podlahy je velice nákladná záležitost. Pokud si toho nový majitel při přejímce novostavby nevšimne, může být složité takovou vadu v budoucnu reklamovat. Zdroj: IKA Buildog

2. Vlhkost a úniky tepla

Vlhkost se může objevit kvůli špatné tepelné izolaci sklepa, tepelným mostům či nedoléhavému těsnění oken, k posouzení potřebujete vlhkoměr.

3. Špatná akustická izolace

Pokud stavaři dostatečně nezaizolují příčku, která vás dělí od sousedů, klidu a ticha se nedočkáte. Bez měření hlukoměrem na to přijdete až po nastěhování.

4. Problémy ve statice

Praskliny v omítce mohou prozradit mnoho o stavu konstrukce celého domu. Někdy si novostavba teprve „sedá“, jindy jde o závažné problémy nosných zdí a statiky.

5. Dokumentace a manuály

Často se developer neobtěžuje dodat revizní doklady a manuály k technickým zařízením, například příručku k novému kotli, bez níž se ovšem těžko obejdete.

6. Soulad s normami a místními regulativy

Stavaři běžně obcházejí normy či závazná nařízení, které plynou ze stavebního povolení. Nesrovnalosti mnohdy neodhalí ani úředníci během kolaudace stavby.

7. Rozvody

Špatně zaizolované trubky, neuzemněné elektroinstalace – rozvody by určitě neměly ujít vaší pozornosti, dávejte si pozor obzvláště v koupelnách.

Jak odhalit všechny vady najednou? Přejímka od IKA Buildog

Developerům ani zhotovitelům stavby věřit nemůžete, sami technické vzdělání ani vybavení nemáte – na koho se tedy obrátit pro pomoc při přejímce novostavby? Zkušenosti a zároveň ostré lokty ve vyjednávání mají odborníci na technickou inspekci nemovitosti ze společnosti IKA Buildog.

Mají za sebou stovky prověřených novostaveb, které jen potvrzují, že nejčastější problémy se až podezřele často opakují. Na základě svých zkušeností i pomocí moderního přístrojového vybavení zvládnou během jedné až dvou hodin identifikovat všechna problematická místa a zdokumentovat závady.

Součástí přejímky je vedle zjištění všech konkrétních technických vad a nedodělků také ověření souladu klientských změn a smluveného standardu, záznam výchozího stavu měřidel a hodnocení stavu konstrukcí a technických zařízení.

A kolik to stojí?

Cenu za provedení přejímky se dozvíte okamžitě po vyplnění informací o zkoumané nemovitosti. Službu můžete ihned nezávazně poptat kliknutím na „odeslat poptávku“.

Výstupem z přejímky je protokol

Tím nejcennějším je potom strukturovaný protokol z přejímky (prolistujte si ukázku), váš trumf v komunikaci s developerem. Přehledný dokument obsahuje výčet všech vad, doplněný o návrh nápravných řešení, včetně stanovení způsobu a termínu odstranění vad a nedodělků. Protokol podepisují stavbyvedoucí i developer, a tak se zavazují k nápravě. Obvykle navíc zjištěné vady vedou ke snížení kupní ceny.

A co se stane, když vady a nedodělky na novostavbě objevíte až po přejímce? Máte ještě šanci zažádat o reklamaci, novostavba má totiž stejně jako každé jiné zboží dvouletou záruční lhůtu. Z praxe ovšem vyplývá, že získat adekvátní reakci na reklamace od developera nebo stavební firmy bývá těžší než rozmluvit němého.

IKA BUILDOG, s.r.o.

logo
Vinohradská 112
130 00 Praha 3

telefon: 267 313 003
e-mail: sluzby@buildog.cz

web: www.buildog.cz, www.inspekcedomova.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vzdělání pro realitní makléře se stane nezbytností

Vzdělání pro realitní makléře se stane nezbytností

O pětimiliardový trh s nemovitostmi se v ČR stará téměř dvacet tisíc realitních makléřů. V přepočtu na počet obyvatel tak patříme mezi evropskou špičku a v důsledku toho většina realitních makléřů vynakládá veškerou svou energii především na soupeření o klienty.

REKLAMA