REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Římský beton: recept na ekologičtější a pevnější materiál

Kopule římského Panteonu, chrámu, který se řadí mezi nejznámější památky Říma, váží přibližně 4500 tun. Stojí na svém místě více než 1900 let, a dosud je bez sebemenší praskliny. Přitom se jedná o největší dóm na světě vybudovaný bez podpůrných železných či ocelových výztuží. Skutečně může za dlouhověkost betonu na této masivní stavbě dávná dovednost Římanů, nebo jen nepřítomnost výztuží?
Římský beton: recept na ekologičtější a pevnější materiál

Technologové a inženýři univerzity v kalifornském Berkley se na odolný římský beton podívali z blízka, a dospěli k závěru, že krom vyšší pevnosti navíc vyniká i nižší uhlíkovou emisní bilancí. Jak to spolu souvisí? Pokud jde o odolnost, dnes využívaný beton se časem zmenšuje, smršťuje. Tím se na jeho povrchu otevírá síť mikroskopických prasklin, a je jen otázkou času, kdy se vymrzající voda nebo vlhkost prohlodá jeho strukturou až k ocelové či železné konstrukci. Tady už hlodající rez dokončí dílo zkázy. A římský beton?

Ten je vyroben ze směsi, jež se výrazně liší od dnešní. Namísto portlandského cementu do něj totiž Římané přidávali vulkanický popel a pemzovou (lávovou) drť. Když se na římském betonu objeví mikroskopické trhliny a začne do nich pronikat vlhkost, začne se chemickou reakcí díky krystalickým vazbám sám zacelovat. Na matrici cementové látky se z aluminio-silikátových látek vytvoří překlenovací vrstva, která praskliny zahlazuje a později materiál zpevňuje. Je to vlastně první samo-regenerační beton.

Takový poznatek by bylo vhodné aplikovat i na dnešní stavby, už proto, že uhlíková bilance „sopečného“ betonu je výrazně nižší, než při konvenčním postupu. A snižovat emise na úrovni cementu se vyplatí, protože tvoří 7 % podíl z globálně produkovaných emisí. Je to navíc materiál, který je spotřebováván ve stále větší míře: Zatímco celé USA například v rozmezí let 1901-2000 spotřebovaly 4,5 Gt (gigatun) cementu, Čína spotřebovala 6,6 Gt za poslední tři léta. Eko-cement pro odolnější beton by se tedy skutečně vyplatil.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Budeme mít beton se samoregenerační schopností?

Budeme mít beton se samoregenerační schopností?

Beton se po právu řadí mezi nejrozšířenější stavební materiály posledního století. Vyniká tvarovatelností, odolností a mechanickou pevností, a v kombinaci s železnou výztuží i silou. Zdaleka ale není nezničitelný, a k jeho narušení ve skutečnosti stačí jen malá prasklina.

REKLAMA