
Ve studiu estav.tv jsme se sešli s bývalým hasičem a preventistou, současně se soudním znalcem Radkem Kislingerem.
Byty jsou nejčastějším místem výskytu požáru. Nejčastější důvody, proč požár vznikne je lidská nedbalost při používání zdrojů tepla, včetně otevřeného ohně, příprava potravin, používání elektrospotřebičů a stále kouření. Až poté následují technické závady elektroinstalace, požáry automobilů atp.
Prevence a vteřiny na reakci
Lidé svým objektům nerozumí, a to je problém. „Nastěhujete se do bytu a nikdo vám podrobně nevysvětlí, jak je objekt připraven na požár, jaké prostředky mám k jeho eliminaci,“ vysvětluje Radek Kislinger ve studiu.
Přitom čas na efektivní zásah proti požáru je zoufale, až nečekaně malý. Rozhodující jsou první vteřiny, pokud požár vůbec zpozorujeme. V rámci málo jednotek minut lze ještě v bytovém interiéru rozvíjející se požár zvládnout. Poté již pravděpodobnost eliminace svépomocí strmě klesá k nule.
„Lidé si neuvědomují, že požár probíhá zpravidla zcela jinak oproti představám z filmů,“ říká Radek Kislinger. Daleko větším nepřítelem, než samotné plameny jsou zplodiny hoření, které jsou jedovaté, horké a ztěžují orientaci v prostoru. Zasáhnou prakticky vše v interiéru.
Jak se správně chovat? Rad by bylo tisíce, zde jsou ty základní:
- Prevence je základ, dbejte na návody k obsluze svých přístrojů, nenechávejte je běžet bez dozoru, buďte opatrní při vaření a podobných činnostech.
- Seznamte se se svým domem, prozkoumejte možnosti hasebních prostředků, pořiďte si i domů hasicí deku nebo ruční hasicí přístroj.
- V případě vzniku požáru zachovejte chladnou hlavu, použijte dostupné prostředky i třeba improvizované (například hořící ubrus přikrýt talířem).
- Otevření oken nebo ponechání otevřených dveří v bytě může situaci velmi zhoršit. Snažte se udržet požár v jedné místnosti i když už prcháte.
- Volejte včas o pomoc, profesionály i sousedy. Upozorněte hlasitým voláním na vznikající nebezpečí.
Další rady se dozvíte v rozhovoru. Dozvíte se také, jak se požár vyšetřuje, co se děje po zásahu hasičů, jak požár může ohrozit stavební konstrukci a jaké problémy pro obyvatele požár přináší i mnoho let po uhašení si poslechněte také v rozhovoru na estav.tv.
Sdílet / hodnotit tento článek