REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Návrat na chaty a chalupy: Těchto 5 věcí zkontrolujte, než se zabydlíte

S plnohodnotným startem jara se většina Čechů vrací na své chaty, aby si své druhé domovy připravili na novou sezónu. Uvedení objektu do „letního“ provozu přitom může být práce na celý víkend, někdy i na dva. Co zkontrolovat ihned po příjezdu, jak dlouho v objektu větrat a čím si ulehčit u vytápění nebo práce na zahradě? Přehled věcí, kterým se po návratu na chatu po zimních měsících věnovat, shrnuje následující článek.
Zdroj: Adobestock –  Pyty
Zdroj: Adobestock – Pyty

Kontrola základních funkcí a pročištění vzduchu

Jako první je dobré věnovat pozornost stavu střechy, jestli ji neponičil silnější vítr nebo zvířata. Dále je vhodné se zaměřit na kontrolu vodovodního potrubí. Ihned po příjezdu se také vyplatí otevřít okna, klidně i na několik hodin, aby se vzduch pořádně pročistil. Pokud se chata nachází u řeky, jezera nebo se v ní má tendenci držet vlhkost, měl by člověk otevřít okna i na půdě nebo ve sklepě. S tím souvisí i prohlídka objektu kvůli plísním – je dobré zkontrolovat podlahy, prostory pod postelí či za lednicí.

Vytápění prochladlého domu

V brzkých jarních měsících je ještě nutné v chatě topit. Zejména starší objekty bývají zpravidla prochladlé, zatopení v krbu nebo kamnech je tak jedna z prvních věcí, kterou uživatel po příjezdu po zimě udělá. „Jedním z klíčových úkonů v rámci přípravy na jaro, je kontrola spalinových cest. Pokud se provádí pravidelně v zákonem daných intervalech, člověka by nemělo nic překvapit,“ uvedl Jan Libánský ze společnosti HECHT. Podle něj přitom lidé zejména u méně využívaných objektů preferují elektrické přímotopy. „Často jezdí jen na otočku a pracují hodně na zahradě, přímotopem si tak pomáhají v případě, že v prochladlém objektu tráví více času,“ doplnil.

Základní úklid

I když je chata třeba i celou zimu neobývaná, málokdy se stane, že by ji člověk našel ve stejném stavu jako na podzim před odjezdem. Základní úklid se tak často týká živočichů, kteří se mohou v interiéru vyskytovat. V lepším případě jde o hmyz, pavučiny a pavouky, v tom horším se mohou uvnitř nacházet myši. Po delší nepřítomnosti bývá uvnitř chaty nanesená i výraznější vrstva prachu. Úklid by se však měl týkat i exteriéru. Typickým příkladem mohou být popadané větve, zbytky listí nebo i stromy či keře rozviklané po silném větru. I kvůli bezpečnosti se jim tedy vyplatí věnovat pozornost.

První práce na zahradě

Podle statistik tvoří zhruba polovinu tuzemských rekreačních objektů chaty, jejichž součástí je i zahrada. Při jarním návratu by tak neměl být opomenutý ani trávník. Usečené kousky trávy totiž působí jako mulč a trávník hnojí. „První sečení přichází v níže položených oblastech už v první polovině dubna, v poslední době lidé čím dál častěji tíhnou k akumulátorovým sekačkám. Registrujeme také rostoucí popularitu robotických sekaček. Ty si lidé často vozí z domu, při odzimování chaty, kdy je v objektu obrovské množství práce, ušetří toto řešení díky automatickému provozu spoustu času,“ doplnil Jan Libánský.

Nezapomeňte na zabezpečení

Řada lidí má na svých chatách uskladněné nářadí, sekačky, křovinořezy či jízdní kola. V objektu však na jaře tráví čas maximálně o víkendech, čehož si mohou všimnout zloději. Podle policejních statistik sice v loňském roce ubylo vloupání do chat o pětinu, i tak jich ale bylo evidováno více než tisíc. Stále více Čechů proto investuje do kvalitního zabezpečení, které aktuálně nepředstavují pouze bytelné zámky či napojení na pult centralizované ochrany. „Dobré je dbát na všechna potenciálně slabá místa. Například garáže je dobré osazovat kvalitními vraty, v případě oken mohou jako velmi dobrý bezpečnostní prvek fungovat předokenní rolety,“ upozornil Petr Přichystal ze společnosti Lomax s tím, že kontrola zabezpečení je jedním z prvních kroků, které by měl člověk po návratu na chatu provést.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Inspekce nemovitostí

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

REKLAMA