Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Největší Africký mrakodrap plánují v Maroku

Trend výstavby výškových budov a mrakodrapů se nevyhne ani Africe. Dubajská společnost Middle East Development (MED) přislíbila zahájení prací v marocké Casablance na červen 2015. Dubajská inspirace super-vysokými budovami se ani v třímilionovém městě na pobřeží Atlantiku nezapře. Projekt Al Noor Tower, tedy Věže světla, se má vyšplhat do výšky 540 metrů, a bude se tedy jednat o nejvyšší budovu na africkém kontinentu.
Největší Africký mrakodrap plánují v Maroku

Al Noor Tower totiž hned dvakrát přeroste dosud nejvyšší budovu, jihoafrické Carltonovo centrum v Johannesburgu, vystavené v roce 1973 s výškou 273 metrů. Casablanský kolos, na jehož výstavbě má kvůli zdůraznění vlastní státní prestiže osobní zájem i marocký král Mohamed VI., je budovou plnou překvapení a skryté symboliky. Výška 540 metrů má reflektovat 54 afrických států (nebo alespoň těch zemí, které marocký král za státy považuje), 114 pater budovy je připomínkou stejného počtu súr Koránu, a proměnlivá fasáda má odrážet pestrost tisícovky afrických jazyků. Nejrůznějších připodobnění ale bude jistě ještě víc.

Na vlastním architektonickém návrhu se podílelo mnohonárodnostní studio Valode&Pistre, které přišlo s působivou vizí mohutné základny zužující se až k zakončení v podobě dvou rozevírajících se čepelí. Celková užitná plocha všech pater by se měla blížit 335 000 metrům čtverečních, které by měly poskytnout dostatek místa jak pro stometrové vnitřní atrium, tak i pro luxusní hotel s 200 pokoji. Co všechno ale bude Věž světla, kterou zlý jazykové a obdivovatelé Pána prstenů připodobňují k věži se Sauronovým okem, ve skutečnosti nabízet, jisté ještě není.

Rozpočet je rozplánován na jednu miliardu dolarů, a budova by měla být hotova v roce 2018. Otázkou zůstává, jak gigant Věže světla zapadne do rázu Casablanky, kde nejvyšší budovou dosud byl jen vysílač Telecom Maroc s výškou 139 metrů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Největší výšková stavba ze dřeva bude ve Vídni

Největší výšková stavba ze dřeva bude ve Vídni

Výšková stavba, jež dosáhne výšky 84 metrů, vyroste jen kousek od Čech, na vídeňském Seestadt Aspern. Konvenční architektura s využitím nekonvenčních materiálů vyvolává velký zájem ve světě, už proto že projekt nazvaný „HoHo“ vyniká nad jiné nízkými procesními emisemi.

Výtahem až do nebes a dál

Výtahem až do nebes a dál

Světový lídr v průmyslu výtahů a eskalátorů – společnost KONE dodá super výtahy do mrakodrapu Kingdom Tower (Věž království). Ta se s výškou přes jeden kilometr stane po dokončení nejvyšší budovou světa a trumfne tak nynější vysokou krásku Chalífovu věž v Dubaji se 160 patry.

REKLAMA