Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zahradní domek je víceúčelový. Slouží jako studio pro práci i jako chata pro ubytování hostů

Práce z domu zní jako docela zajímavý nápad do doby, než k tomu domu připočítáte i spolubydlící děti. S nimi se představa koncentrace na pracovní úkon rozplývá opravdu rychle. Pár z nizozemského Bergenu to vyřešil poněkud neobvykle. Za svým domem si nechali vystavět ateliér, kde mohou přes den pracovat, a neruší je jejich ratolesti.
Foto: Aiste Rakauskaite

Hned ze startu pro doplnění: děti, které pár z Bergenu má, nejsou batolata ani kojenci, ale odrostlí dospívající adolescenti. A nic proti nim. Jen, že jejich přítomnost na gauči nedoceníte tehdy, když si domů pozvete klienty nebo partnery k jednání. Pár z Bergenu to tedy pojal tak, že pro svou profesní činnost si za obytným domem vytvoří ateliér a potřebné zázemí, a po čas kdy jsou „v práci“ přenechají dům puberťákům.

Nápad na odloučení pracovního prostoru patří v poslední době, kdy se model nejrůznějších forem homeoffice stává populární, patří k hodně diskutovaným. Jde o to, že vás ta cesta do práce, byť je to jen přes zahradu, udrží víc bdělé a motivované, než když celý den sedíte v obýváku. S dobře vybavenou kanceláří mimo objekt domu jste lépe izolovaní od rušivých vlivů a máte předpoklad k lepším výkonům.

Pár z Bergenu to ještě trochu vyšperkoval tím, že návrh onoho svého domáckého pracoviště zkombinovali s dalším nápadem. Ubytováním pro návštěvy. Když k nim tedy dorazí přátelé nebo příbuzní, mají kde hosté složit hlavu. Hosté mají během pobytu garantované své soukromí a znovu tím není narušen běh domácnosti.

Foto: Aiste Rakauskaite

Není to budova, jen stavba

Na architektech z nizozemského Studia Abacaxi bylo, jak tuhle pestrou programovou náplň vměstnat takříkajíc pod jednu střechu. Do objektu menšího formátu – aby jím nezaplnili celou zahradu – s přiměřenými náklady na realizaci. Práci jim ne úplně ulehčoval fakt, že pár z Bergenu nepracuje v jednom oboru, jedné profesi. Zapotřebí tedy byly dvě oddělené pracovny a jedna místnost, určená k jednání s klienty.

Architektka Martine Duyvisová dokázala navrhnout takový plán, který obstál jako multifunkční útočiště, které hladce spojuje práci, všední život a přírodu. Chválu si zaslouží nejen za to, že celý objekt nyní kombinuje všechny požadavky nesnadného zadání, a přitom nabízí (i s druhým podlažím) 59 metrů čtverečních užitné plochy.

Jde o klidné útočiště pro práci a příjemný prostor pro zabydlení hostů. Ono studio je přitom velmi důmyslně rozděleno do dvou hlavních oblastí, tak, aby vyhovovalo různým pracovním scénářům, od schůzek s klienty, život návštěv anebo společně trávené chvíle. Nápadité rozdělení přitom zajišťuje funkčnost bez obětování estetiky, tak pohodlí studia.

Foto: Aiste Rakauskaite

Architektka přitom neslevila z nároků na udržitelnost, a nesešla ani z cesty programového minimalismu. Práce v malých měřítcích ji problémy nečinila. Klíčem k úspěšnému řešení tu byl především integrovaný nábytek, který uspokojuje různé potřeby a umí se v různých scénářích funkčně měnit.

Pod jednou střechou

Logisticky přitom mohou oba prostory pracovní fungovat samostatně, a zrovna tak samostatně může běžet i fungování práce s ubytováním hostů. To proto, že část s kuchyní a koupelna je vsazena do objektu jako centrální jádro, šíře přístupné. Když se studio používá k přespávání, změní se v obývací pokoj, ložnici a podkroví na spaní.

Volba vytvořit integrovaný minimalistický interiér byla diktována přáním různých funkcí a omezeným prostorem k dispozici. Vytvořením kompletního interiéru z březové překližky ale mohla vzniknout jemná a klidná atmosféra, světlá a nestísněná i v jinak v malých prostorech, přičemž tu byl ponechán prostor pro personalizaci jednotlivých částí.

Foto: Aiste Rakauskaite

Duyvisová v praxi ozkoušela už známé finty. Například rozkládací stolky, postel složenou do skříně anebo variaci na střídavé mlynářské schodiště. V jádru i za ostěním se přitom nachází další integrované spořiče místa, vestavěné policové skříně a další úložné prostory. Dohromady tyhle triky šetří místem tak výrazně, že tu vedle sebe mohou fungovat nejen dva lidé s různými nároky na prostor, ale i jejich hosté.

Dřevěné konstrukce a základ pouze z betonového panelu je podle Studio Abaxaci odrazem snah o udržitelnost. Jedno i druhé je totiž recyklovatelné, znovu-použitelné. Tato volba nejen odráží povědomí o životním prostředí, ale také zajišťuje nákladovou efektivitu. Na krásu a vzhlednost se nezapomnělo. Charakteristickým rysem zahradního studia je jeho dřevěné provedení, spojené se zelení zahrady velkou prosklenou přední fasádou.

Posuvné dveře tu zajišťují bezproblémové propojení mezi vnitřním prostorem a okolní zahradou a láká dovnitř studia na přirozené světlo a vlídnou scenérii.

Údaje o projektu

Název projektu: Garden Studio
Typ projektu: zahradní studio
Architektonické studio: Studio Abacaxi
Lokalizace: Bergen, Nizozemsko
Vedoucí architektka: Martine Duyvis
Strukturální inženýring: Pieters Bouwtechniek
Dodavatel stavby: Loze Decor en Interieurbouw
Klient: soukromý investor
Rok dokončení (finalizace): 2021
Užitná plocha: 59 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Herta Hurnaus

Minimální vila. Skvělá vídeňská práce na pětatřiceti metrech čtverečních

Ještě za časů předcházejících první republiku, a nejspíš i dlouho poté, se tomu říkalo „vídeňská práce“. Šlo o obecně zažitý termín, popisující kvality nějakého produktu nebo díla, zpravidla tedy rakouské provenience. Vykreslili jste jím něco propracovaného, elegantního, překvapivě chytrého…

REKLAMA