Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Minimalistické řešení rodinného domu dává prostor k nerušenému přemýšlení a odpočinku

Severský minimalismus, účelné řešení dispozice a skvělé začlenění do stávající přírody je zdařilým spojením. Přírodní materiály, výhled panoramatickým oknem a smysluplné vybavení jsou bonusy sloužící k nerušenému odpočinku těch, co takový naturální azyl vyhledají.
Spisovatel X jel na chatu tvořit. Vzal s sebou hromádku čistých bílých archů a slečnu Vlastičku. Papír se vrátil do Prahy panensky neporušený.
Gabriel Laub

Pohled od kuchyně. Foto: Studio Flusser

Má chata, můj hrad

Chata chatička, rybářská chata, lovecká chata, prostě objekt určený k rekreaci, odpočinku a volnočasovým aktivitám. Jestli ji nazvete rekreační chata, zahradní chata, víkendová chata, je ryze na vašem zvážení. Někdy lidé zajdou až do detailů, které zavání pošetilostí a nazývají chaty různými ženskými jmény, kterými pak případně hyzdí průčelí. Každému jeho nebe, nicméně na Zuzanku či Helenku bych nejezdil ani omylem. Pochopitelně, že synonymem těchto většinově drobnějších objektů bylo za dob totality vyšperkované sídlo, kam lidé často prchali před realitou a namlouvali si, že tam jsou fakt svobodní. Pak se zase „vyskladnilo“ město a ti, co tam zůstali a neuprchli na chaty a chalupy, si pochvalovali to vylidnění. To pak nastával pravidelný exodus, kdy v pátek se všichni řítili z města ven hrát si na zálesáka a zedníka, tesaře a vrchního kecala z města v místní hospodě. Exodus měl v neděli večer podivně reverzní schopnost, kdy se všichni vraceli unavení domů do vany a k televizi. Na silnicích se stihli vzájemně poplivat a okopat, pocuchat si nervy, aby tu naturální očistu překryli civilizačním balastem. Je nám všem jasné, že to štěstí bylo velmi prchavé a subjektivní.

Cizelovat záhonky nebo vozit písek na opěrnou zeď je jistě snem každého puberťáka v době jakékoliv. Dvě domácnosti, dvoje vybavení, taková zdvojená domácnost. Schizofrenní život simulující zdánlivou svobodu, kterou orazítkujete spáleným buřtem s pivem u táboráku. Nostalgie, krásná vzpomínka, ale taky překotné přesuny národa, lidská nevraživost, malost, podrážděnost a závist rozhodně k očistě těla ani duše moc neposloužily. S ohledem na vzpomínky, které vždy nebyly jen radostné, jsem s trochou despektu otevřel projekt Hytta. Ty myšlenky evokoval hlavně výraz chata. Nicméně zde naleznete, naštěstí, vše to, co většinově zmíněné „chaty“ postrádaly. Je to vytržení ze zaběhaného stereotypu filosofie chatových kolonií, skupinek, které často přinášejí místo radosti a odpočinku konfrontaci a střet lidských vlastností, s kterými každý na ten svůj oddych nazírá po svém. Umělecká lidová tvorba z toho, co kde leželo a často změnilo podivně majitele.

Pohled nárožní. Foto: Studio Flusser

Krása severského minimalismu

Pochopitelně, že nádherné spojení severského minimalismu, účelné řešení dispozice, přírodní materiály a začlenění do přírodního prostředí je neoddiskutovatelně skvostné. Kreativita, inspirace, vkus, estetika, přírodní materiály, výhled panoramatickým oknem, smysluplné a dostačující vybavení, to vše jsou bonusy, které slouží k nerušenému odpočinku těch, co takový naturální azyl vyhledají. Takže veliká krása a smeknutý klobouk.

Nicméně trochu nemohu opominout jedno. Žijeme v jedné z nejlidnatějších zemí střední Evropy, což je přibližně 134 obyvatel/km2. Pokud těchto krásných ideálních řešení typu Hytta postavím na lesní stráni 10 vedle sebe, ocitáme se opět v začarovaném kruhu toho, co nechceme.

Pohled boční na vstup. Foto: Studio Flusser

Toto řešení je totiž odvozeno od severských předobrazů, kdy kupříkladu ve Finsku jedete, a kromě schránky u silnice netušíte, že někde tam je i dům, natož chata, chatka či sauna. Žádný div, Finsko má přibližně 16 obyvatel/km2, Norsko 14 obyvatel/km2, Švédsko 21 obyvatel/km2. Jsem si vědom, že mluvíme o jiné zemi, jiné krajině, jiných klimatických podmínkách, ale…

Tudíž tohle není invektivou vůči smysluplnosti idee Hytta, která je naopak mimořádně zdařilá a krásná. Nicméně asi nemůžeme všichni zaplnit svými solitéry lesy, hory, jezera, řeky, prostě volnou přírodní krajinu a hrát si na zálesáka uprchlého před civilizací v jedné z nejlidnatějších zemí regionu.

Průhled ke schodišti. Foto: Studio Flusser

Idea Hytta je tak trochu v nás

Ta zdánlivá svoboda bude hodně v nás a o nás. V tom, co si pustíme přes osobní filtr k svému tělu a svojí duši. Ze sebekrásnějšího útěku od reality do vysněného místa se jednou vrátíte. A šrámy na duši mají schopnost se rychle obnovovat. Můžete načerpat síly, odpočinout si, ale část iluzí je velmi prchavých a nemá šanci trvale „provonět“ balast doby. Ta cesta je na každém z nás, i když nepopírám, že na chvíli odfrknout na chatě, jako je Hytta musí být opravdu fajn.

Základní popis

Minimalistická chata v přírodě k nerušenému přemýšlení a odpočinku.

Otevřená část patra. Foto: Studio Flusser

Architektonickovýtvarné řešení

Autorská zpráva

Idea Hytty vznikla na cestě kamarádů Adama a Dominika Norskem, při očistném pobytu v přírodě, daleko od rušivých vymožeností civilizace. Hytta – chata, kterou navrhli a zrealizovali, užívají a poskytují ke kreativním pobytům a pracovnímu soustředění, naplňuje požadavky na současný komfort, a přitom zachovává klidné prostředí pro koncentrovanou mysl.

Chata, kde máte čas nerušeně přemýšlet

Jsme od přírody tvůrci. Naplňuje nás, když zhmotňujeme své sny nebo vdechujeme život svým nápadům. Často ale narážíme na překážky dnešní doby – na nepřetržité notifikace, digitální šum nebo neustálou potřebu kontrolovat telefon. Tato rozptýlení nám brání naplno využít svůj potenciál a dostat se do hloubky věcí, na kterých nám záleží. Z tohoto důvodu stvořili Dominik Ilichman a Adam Hofman Hyttu – moderní chatu v přírodě, kde se můžete ubytovat, když chcete nerušeně tvořit a přemýšlet nad důležitými věcmi.

Průhled shora na jídelní stůl. Foto: Studio Flusser

Minimalismus pro maximální soustředění

Hlavním záměrem bylo navrhnout stavbu, která souzní s okolní přírodou, poskytuje velkorysý prostor k přemýšlení a probouzí inspiraci. Kombinace soukromí, okolní přírody a kvalitního pracovního zázemí umožňuje lidem oprostit se od ruchu běžného života a zahloubat se do věcí, na kterých jim záleží.

Cílem byl skandinávský minimalismus. Žádný zbytečný prvek navíc, aby vás nic nerozptylovalo. Zároveň Hytta obsahuje standard, na který jsme dnes zvyklí, abychom se cítili komfortně a mohli se nerušeně soustředit. Prostorná terasa a okna do všech stran propojují interiér s okolím a umožňují tak využít přírodu jako zdroj kreativity a inspirace.

Průhled přes kuchyň. Foto: Studio Flusser

Prostorové řešení Hytty

Hytta leží na jižním svahu na okraji borového lesa, který chatu dělí od okolní civilizace a poskytuje dostatek soukromí a klidu. Půdorysně navazuje na bývalou mysliveckou chatu, jejíž tvarové pojetí z velké části respektuje. V přízemí se nachází obytný prostor s kuchyní, předsíň, koupelna, technická místnost a venkovní koupelna přístupná zvenku.

Hlavní obytná zóna je otevřena do štítu, aby poskytovala velkorysý prostor pro přemýšlení. Z obytné zóny je přístupná koupelna, která díky černé stěrce a nábytku upoutá svou intimní atmosférou. Součástí kuchyně je schodiště ze subtilního plechu zavěšeného na táhlech, které svou lehkostí volně stoupá do podkroví. V podkroví se nachází hlavní ložnice orientovaná na východ. Velkým oknem vstupuje do ložnice ranní sluníčko a dává vám možnost sledovat probouzející se přírodu rovnou z postele. Z ložnice je přístupná také jedna ze dvou útulen. Druhá útulna využívá loftu hlavního obytného prostoru a je přístupná po žebříku. Díky dvěma útulnám se v Hyttě pohodlně vyspí až šest osob.

Kuchyně. Foto: Studio Flusser

Velký dubový jídelní stůl v obytném prostoru plní zároveň i funkci pracovního stolu. Technické zázemí pro práci se dá pohodlně vysunout nad stůl z jedné ze skříněk knihovny. Kvalitu pracovního prostředí zlepšuje také internet od Starlinku a biodynamické osvětlení, které po setmění neobsahuje modré záření a lépe se vám tak usíná. Chata je vytápěná primárně litinovými kamny na dřevo. Sekundární temperování je zajištěno podlahovým topením.

Finská sauna pro kvalitní relaxaci

K nerušené tvorbě patří také kvalitní odpočinek. Proto jen pár metrů od Hytty najdete moderní finskou saunu s otužovací kádí. Objekt je umístěn v mírně svažitém terénu, díky čemuž nabízí při saunování nerušené výhledy do přírody. Stavba má rozměry 6 × 3,5 m a skládá se z odpočinkové zóny, sprchy a samotné finské sauny. Stejně jako samotná Hytta se nese v duchu skandinávského minimalismu a díky fasádě z opalovaného dřeva téměř splývá s okolní přírodou. Stavba je založena na zemních vrutech a do objektu se vstupuje přes ocelovou rampu, což dodává stavbě příjemnou lehkost.

Průhled ke schodišti. Foto: Studio Flusser

Doplňující informace

Autor Ing. arch. Adam Hofman, kreativní koncept a architekt
Dominik Ilichman, kreativní koncept
Umístění projektu Lípa nad Dřevnicí, Zlínský kraj
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2021
Rok dokončení 2022
Zastavěná plocha 75 m2
Užitná plocha 99 m2
Plocha pozemku 10 000 m2
Klient Adam Hofman a Dominik Ilichman
Fotografie Studio Flusser
Materiály Seznam použitých materiálů

Chata:
modřínové dřevo – fasáda, terasa
hliníková okna a dveře – plášť stavby
ocelová krytina – střecha
smrková prkna – obklad stěn v interiéru
smrkové palubky a biodesky – podlaha 2.NP, strop, nábytek dle autorského návrhu
ocel – schodiště
nivelační stěrka s epoxidovým nátěrem – podlaha 1.NP
cementová stěrka – podlaha, stěny a nábytek v koupelně, komín

Sauna:
opalovaná smrková prkna – fasáda, střecha
modřínová prkna – podlaha, stěny v odpočívárně
olše – obklad a lavice v sauně, dveře
konstrukční KVH hranoly – konstrukce
ocel – dveře, okno, zemní vruty

Značky Seznam použitých značek
litinová kamna – Iron Dog
hliníková okna – Stabos
chytrá domácnost – Tecomat
kuchyň – Smilek Interier
odkládací stolek – Ouk
světlo nad jídelním stolem a v ložnici – dle autorského návrhu Hana Geherová
saunová kamna – HUUM
otužovací káď – TANKKD
Starlink internet – Starlink
interiér sauny – Saunako
O studiu Bližší informace

Ing. arch. Adam Hofman
Adam Hofman vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Už při studiu navrhl Hyttu, aby hned po promoci mohli s Dominikem začít s její realizací. Následující rok téměř žil na stavbě, aby jako architekt dostal vhled do stavařské praxe. Po dokončení Hytty odešel na stáž do vídeňského ateliéru querkraft. Nyní pracuje pro Architekten Kneidinger v rakouském Linci. Vášeň našel v koncepčních úvahách, upřímných materiálech a jednoduchých liniích.

Dominik Ilichman
Dominik Ilichman vystudoval práva na Karlově univerzitě. Pracuje jako produktový manažer v technologické společnosti Productboard a zabývá se umělou inteligencí. Zaměstnání mu umožňuje pracovat na dálku, čehož často využívá a cestuje po světě jako digitální nomád. V minulosti společně s Adamem založili projekt Ponožky na cestách, aby motivovali kamarády k cestování s batohem na zádech. O zkušenosti z cest Dominik v roce 2020 mluvil na konferenci TEDx. V současnosti s Adamem rozvíjí Hyttu.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – Studio Flusser, www.studioflusser.com
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – Ing. arch. Adam Hofman a Dominik Ilichman a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat