REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Moderní rodinný dům na ostrůvku. Jednoduchý objem, promyšlené řešení

Udržitelnost rodinného domu nemusí vycházet jen z moderních materiálů anebo energetické efektivity provozu. Definována může být i pozitivním vztahem ke svému okolí, podporou přirozených funkcí krajiny a přírody. A to je něco, co na poměry Nizozemska dělá rodinný dům Terphouse opravdu skvěle.
Foto: Sebastian van Damme

Je to jen drobnost ze zeměpisu základní školy, nicméně stále fascinující. Jak asi víte, zhruba čtvrtina území Nizozemska leží pod úrovní moře a velká část plochy země převyšuje mořskou hladinu jen o jediný metr – ale právě v těchto nejníže položených oblastech žije nadpoloviční část obyvatel státu.

Nezní to divoce do té doby, než se nad tím zamyslíte a představíte si sami sebe v podobné situaci. Situaci, v níž každé vlnobití teoreticky může vést k přelivu a zatopení rozsáhlých oblastí. A cože teprve nějaké to tání severských ledovců, navyšující hladinu oceánů.

Foto: Sebastian van Damme

Nizozemci to pochopitelně takhle panicky nevnímají, na podobné scénáře jsou dobře připravení. Ostatně, k životu na „nízkém profilu“ se adaptují už dlouhá staletí. Systém kanálů, hrází, nádrží, rozlivů a všemožných bariér tu je určitě jeden z nejpropracovanějších na světě.

Voda musí být pod kontrolou

Ten fádní úvod z hodin geografie naší základní školy je ale pro projekt rodinného domu, Terphouse stojícího kousek od Rotterdamu, velmi přínosný. Umožňuje nám totiž vhled do nizozemské mentality. Tam je vodní živel vnímám jako konstantní a všudypřítomná hrozba. Jako síla, kterou lze sice dobře využít – pro svou potenciální energii, produktivní zemědělství, jako nástroj infrastruktury či obrany státu – nicméně i přesto pořád zůstává hrozbou. Voda je chápána jako něco, co musí být hlídáno, sledováno, kontrolováno.

Foto: Sebastian van Damme

A platí to i pro zdejší krajinu, která je v Nizozemsku jednou z člověkem nejvíce zasažených, ovlivněných. Prakticky je rozdělená mezi zástavbu a zemědělské plochy. Pro přírodu tu moc místa nezbylo, pokud tedy nepočítáme ty drobné rezervace a střípky zalesněných ploch (přírodních rezervací tu mají čtyřikrát méně než v Česku, lesů tu mají třetinu). Jak to ale souvisí s Terphouse? Inu, to je právě to. Projekt je unikátní v tom, že intenzivně pracuje s vodou v krajině, ale stejně jako přírodu kolem sebe ji nechává „divokou“.

Projekt nizozemských architektů ze Studia AAAN je na poměry Nizozemska unikátní v tom, že dává prostor něčemu, co je v zemi nedostatečné a přitom se ještě vody nebojí. Nedá se říct, že by realizace neměla nad okolní krajinou kontrolu. Má, ale ne zcela. Dělí se o ní. A je proto v Nizozemsku velmi vzácným příkladem nového směru udržitelné architektury, která přímo do sebe zabudovává prostor pro přírodu a vodu chápe jako živel, který není nutně nezbytné kontrolovat.

Foto: Sebastian van Damme

Příroda není nepřítel

Hladina v říčních kanálech okolo stavení může kolísat. Sídlo to ale nikterak neohrozí. Tento zvláštní, ale sympatický rotterdamský rodinný dům, se nachází zasazený uprostřed systému hrází a malých ostrůvků. A protože je obklopen tím, co by mohlo být při troše fantazie přírodou, působí klidným až idylickým dojmem.

Studio AAAN se tu vrací k ideám o tom, že není nutně třeba s krajinou a přírodou zápasit, když projekt už od počátku koncipujete podle přírodních podmínek – a neupravujete přírodní podmínky projektu.

Foto: Sebastian van Damme

Ono to nezní zase tak divoce, ale nezapomeňte na ten nizozemský pohled na hrozbu vody a soustavnou potřebu kontroly nad okolní přírodou. Terphouse je v tom opravdu hodně neobvyklý. Vyvažuje v sobě současnou architekturu a šetrnost k životnímu prostředí, na nízkém pahorku pohlceném nízkou zelení a květinami je imunní vůči rozmarům živlů. Těch živlů, na které musel projekt reagovat, je tu o něco víc, než by se čekalo. Umístění stavby totiž předjímalo i drsné povětrnostní podmínky.

Proto se stavba, ze své otevřenosti, musí trochu krýt. Ale znovu – jako krytu využívá spíše neinvazivních postupů, správné orientace a přirozeného zákrytu, než aby nutně modifikovala své okolí. Krajinu ovlivněnou člověkem přitom částečně navrací přírodě, spojuje konstruované s okolím.

Foto: Sebastian van Damme

Na jedné úrovni s krajinou

Dům Terphouse je vsazen – ne zcela – do výkopu, vedeném v kopci na ostrově. V prvním patře se nachází obytné prostory, ložnice a ostatní pokoje jsou pod zemí. To znamená, že z obytných prostor je výhledem přes hráze vnímána otevřená krajina. Dům se kvůli částečnému zanoření pod horizont nevyvyšuje nad okolí, a tak zůstává součástí onoho jemného tkaniva krajiny. Zatímco prostředí výrazně ovlivňovalo celkový design stavby, architekti pracovali i na tom, aby dům nejen vypadal, ale i fungoval náležitě moderně.

S nízkými, čistými objemy postavenými z cihlových zdí, velkými plochami prosklení a výraznou plochou dřevěnou střechou je dům s celkovou užitnou plochou 280 metrů čtverečních skutečně elegantní. Objekt doprovází venkovní a vnitřní terasy, polootevřené a částečně přesahem střechy zastíněné prostory (orientované tak, aby je masa stavby chránila před větrem nebo úpalným sluncem).

Foto: Sebastian van Damme

Architektonický tým v čele se zakladateli studia Hilbrandem Wandersem, Luukem Stoltenborgem a Rikem de Ruiterem vysvětluje: „Výrazná dřevěná trámová konstrukce je souvislá od interiéru k exteriéru a tvoří výrazný baldachýn na jižní fasádě. V důsledku toho se hranice mezi obývacím pokojem, verandou, venkovními místnostmi a terasou stává nezřetelnou a krajina se vlévá do domu.“

Voda je okolo všudypřítomná, příroda se sem navrací. Bydlení pro lidi tu funguje, aniž by bylo potřeba do okolí výrazněji zasahovat.

Foto: Sebastian van Damme

Údaje o projektu

Název projektu: Terphouse
Typ projektu: rodinný dům
Architektonické studio: Studio AAAN
Lokalizace: Rotterdam, Nizozemsko
Vedoucí architekti: Hilbrande Wanders, Luuk Stoltenborg, Rik de Ruiter
Strukturální inženýring: Pieters Bouwtechniek
Dodavatel stavby: de Hek b.v.
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2022
Rozloha užitné plochy: 50 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Robert Žákovič

Minimalistický dům svůj luxus nedává na odiv. Jednoduchost a skromnost je jeho předností

Okolí Průhonického parku nabízí širokou škálu možností pro náročnější zájemce, kteří chtějí bydlet v přírodě v dosahu hlavního města. Mezi nejoblíbenější obce patří Zdiměřice, jedno z nejrychleji se rozvíjejících sídel západně od Prahy. Návrh architekta plně využívá potenciál daného místa, a to včetně urbanistických…

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Architekturu rodinného domu předurčila krajina lesů u jezera

Lesní charakter parcely v nádherném kraji na severu Čech s celou řadou přírodních rezervací nabízí takřka ideální mikroklima pro zdravé a šťastné bydlení. Architektura rodinného domu určeného pro rekreaci čerpá inspiraci z daného místa, využívá stínění vzrostlých borovic i blízkost jezera s nádherně čistou vodou,…

REKLAMA