Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Domeček u rybníka je originál. Svou jinakostí brojí proti stereotypům

Originalita, výrazné pojetí, netradiční práce s tradičními rysy a zažitými archetypy. Dům u rybníka si s tím vším hezky hraje. A byť nepatří svými parametry k největším, nápadů má tenhle milý jihočeský projekt na rozdávání.
foto: Tomáš Dittrich

S názvy je vždycky trochu potíž. A platí to i pro realizované projekty v naší, evropské i světové architektuře. Tradiční model totiž obvykle pojmenování odvíjí podle dispozic lokality a blízkého výrazného či významného krajinného prvku. Takže pokud bychom měli nezávisle zhodnotit, jaké pojmenování na sebe bere projekt nejčastěji, je to Dům u jezera.

Název, který je charakteristikou i diagnózou současně. Protože se v něm skrývá očekávání a nepřekvapivost. Fáze napětí a … zklamání. Takových už tu bylo dobře tucet. A byť se nachází na nejrůznějších lokalitách, jsou často vzájemně zaměnitelné. Provedením i názvem.

Foto: Tomáš Dittrich

Nebojte, pochmurný úvod tím necháváme definitivně za sebou. Byl tu především pro přiblížení situace a navození té správně negativní atmosféry. Dál už to bude jen veskrze pozitivní. Postarají se o to boq architekti. Se svou realizací z roku 2020, která narušuje zaběhlé schéma všech těch fádních Domů u Jezera. A nejen svým názvem. Je to totiž Dům u rybníka.

A byť se dá z jeho názvu ledacos odtušit a předjímat, samotná realizace už je souborem příjemných překvapení. Která mají k zažitým stereotypům daleko. Je to projekt, který je svěží. Vnitřně i navenek. Svou myšlenkou, provedením. Jinakostí.  

Foto: Tomáš Dittrich

Jinak a lépe

Jde o objekt přísně geometrický, v krajině výrazný, se silným kontrastním pojetím. Přitom jde o realizaci nevulgární. Byť se vzpěčuje zažitým formám, pořád těží z původních archetypů poplatných regionu, a moderním způsobem ji rozvádí. Objekt stojí na úplném okraji malé obce v Jižních Čechách – střechy vesnice odtud skoro nezahlédnete – usazený v oblasti protkané vyhlášenými rybníky.

Nevznikal jako umělá roubenka nebo parafráze selského stavení, hledal a nalezl si svou vlastní tvář. Čím rozhodně překvapí? Velikostí. Je totiž titěrný. Cíleně byl koncipován jako mini-domek. Ovšem s rysy klasického venkovského tomu. To předznamenalo podobu, kterou je těžké zaškatulkovat.

Foto: Tomáš Dittrich

Základní hmota se sedlovou střechou je ovšem pragmaticky doplněna obdélníkovým kubusem, přičemž toto prolnutí dvou hmot vychází z vnitřního uspořádání a je tedy patrné i v interiéru. 

Čelem je orientován k vodní hladině, zády se staví k vesnici, přičemž jeho týlu dominuje kamenný štít. Slepý a bez oken, kvůli soukromí. Naopak celé hlavní průčelí domu je plně proskleno tak, aby umožňovalo přímý kontakt s exteriérem. Tato dvoutvářnost je zajímavým rysem, která nezvykle malému domu (s prvky typickými pro domy velké) dodává obydlí zvláštní atmosféru.

Foto: Tomáš Dittrich

Cílená skromnost

Dům u rybníka by „mohl mít víc“, a sympatický je v tom, že si vystačí s málem a neosobuje si víc prostoru. Je si vědom svého poslání, chce být útočištěm před ruchem města a shonem vnějšího světa. Nechce být chalupou ani chatou. Chce prostě existovat u rybníka a uzpůsoben je tomu, aby to zvládl s lidmi i sám o sobě.

Tento motiv samo-udržitelnosti kromě domu samotného rozvíjí i zahrada. Tedy nikoliv záhonky přepečlivě vykroužený prostor, spíš volně utvářená udržovaná plocha. Kterou do značné míry formoval kámen. Břeh byl totiž zpevněn kamennými valouny, které lemují písčitou pláž.

Foto: Tomáš Dittrich

Kamenné prvky se objevují dále v zahradě ve zpevňující zídce, a kamenné obložení se dostává ke slovu i na čelním průčelí domu. Zahrada je průnikem domu a naopak.

Celé je to nenáročné na údržbu, jakoby skromné ale ne skoupé. Podtrhuje to i další materiálové řešení, které se zrcadlí ve vnějším vzhledu domu. Provedení je velmi jednoduché a čisté, na fasádě je použita bílá omítka, na střeše je pozinkovaný plech v barvě antracitu. Celek je doplněn dřevohliníkovými okny.

To už se ale přeléváme do interiéru, kde překvapení nekončí.

Foto: Tomáš Dittrich

Pohodlí apartmánu

Protože prostor má daleko k tomu, co bychom – od Domů u Jezera – čekali. Objem totiž připomíná svým vybavením a zpracováním spíše apartmán městského bytu. Obývací pokoj s tapetou jihočeského rybníka. Je to příjemné, světlé a nestísněné.

Hlavní obytný prostor je řešen skutečně velkoryse. Díky tomu, že je celý otevřený až do stropu, je prostor i přes malou podlahovou plochu nad očekávání vzdušný. Ve spodním podlaží je navržena kuchyňská linka, jídelní stůl a klidová zóna. V horním patře se nachází postel a pracovní kout. Ten je umístěn čelem k prosklení, pracovna tedy nabízí uklidňující výhled na vodní plochu.

Foto: Tomáš Dittrich

Obě patra spojuje ocelové schodiště s dřevěnými podstupnicemi. V druhé části je navržena relaxační část, koupelna s přechodem do sauny. Sauna má rovněž velkorysé prosklení směrem k rybníku. V interiéru se pak ke slovu dostávají nosné prvky. Ocelové nosníky jsou přiznané, a jsou doplněny subtilním ocelovým schodištěm s dřevěnými podstupnicemi a dalším ocelovým nábytkem.

Dům u rybníka od boq architekti je těžké někam přiřadit, protože svým pojetím vytváří svébytnou kategorii. Do zažitého schématu trvale zabydlených i sezónních rekreačních obydlí u vody vnáší mnoho nového.

Foto: Tomáš Dittrich

Údaje o projektu

Název projektu: Dům u rybníka
Typ projektu: rekreační objekt/útočiště
Architektonické studio: boq architekti
Lokalizace: Jihočeský kraj, Česko
Vedoucí architekt: Miroslav Stach / Jana Stachová
Návrh zahrady: Petra Novotná – atelier Koukol
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

REKLAMA