Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krásný dům dostavěli těsně před vypuknutím války. Stojí ještě? Pokud válku přežije, bude v něm skvělé bydlení

Kvality A-House je těžké posoudit. Byl řádně dohotoven ve smluvně přislíbeném termínu, a podle všeho dodržel rozpočet i zadání. Jestli ale naplnil představy zadavatele nebo jak si vede během užívání, to se zatím neví. Nikdo v něm totiž nejspíš nebydlí, a klienta ani architektů se na bližší podrobnosti realizace zeptat nemůžeme. Vlastně ani není jisté, jestli pořád stojí.
Foto: Alexander Angelovskiy

A-House, jak architekti stavbu nazvali byl dokončen a předán k užívání v první polovině února roku 2022. A nachází se na Ukrajině, poblíž města Dnipro. V místech, které ještě nejsou definitivní válečnou zónou, ale kam během ruských náletů, tak pravidelných od počátku invaze, dopadají rakety. Za celý projekt tak hovoří jen fotodokumentace a krátký popis architektů.

Patrné z nich je to, že tým Klochenko Architects ve spolupráci s Maksymem Kolesnikovem neodvedli polovičatou práci. A že by jejich A-House byl v jiných časech, anebo na jiném místě, určitě ozdobou.

Foto: Alexander Angelovskiy

Dva domy na jednom pozemku

Rekreační stavba, tedy spíše dřevostavba usazená na vyvýšeném pódiu vlastní podkladové terasy, reaguje na situaci panující na pozemku, i vůči vztahům v okolí. Těží ze své pozice, z níž shlíží na širokou řeku. Vůči svým stranám se pak staví spíše nenápadně, protože není jedinou stavbou na pozemku. Ta první, dům majitele, stojí v sousedství. Právě majitel si přál, aby mohl normálně fungovat a nerušili jej od práce hosté.

Proto si zadal výstavbu A-House, který do soukromého prostoru nezasahuje, aniž by jej musela oddělovat nějaká zídka nebo plot. Napomáhají k tomu stromy. Západní strana pozemku je totiž z ulice kryta řadou bříz. A několik jedlí na severní straně domu dům skrývá před sousedy, a velmi nenásilně rozděluje pozemek na dvě části. Pozemek je obrácen k břehu řeky z východní strany, a má vchod z ulice ze západní strany. Dům se nachází v jižní části pozemku a je orientován na jihovýchod. 

Foto: Alexander Angelovskiy

Chytrá organizace interiéru

Poskytuje skvělý výhled ze všech svých místností, ale přitom chrání soukromí obyvatel/hostů i soukromí obyvatel hlavního domu. A-House je přitom kapacitně nastaven tak, aby sloužil k ubytování čtyř osob. Je zvenku i zevnitř kompaktní, funkční, s jasně čitelným uspořádáním a bez zbytečných věcí. Svou atmosférou je klidný a hřejivý. Tedy, nejspíš. Obyvatelů a hostů se zeptat nemůžeme.

Když architekti přistoupili k řešení návrhu, dali si záležet na tom, aby se půdorys domu mírně rozšiřoval podél linie břehu, a poskytoval tak skutečně ze všech místností uvnitř výhled ven. První podlaží/přízemí obsahuje tři neostře oddělené části. Je tu obývací pokoj s jídelním koutem na severní straně, ložnice usazená na jihu. Toaleta a spojovací chodba pak stojí mezi nimi. Střední část má trochu nižší strop, aby bylo možné umístit nad ní další ložnici a přitom zachovat onu programovou kompaktnost domu.

Foto: Alexander Angelovskiy

Druhé podlaží je přístupné po schodech. Pozor, nejsou tu dveře ale podlahový poklop. Prostor pod schody byl využit pro vestavěnou pračku a pro další úložné prostory. Druhá ložnice je výrazně odlišná od zbytku domu. Je romantickým hnízdečkem. Má vestavěnou vanu v blízkosti velkého okna, světlo je tlumené a tmavší jsou i povrchové úpravy. Je to zkrátka místo relaxační večery. Obývací pokoj má přístup na užší terasu, na jižní straně je soukromá krytá terasa, s přístupem z ložnice.

Zá se až neuvěřitelné, že se toho tolik vešlo na 70 metrů čtverečních. Ale právě v tom je kouzlo chytrých konstrukčních přístupů.

V teple za každého počasí

Ty byly ovlivněny jak „geologickými zvláštnostmi pozemku“, tak i přáním majitele, který si přál mít v celém domě vytápěnou podlahu. „A tak jsme jako základ zvolili švédskou izolovanou desku,“ popisují architekti. Odtud vzešlo ono usazení domu „nad úroveň terénu“.

Foto: Alexander Angelovskiy

Jinak je rám domu postaven z prefabrikovaných dřevěných panelů, které byly na místě poskládány dohromady. Počasí tu není vždy zrovna vlídné, a tak je mezi svorníky umístěna vlněná izolace o tloušťce 150 milimetrů. Vnější povrchovou úpravu tvoří tepelně modifikovaná borovicová prkna, která mají různou šířku, a také natřené cementové desky. Právě její černavý lesk posiluje řekněme severský vzhled celého domu, a napomáhá onomu dojmu hřejivého interiéru. Ten se naopak projasňuje světlem jasanových obkladů, bíle natřených stěn a stropů.

A-House by bez obtíží obstál jako rekreační objekt, vhodný ke krátkodobému i dlouhodobému pobývání v celé Evropě. Na zhodnocení toho, jak se v něm ale skutečně žije, si budeme muset ještě chvilku počkat.

Foto: Alexander Angelovskiy

Název projektu: A-House
Typ projektu: rekreační objekt
Architektonické studio: Klochenko Architects
Lokalizace: Ukrajina
Vedoucí architekti: Klochenko Maksym, Proviz Daria
Vnitřní designer: Klochenko Maksym, Proviz Daria
Projektový tým: AutoDesk, Artorix, Delavega, ELF DECOR, Gushka, Liberta, Nardi, Romotop
Dodavatel stavby: Aleksey Bozhko
Strukturální inženýring: Maksym Kolesnikov
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2022
Rozměry: 70 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Åke E:son Lindman

Odvážná architektura na skalním útesu. Lesklá fasáda vily nese své tajemství

Dramatická krajina si žádá odvážnou architekturu. A jestli něco švédskému projektu Villa Sagalid nechybí, tak právě odvaha. Na rozbrázděné skalní útesy, sklánějící se nad stockholmským zálivem, totiž přichází se svou vlastní skálou. Monumentálním čtyřpodlažním objektem. Neskromným svou výměrou i provedením.