Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům s britskou elegancí na hranici Moravského krasu

Bydlet v dosahu města se všemi službami a přesto v dosahu přírody je snem většiny stavitelů. Obec nedaleko Brna směrem na bližší Blansko na hranici Moravského krasu má všechny předpoklady stát se vyhledávanou lokalitou. Nad stávající zástavbou malé vesnice se nachází nově budovaná obytná lokalita, která má zcela jistě velký potenciál. Vítejte v Šebrově.
Dům s britskou elegancí na hranici Moravského krasu. Zdroj: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Rodina si přála originální dům se zahradou, který bude přirozeně začleněn do krajiny v nově budované obytné lokalitě nedaleko Brna. Odmítala jakékoli prvoplánové vybočení, exhibici architektonických možností i nudné katalogové ztvárnění. Jasná představa dala vzniknout studii, která nabízí příkladné propojení rodinného domu se zahradou i profesionální soulad investora a realizátora. Majitel pozemku se vzděláním stavebního inženýra si projekt zpracovával sám prostřednictvím své firmy ve spolupráci s externím architektem Davidem Zámečníkem, který se takto mohl více věnovat interiérům a zahradě.

Zdroj: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Dosud nevyužitý potenciál lokality

Obec na hranici Moravského krasu má velké ambice. Její vedení podporuje a rozvíjí nejrůznější ekologické programy v souvislosti s novou výstavbou, zároveň však dbá na tradice a poměrně přísnou územní urbanistickou regulaci. Pokračující kvalitativní proměny se týkají obou částí obce, Šebrova i Kateřiny. „Obec se postupně architektonicky mění, vše se modernizuje a nad stávající zástavbou se nachází nově budovaná obytná lokalita. Území je sice svázáno s tradiční urbanistickou regulací zahrnující přízemní zástavbu a šikmé střechy, v tomto případě též s požadavkem realizace domů zděných s možností podsklepení se zastřešením sedlovými nebo valbovými střechami s využitím podkroví, nicméně tato architektonická studie dokazuje kromě jiného i nevyužitý potenciál oblasti i samotné architektury,“ vysvětluje architekt David Zámečník a vede nás na pozemek, který se nachází ve střední části uvedené lokality, tam, kde jeho východní část výrazně klesá směrem do údolí a nabízí překrásné výhledy do údolí, na starou zástavbu obce a okolní lesy. „Jistě uznáte, že takový pozemek si zaslouží promyšlenější koncept,“ dodává na úvod architekt.

Zdroj: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Neotřelá kompozice v britském stylu

Na pozemek vstupujeme cestou ze západní strany, která dále pokračuje v nižší úrovni kolem severní hrany pozemku. Výškový rozdíl nejvyššího a nejnižšího místa činí asi čtyři metry (původně to bylo více než šest metrů). V místě výškových rozdílů se nachází železobetonová opěrná zídka s povrchem z pohledového betonu kombinovaná s dekorativními sloupky obloženými cihelnými pásky ladícími s fasádou domu, která je částečně porostlá popínavou zelení.

Architekt říká, že při zpracování projektu byla jednou ze základních priorit snaha o maximální začlenění domu do charakteru a reliéfu lokality. „Nebyli jsme vedeni snahou o exhibici architektonických možností, ale spíše omezeni daným územním rozhodnutím. Regulace vycházející z uměle historizujícího tvarosloví často vedou k implantaci katalogových či jinak esteticky nehodnotných objektů, které jsou pro náš venkov naprosto cizí,“ vysvětluje a ukazuje konkrétní návrh, kde se řeší podmínka použití sklonitých střech tím, že valbovou střechu s malým sklonem integrovali do kompaktní hmoty domu, což přináší dle názoru architekta neotřelé a zároveň pro danou lokalitu příznivé řešení. „Kompozice může svou asymetrickou dynamikou přinést svěží závan modernity do historicky a kvalitativně rozvrstvených míst,“ dodává architekt.

Rodinný dům je navržen jako přízemní, částečně podsklepený, zastřešený s atypickou střechou. Je patrné, že dům s běžnou sedlovou střechou by dosahoval značné výšky a narušoval by panorama. Architekt se snažil o maximální zohlednění umístění objektu na pozemku při samém vrcholu lokality i průběh terénu prudce padajícího k jihovýchodu. V těžišti domu akcentuje nároží, které se otevírá k jihu. Výška nároží takto nedosahuje výšek okolní zástavby ani limitů regulace. Povrch obvodových stěn domu z cihlových pásků je navíc barevně totožný s okolními sedlovými střechami. Kompozice domu je tvořena průnikem dvou hmot, které dělí pozemek na západní (veřejnou) část a na soukromou jižní a východní část, přičemž hlavní obdélníková hmota domu s asymetricky nasazenou valbovou střechou je nižší než hmota garáže.

Zdroj: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Harmonie interiéru s tvaroslovím stavby

Abychom se v rodinném domě cítili dobře, je nutný soulad s materiály i s tvaroslovím dané stavby. Soulad je nutný také s okolní přírodou, do níž pozvolna vstupuje zahrada, jakožto rozšířená terasa rodinného domu. I v tomto případě se architektonický ateliér snažil o maximální využití přírodních materiálu v interiéru i na zahradě, kde se uplatňuje převážně přírodní kámen, dřevo, beton a cihla. Provoz domu je rozdělen do tří úrovní. V suterénu jsou umístěny místnosti technického zázemí a malý sklep, v přízemí třípokojový byt (obývací pokoj, ložnice, malá pracovna) s kuchyní, koupelnou, šatnou a technickou místností. Hlavní osou domu je vstupní hala zakončená točitým schodiště. Je patrné, že srdcem domu, kde se setkávají všichni členové rodiny, je přízemí.

V jižní části se nachází kuchyně s jídelnou a obývací pokoj, na něž navazuje exteriérový bazén s výhledy do zahrady. Schodiště do horního podlaží ústí do malé haly s galerií nad přízemní halou. Prostor je prosvětlen kruhovými světlíky. V obytném podkroví se dále nachází pokoj, ložnice, malá šatna a koupelna. Zbývající část podkroví je půdní prostor. Nosné konstrukce domu jsou z cihelných materiálů, omítky v interiéru klasické vápenné štukové, obklad ze dřeva, podlahy jsou navržené převážně v keramické dlažbě nebo jako plovoucí dřevěné (ložnice, obývací pokoj, jídelna, pokoje v podkroví).

Nádherný je i klenutý venkovní sklípek z cihelného zdiva v kouzelné zahradě s přírodním jezírkem s širokým sortimentem okrasných trav. Dům je navržen uživatelsky velmi přívětivě, a to včetně propojení interiéru s terasou a zahradou, která zapadá nejenom do daného konceptu stavby, ale též do okolní krajiny na hranici Moravského krasu.

Zdroj: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Název projektu: Rodinný dům v obci Šebrov-Kateřina
Autor návrhu: Ing. arch. David Zámečník, www.newhow.archi
Realizace: Ing. Luděk Tomek, LT PROJEKT a.s.
Obytná plocha: 440 m2 (bydlení cca 270 m2, sklepy, garáž, půda cca 170 m2)
Zastavěná plocha: 290 m2
Plocha pozemku: 1 300 m2
Konstrukce a střecha: Základy jako pasy z prostého betonu, suterénní konstrukce a stropy železobetonové, nadzemní zdivo cihla Porotherm a zateplení polystyren, fasáda obklad cihelnými pásky, střecha dřevěný krov se zateplením minerální vatou, krytina šindel Tegola, výplně otvorů, pergola a částečné obklady dřevěné, zasklení dvojsklem.
Vytápění a klimatizace: Vytápění a ohřev TUV plynový kotel, klimatizace (chlazení) pouze částečně v obýváku a ložnici, bazénová hala klimatizace jednotkou Bösch.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat