Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Kuchyně více o tématu

Příprava instalací pro kuchyňskou linku

Správné umístění instalací kuchyně je faktor, který velice ovlivní její budoucí uspořádání. Už v době, kdy se na stavbě pohybují zedníci a instalatéři bychom měli mít přesně navrženou dispozici naší kuchyně, abychom se následně vyhnuli nepříjemnému bourání a posouvání zásuvek a vodovodních trubek. Jaké jsou požadavky jednotlivých spotřebičů?
Příprava instalací pro kuchyňskou linku

Instalace je vždy nutné připravovat na konkrétní podobu kuchyně

Velice častou chybou, se kterou se interiéroví architekti a designéři potkávají, je, že jsou k projektu přizváni až v době, kdy jsou veškeré stavební práce hotové. Když byl prostor ještě velmi zaprášenou a špinavou stavbou se nablýskaná kuchyně zdála na hony vzdálený sen, ale ten omyl se ukáže záhy. Jsou hotové rozvody elektřiny, vývody vody i kanalizace, otvor pro digestoř a pak teprve zákazník osloví architekta s tím, aby mu navrhl kuchyň. Ten zjišťuje, že rozvody jsou dělány bez důkladnějšího plánování a rozumnou kuchyň zde vytvořit nelze. V téměř hotovém interiéru pak nastává opět bourání, víří se spousty prachu. Přitom stačilo málo: oslovit odborníka a nechat vyhotovit alespoň základní studii interiéru s přesnou dispozicí kuchyně. Zvláště v kuchyních záleží bez nadsázky na každém centimetru.

Dřez

Přívod studené a teplé vody ve výšce cca 60 cm, odpad ve výšce cca 40 cm. Plánujeme-li drtič potravinového odpadu, nesmí být odpad výše než 35 - 40 cm. Pro drtič umístíme navíc jednu zásuvku 220 V, ovládanou buď vypínačem nebo tzv. pneu spínačem drtiče. Všechny instalace umisťujeme do dřezové skříňky přímo pod dřez.

Například společnost Geberit nabízí funkční a prostorově úsporná řešení pro každý typ dřezu, včetně dvou- a třídílných. Ke stěně přiléhající zápachová uzávěrka nepřekáží a neubírá místo ve skříňce. V tomto prostoru, který dříve nebylo možné efektivně využít, můžete nyní umístit např. výsuvný odpadní kontejner nebo dokonce myčku. Dřezové odpadní soupravy Geberit jsou opatřeny přípojkami pro pračky a myčky nádobí.

Myčka

Je umístěna zpravidla hned vedle dřezu, proto potřebné instalace připravíme do dřezové skříňky. Bude potřeba přívod studené vody, odpad a zásuvka 220 V (jištěná 16A jističem). Myčku lze napojit také na vývody pro dřez - na přívod studené vody přidáme tzv. kombinovaný ventil, který rozdělí přívod vody do baterie a do myčky. Odpad pak svedeme do sifonu dřezu, lepší varianta je samostatný odpad - odpadní systémy myček jsou pro pro montáž do stěny i na stěnu.

Varná deska

Pro elektrickou varnou desku připravíme kabel 380 V, v některých případech lze i 220 V. Pro plynovou varnou desku připravíme přívod plynu v nejbližší skříňce, pokud není pod deskou trouba, může být ventil plynu i pod deskou ve výšce cca 70 cm. Dále budeme potřebovat elektrickou zásuvku 220 V (zapalování).

Trouba

Je napojena na zásuvku 220 V, umisťujeme ji zásadně mimo spotřebič! Pozor na parní trouby - ty potřebují i přívod vody. 

Mikrovlná trouba

Je napojena na zásuvku 220 V, umisťujeme ji zásadně mimo spotřebič!

Digestoř

Je napájena ze zásuvky 220 V (většinou na komíně odsavače). Odtah digestoře řešíme dle požadavků výrobce, zpravidla použijeme odvod průměru 125 mm umístěný nad motorem digestoře. Lze použít i tzv. vario systém, jehož pomocí napojíme odsavač do vzdálenějšího místa. Čím více však odvod od digestoře budeme kroutit a prodlužovat, bude se snižovat její účinnost a zvyšovat hlučnost.

Chladnička

Zásuvku pro chladničku umisťujeme mimo kompresor. Pro vestavnou chladničku nesmí zásuvka přijít za spotřebič, jelikož některé modely je nutné při rozmrazování vytáhnout ze zásuvky. Také je to výhodné při demontáži spotřebiče. Chladnička a mraznička mají výjimku mezi elekrickými spotřebiči, nemusí být napojeny přes proudový chránič. 

Osvětlení skříněk a pracovní desky

Pro osvětlení je nutné připravit samostatné připojení, vedené přes vypínač umístěný na příhodném místě v kuchyni - nikdy ne nad varnou desku! K tomu je nutné znát výšku a rozměry horních skříněk, aby nám kabely pro připojení nevyšly mimo ně, popřípadě vypínač se nepletl skříňkám.

Volné zásuvky

Nad pracovní deskou potřebujeme i volné zásuvky určené k zapojení malých ručních elektrospotřebičů. Je možné je umístit klasicky na stěně do obkladu linky. Opět je nutné znát předem výšku horních skříněk, i výšku pracovní desky, stejně jako dispozici kuchyně. Jinak můžeme mít sice spousty zásuvek, ale na špatném a nevyužitelném místě. Řešením mohou být i výsuvné sloupky obsahující více zásuvek, popřípadě lišta na stěně či skříňkách, na kterou si můžete umístit libovolný počet zásuvek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kuchyně

  1. Historický vývoj kuchyně: Od ohniště ke kuchyňské lince
  2. Umístění kuchyně v dispozici domu či bytu
  3. Kde začít při návrhu kuchyně?
  4. Rozměry a prostorové uspořádání kuchyně. Jaká je výška či šířka kuchyňské linky?
  5. Materiály pro kuchyňskou linku
  6. Kuchyňské spotřebiče
  7. Ergonomie kuchyňské linky
  8. Příprava instalací pro kuchyňskou linku

Související témata

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

Jak navrhnout kuchyni do srubu či roubenky? Podívejte se na tipy designérky

Jak navrhnout kuchyni do srubu či roubenky? Podívejte se na tipy designérky

Kuchyně je srdcem každé domácnosti. Musí proto dobře a spolehlivě fungovat. To zajistí správné rozvržení celého prostoru i detaily skříněk. V neposlední řadě se v ní musíme cítit dobře, musí pěkně vypadat, ladit se zbytkem interiéru. Klasikou jsou různé dřevodekory dvířek a korpusů. Ale co když dřevo již dominuje v…

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost.…

Zdroj: Fotolia.com - ivanko80

Jak pracuje designér? Je lepší navrhnout interiér "on-line" nebo "naživo"?

Trendem je být on-line! Nákupy jsou on-line, poradenství a mentorování je on-line, komunikace s kolegy i přáteli je on-line stejně jako seznamka, dáte si kurz on-line... ale jde takto vyřešit opravdu vše? Třeba návrh svého interiéru? Pojďme se podívat na to, zda oblast interiérového designu zapadá do tohoto trendu.

Zdroj: Fotolia.com - dmitry-vereshchagin

Která energie pro vaření v bytě je nejlevnější?

V současné poněkud turbulentní době z pohledu změn cen energií si někteří obyvatelé bytů kladou otázku, zda je nákladově výhodnější mít pro vaření plynový sporák a využívat zemní plyn (ZP), případně propan-butan (PB) nebo přejít k elektřině (E).

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA