REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Kuchyně více o tématu

Ergonomie kuchyňské linky

V kuchyni se více než kde jinde v našich domovech projevuje věda zvaná ergonomie. Nikde jinde doma na jednom pracovišti nevykonáváme tolik rozličných a na sebe navazujících činností jako při vaření. Správné rozmístění a rozměry kuchyně, vyvážení všech rozměrů na milimetry tak, aby se nic nepletlo a zároveň nebylo příliš daleko je často úkol hodný mistra. Pojďme si přiblížit základní rozměry pro rozmístění kuchyňského pracoviště.
Ergonomie kuchyňské linky

Výška a hloubka pracovní desky

Kuchyně by vždy měla být navržená pro člověka, který v ní bude nejčastěji vařit s ohledem na ostatní kuchaře. Pracovní deska většinou bývá ve výšce od 82 cm (pro osoby vysoké 160 cm) – až po 94 cm (190 cm vysoké osoby). Za optimální výšku lze považovat 86 - 88 cm. Hloubka pracovní desky bývá 60 cm (tuto hloubku potřebujete pro většinu vestavěných spotřebičů). Na pracovní ostrůvky se používají i větší hloubky. Větší hloubka u ostrůvku se vyplatí při použití varné desky na ostrůvku, protože zachytí případné nečistoty (prskající olej) od vaření. 

Kuchyně v garsoniéře musí být obzvlášť promyšlená, NOVOdesign

Mycí centrum

Dřez, který zvolíte, se zabuduje do skříňky. U této dolní skříňky počítejte s tím, že její část pod dřezem zabere samotný dřez a také instalace pro sifon a odpady. Do tohoto místa pod dřez se zpravidla umisťuje odpadkový koš, čisticí prostředky a podobně. Odkapová část dřezu pak již do skříněk nezasahuje - leží na desce. Pozor dávejte na umístění dřezu u okna - dnešní okna se otevírají dovnitř a dřez mívá vysokou baterii, tyto dvě věci mohou být pak v kolizi.

Vedle dřezu nezapomeňte, že místo zabere myčka - má to dva důvody - instalace se s dřezem kombinují a ten druhý je ergonomický: při manipulaci s nádobím v ose myčka-dřez zmenšíte riziko nehody pádu nádobí či kapáním na podlahu.

Kuchyně v panelovém domě, NOVOdesign

Varné centrum

Plynovou varnou desku neumisťujte pod okno, protože průvan může plamen zhasnout. Pozor na velké chyby, které Vám mohou znepříjemnit práci ve vaší kuchyni. Varnou desku, sporák ani dřez neumisťujte do rohu kuchyně. U nich totiž potřebujete manipulační a odkládací prostor minimálně 30 cm z každé strany. Také neumísťujte sporák a dřez bezprostředně vedle sebe. Nejpohodlnější je pracovní plocha právě mezi dřezem a varnou deskou, za optimum se považuje 1 - 1,2 m délky pracovní plochy mezi dřezem a varnou deskou.

Police a horní skříňky

Police a horní skříňky jsou dobře dostupné do 190 cm, do vyšších částí umísťujte věci, které nepoužíváte tak často. Optimální hloubka je 15 - 35 cm dle toho, co chcete ukládat. Na sklenice v jedné řadě Vám postačí horní skříňky s 15 cm hloubky, na talíře potřebujete hloubku 35 cm. Výšku umístění horních skříněk zvolte tak, aby při vaší výšce nebránily pohledu na celou hloubku pracovní desky, není nic horšího u přípravy jídla než se krčit abyste se přesvědčili, co se vám odkutálelo k zadní stěně linky.

Pokud uvažujete u linky s barovým pultem počítejte s menší hloubkou - od 20 cm do 40 cm, ale vyšší výškou - výška baru bývá cca 110 cm.

Ostatní rozměry skříněk volte s ohledem na celkový prostor. Nezapomeňte na dostatečnou výšku šuplat a polic pro vysoké lahve a pododobně. Ideální je mít speciální vysokou spížní skříň s plnovýsuvy s návazností na odkladovou plochu.

Ing. Kristýna Jandíková

Xtina Design se zabývá interiérovým designem, trendy a tipy na lepší bydlení. Na svých projektech pracuje tak, aby měly vlastní duši a nápad. Kromě interiérového designu se orientuje na tvorbu atypického nábytku a koketuje s interiéry podle Feng Shui.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kuchyně

  1. Historický vývoj kuchyně: Od ohniště ke kuchyňské lince
  2. Umístění kuchyně v dispozici domu či bytu
  3. Kde začít při návrhu kuchyně?
  4. Rozměry a prostorové uspořádání kuchyně. Jaká je výška či šířka kuchyňské linky?
  5. Materiály pro kuchyňskou linku
  6. Kuchyňské spotřebiče
  7. Ergonomie kuchyňské linky
  8. Příprava instalací pro kuchyňskou linku

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost. ...

Zdroj: Fotolia.com - ivanko80

Jak pracuje designér? Je lepší navrhnout interiér "on-line" nebo "naživo"?

Trendem je být on-line! Nákupy jsou on-line, poradenství a mentorování je on-line, komunikace s kolegy i přáteli je on-line stejně jako seznamka, dáte si kurz on-line... ale jde takto vyřešit opravdu vše? Třeba návrh svého interiéru? Pojďme se podívat na to, zda oblast interiérového designu zapadá do tohoto trendu.

Zdroj: Fotolia.com - dmitry-vereshchagin

Která energie pro vaření v bytě je nejlevnější?

V současné poněkud turbulentní době z pohledu změn cen energií si někteří obyvatelé bytů kladou otázku, zda je nákladově výhodnější mít pro vaření plynový sporák a využívat zemní plyn (ZP), případně propan-butan (PB) nebo přejít k elektřině (E).

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Kuchyně je centrum každého soukromého interiéru, ať je vaření vaším koníčkem či nikoli. Je to místo, kde se rodina setkává, kde se koná každodenní i slavnostní stolování. Zde dost často probíhají návštěvy, hry dětí i řada dalších činností. Je chloubou každé paní domu, ale současně je také jedním z nejrizikovějších ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

REKLAMA
REKLAMA