Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
Všechna témata

Flexibilní kanceláře pro moderní právo. Interiér podporuje týmovou práci i soukromá jednání

Jak DNA úspěšné právní kanceláře transformovat do moderního a vzdušného prostoru? Jak spojit týmovou práci se složitými a někdy diskrétními jednáními? Prostory reflektují dynamiku a flexibilitu současného světa. Řešení formoval hlavní výstup práce klienta, smlouva. V našem podání smlouva s designem.
Zdroj: Studio Flusser
Buďte tvrdohlaví, pokud jde o vizi, a flexibilní, když dojde na detaily.
Jeff Bezos

Prostory reflektující dynamiku a flexibilitu současnosti

Na stránkách ESTAVu i TZB-info naleznete nepřeberné množství kanceláří, zdařilých řešení a skvělých realizací od renomovaných a po právu oceňovaných ateliérů. Stejně tak máte možnost dozvědět se s námi typologické souvislosti při řešení kancelářských celků všeho druhu. Bez problémů naleznete detaily od klasicky dělených kanceláří s rigidně vymezenými místnostmi a stabilním mobiliářem, přes open space, až po inspirativní a hlavně flexibilní pracovní prostory, flexibilní mobiliář včetně moderního coworkingového řešení. Tyto alternativy mají svá pro i proti, jsou vhodné pro určitý typ práce, určitou filosofii vedení společnosti, i pro určitý typ kolektivu. Rozhodně nelze naroubovat jakékoliv řešení paušálně na každý typ společnosti jenom proto, že se nám řešení líbí a doufat, že si to nějak „sedne“. Nesedne, a je třeba důkladně probrat potřeby společnosti, filosofii, vnitřní provázanost a z toho pramenící celkovou koncepci.

Finální scénář je dobré následně konzultovat a řešit s profesionály. Chápejte, že ve funkční společnosti mícháme dohromady leckdy protichůdné tendence i potřeby, někde je nezbytné vše vytyčit zcela pragmaticky dle typologie a potřeb daného provozu, jinde lze ustoupit od „klasiky“ k netradičnímu řešení, jež se následně ukáže jako to správné. Ne vždy se lze takzvaně „odvázat“ jen proto, aby řešení bylo moderní, esteticky i provozně zdařilé, prostě in. Ke všem těmto variantám, kombinacím a nuancím nám přiskakuje řešení, které se naplno projevilo až s covidem. Home office je ta další varianta. Nemusíte řešit pohodlí vašich pracovníků doma, ale penzum odvedené práce, kontrolu, smysluplnost řešení a v neposlední řadě tento přístup mění celou zamýšlenou koncepci. Odpadnou některé kanceláře, platby za ně, s dobrou logistikou se část zaměstnanců vystřídá na menší ploše, pokud je jich fyzicky potřeba. Všechna předešlá řešení se tímto mění a netřeba přemýšlet, zda je to dobře nebo špatně. Prostě je zde i jiná, další možnost.

Sezení s kuchyňkou Foto: Studio Flusser

K tomu všemu ještě přistupuje více či méně stránka estetická. Pryč jsou časy, kdy vezmete za vděk ponurou kanceláří s „nějakým“ nábytkem, s nastřeleným štítkem pro evidenci a židle dávno po smrti. Něco na zeď, kalendář, drhaná plastika, drátěný Mickey mouse, ať je to tady krásné. Hrnek hnědý od čajové sedliny, skříň se šanony, stará výmalba a linoleum nádavkem. Prostě kultura za 500. Půjdete s důvěrou do takové společnosti, aby vám ukázali, jak jsou schopní?

Proto je třeba práce designéra či architekta, aby tomu tak nebylo. Kultivované prostředí kultivuje ty, kteří tam pracují, i ty, kteří do společnosti přijdou. Jak prosté. Se stejnými problémy se skvěle popralo architektonické studio Reaktor v moderním pojetí kancelářského zázemí renomované právní společnosti Allen & Overy. Jako průvodní motiv se táhne celým řešením „smlouva s designem“, což je parafráze na práci právní a advokátní praxe, jejímž nedílným atributem je právě tvorba smluv. Jak se architektům podařilo skloubit zadání s výslednou realitou projektu, posuďte sami.

Zasedací místnost Foto: Studio Flusser

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu  

Jak DNA úspěšné právní kanceláře transformovat do moderního a vzdušného prostoru? Jak spojit týmovou práci se složitými a někdy diskrétními jednáními? Navrhli jsme prostory, které reflektují dynamiku a flexibilitu současného světa.

Klišé advokátních kanceláří s vysokými koberci, koženými klubovkami a decentním lobby jsme obrátili jiným směrem. Řešení formoval hlavní výstup práce klienta, smlouva. V našem podání smlouva s designem. S kultivovaným prostředím pro právníky, kteří potřebují focus roomy i práci v komunitě. Často pracují z domova, ale potřebují mít k dispozici moderní technologie, z větší části umístěné v cloudu.

Detaily řešení Foto: Studio Flusser

Smlouva s designem

Od vstupu na český trh v roce 1992 získala pražská pobočka Allen & Overy výbornou pověst a zařadila se tak do sítě dalších 44 kanceláří ve světě. Právní a advokátní praxe je dnes často součástí poradenství u startupových projektů, velkých akvizic a malých IT revolucí. Náš klient byl navíc netradiční i tím, že se stěhoval mimo „prémiovou“ lokalitu Prahy 1.

Ve Smlouvě o designu jsme společně definovali čtyři hlavní body: Cloud je místem, kde se potkává mezinárodní a lokální know-how kanceláře. Každý den se vydáváme na cestu – do práce, do stránek smluv, do složitých procesů, to je druhý bod. Právo pro nás znamená strukturu – paragrafy, body a odrážky, které mají logiku, navzájem se podmiňují a doplňují. Tolik zatřetí. A na konci toho všeho je podpis. Rozsvícené světlo na konci cesty je čtvrtým bodem naší společné smlouvy.

Vnější posezení Foto: Studio Flusser

Inspirací byl pro nás také proces vzniku dobře vyladěné smlouvy, která musí být přesně formulovaná. Při procesu jejího ladění se často používají zvýrazňovače nebo papírky pro rychlejší orientaci. I tyto prvky nás při návrhu ovlivnily.

Důležité byly vazby prostoru a jeho funkce: od silent a focus roomu přes společné interiéry až po prostředí pro klienty. Hlavní průhledová osa prochází vstupním lobby, umožňuje průhledy do okolí. Kolmo na ni jsou dvě sekundární osy, které definují chodby. V jejich průhledu jsme navrhli otevřené prostory podporující výhledy do okolí. Dalším důležitým místem byly rohy jako místa pro setkávání. Ve středu kanceláří okolo hlavního komunikačního jádra jsme umístili „cloud“.

Vstupní pasáž s recepcí Foto: Studio Flusser

Koncept v sobě nese hierarchii a zónování prostoru. Z jedné strany ho definuje cloud, z druhé metalické šanony. Journey se otvírá do rohů, nabaluje na sebe bary a recepce. Vrstvu kanceláří, zasedacích místností a relax roomu jsme umístili mezi fasádu a šanony.

Zóny v kanceláři

Atribut zónování jsme promítli skrze kolmice na fasádu budovy, kde má klient pronajatá dvě patra. Tyto kolmice rozdělují vrstvu kanceláří, mezi fasádu a šanony jsme vložili příčky. K příčkám jsou přisazeny stoly, které jsou v zákrytu s metalickými boxy. Rohy dispozice jsme věnovali knihovně, zasedacím místnostem, terase a open office. Prostřední část této vrstvy je určena pro kanceláře.

Kuchyňka Foto: Studio Flusser

A jak jsme využili navigační lepicí papírky ze zmiňovaných smluv? Tam, kde mají být – ukazují, kde pracuje konkrétní člověk, kudy se jde prostorem.

Podepsáno

Ostře vedený tah podpisu na poslední stránce naší smlouvy s kanceláří Allen & Overy svítí. Symbolizují ho lineární svítidla, procházející interiéry obou pater. Originální světla z ohýbaných červených profilů se pro nás stala vlastnoručním podpisem – tohle je smlouva s prostorem, tahle světla ji podepisují. A ozařují. Doplňují je červené lampy v dalších částech interiéru.

Detaily řešení komunikací Foto: Studio Flusser

Právní služby pro nás nesymbolizují ticho vysokých koberců a drahá plnicí pera. Daleko více je to vyjednávání, vzdělávání, porozumění, individualita… Proto mají v Allen & Overy knihovnu, relaxační místnost, cafe bar…

Doplňující informace

Studio: Studio Reaktor
Klient: Allen & Overy
Autor: Ing. arch. Jakub Heidler, Ing. arch. Jan Kačer
Spoluautor: Ing. arch. Marek Svoboda, Ing. arch. Petr Mandík, Mgr. Pavlína Mojská, Mgr. Maria Lucia Cicero
Umístění projektu: Praha – Karlín
Země projektu: Česká republika
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2021
Užitná plocha: 1150 m²

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

Foto: KUBICEK.STUDIO

Horská chalupa spojuje klasický a moderní design

Samotná dispozice kopíruje tu původní, kdy chodba dělí spodní podlaží na velkou obytnou místnost s kuchyní, jídelnou a posezením, na protilehlé straně na kuchyňku s posezením a hygienickým zařízením přízemí. Klidová část patra má dvě podkrovní ložnice a hygienické zařízení.