REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vychytávky a tipy pro odvodňovací žlaby kolem domu

Odvodnění všech ploch kolem domu nebo bytovky může být snadné, když se zvolí správné řešení. Dešťová voda ze střech se obvykle odvádí přes gajgr do potrubí. Jak ale chytře a správně odvodnit ostatní zpevněné, většinou rovné plochy? Spadlá voda se do trávníků sama vsákne, ale voda z dlažby nebo betonu musí někam odtéct. Co s tím?
Zdroj: MEA Water

Řízený svod vody a její další využití usnadní liniové odvodnění, žlaby s roštem. Problém se spádováním plochy se zjednoduší tím, že podélný žlab umožní nasměrovat sklon dlažby jen jedním směrem. Jakmile se voda dostane do žlabu, již neodteče nikam jinam a nasměrujete ji, kam potřebujete.

Nestačí ale jen položit žlab. Zkušení montážníci vědí, že je třeba dbát na centimetry i způsob položení při instalaci. Nejde jen o hloubku zabudování, ale i vzdálenost od domu nebo garážových vrat. Dbát na umístění žlabu, výběr materiálu, jeho šířky i druhu roštu tak, aby zvládl pojmout nejen drobný, ale i silný déšť. Můžete ze systému odvodnění udělat nejen užitný, ale i dekorativní prvek zahrady.

Pojďme se podívat na tipy, rady a vychytávky, které mohou pomoci majitelům k bezproblémovému užívání domu.

Zdroj: MEA Water

Polymerický beton, kompozitní materiál nebo polypropylén?

Jedna z firem, která vyrábí odvodňovací žlaby, je firma MEA. Její výrobní zázemí a dlouholeté zkušenosti umožňují nabízet systémová řešení nejen pro velké dopravní stavby, ale také pro menší rezidenční výstavbu. Žlaby z polymerického betonu MEA SELF LINE, z kompozitních materiálů MEA HOME nebo polypropylénu MEA PARK umožní vyřešit odvodnění ploch ve všech případech.

Kam, co a jak před garáž

Před garáže můžete podle požadované zátěže zvolit krycí rošty určené pro pojezd osobních aut nebo těžších dodávek. V případě většího množství vody například na rozhraní ulice a garáže, nebo u větších spádů můžete zvolit větší šířky žlabů až do 200 mm. Obecně platí, že pokud máte do garáže větší spád, je lepší použít širší žlab, aby přívalová voda žlab nepřeskočila a nedostala se do objektu. Také ocelový mřížkový rošt má lepší schopnost vodu zachytit než třeba litinový. U garáže se také doporučuje žlab od vrat trochu odsadit, třeba 20-30 cm a vytvořit před vstupem v místě žlabu mírné úžlabí. Při těžkém dešti se tak voda, která by se dostala za žlab, zase vrátí a odteče bezpečně žlabem. Každý odvodňovací systém by měl mít nějaké sítko nebo košík na hrubé nečistoty. Také firma MEA nabízí ke svým žlabům systémové příslušenství.

Ochrana terasy a fasády

Jiná situace je u terasy nebo fasády. Zde obvykle stačí žlab šířky 100 mm a záleží spíše na vašem estetickém cítění, jaký design roštu zvolíte. Nejnovější typ roštu je plastový rošt s podélnými žebry a zvládne zatížení A15 kN. Unese tedy i osobní auto. Důležité je, že je tvarově stálý a jeho barva, šedá nebo černá, se nezmění ani v průběhu let.

Téměř neviditelné odvodnění

Můžete ale také zvolit nenápadný štěrbinový nástavec. Žlab je schovaný pod dlažbou a pouze úzká, téměř neviditelná štěrbina sbírá dešťovou vodu z povrchu. Kapacita systému je dána velikostí žlabu a je tak dostatečná i při dešti nebo pro sběr vystříkané vody kolem bazénu.

Možností je však daleko více. Odvodňovací žlaby můžete například částečně dosypat kamínky a vytvořit tak hezké rozhraní ploch, které navíc funguje jako odvod vody.

Nároky na instalaci

Instalace žlabů je jednoduchá, ruční bez nutnosti nějaké zvláštní techniky. Pokládka žlabů začíná odtokem a napojením na odtokovou trubku. Pak již žlaby pokládáte do zavlhlého betonové lože podle provázku nebo laseru. Doporučuje se utopit žlab proti dlažbě klidně o půl až jeden centimetr. Voda se do žlabu lépe dostane. Okolní dlažba má navíc tendenci klesat. Postupem času dosedá a obvykle se výškově srovná s hranou žlabu.

Jeden bod odvodnění

Řešení odvodnění ploch se ale neomezuje pouze na liniové žlaby. Pokud je třeba, můžete využít také bodové vpustě. Ty mají v základu koš na hrubé nečistoty a volitelně i sifon. Rošt může být litinový nebo ocelový, to záleží na vašich preferencích.

I rohožka sbírá vodu

Přímo před vchody domů se osvědčily rohožky s vanou integrovanou do dlažby. Rohožka zachytí při čistění nejen hrubé nečistoty z bot, ale také dešťovou vodu. Ta se může rovnou vsáknout do půdy nebo ji můžete odvést do kanalizační sítě.

Vodu do zeleně

Dešťovou vodu ze zpevněných ploch nebo ze střech můžete odvést rovnou do kanalizace. Nebo pokud to typ zeminy umožní, můžete ji přímo vsáknout na pozemku. To je výhodnější nejen pro přírodu, ale především pro nás. Vodu lze přivést do podzemních nádrží, využít ji na zalévání a teprve přebytek nechat vsáknout nebo pustit do kanálu. MEA Water Management poskytuje kompletní řešení od žlabů, které zachytávají dešťovou vodu, přes nádrže až po systémy, které vodu vsáknou.

Správné řešení nevnímáme, chybné neustále

Možností, jak vyřešit odvodnění zpevněných ploch je mnoho. Záleží to jen na vašich požadavcích a nárocích na kvalitu, další využití a také na vizuálním dojmu. Je dobré nepodcenit správné řešení odvodnění, protože se vám to bude neustále připomínat.

To, že jste zvolili správné řešení si ani neuvědomíte, protože kolem domu nebudete chodit v kalužích a voda bude svedena dál od základů. Chybné vyřešení odvodnění si budete připomínat neustále.

MEA Water Management s.r.o.

logo
Nad Primaskou 9
10000 Praha 10

zelená linka: 841 111 128
e-mail: praha@mea-odvodneni.cz

web: www.mea-group.com/cz-wma/cs/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA