REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se žije v pasivním domě. Navštivte ho. Zeptejte se majitelů kolik platí za energie

Po delší koronavirové pauze se opět otevírají veřejnosti pasivní domy v rámci tradiční akce s názvem Dny otevřených pasivních domů. Pořádá ji organizace Centrum pasivního domu ve vybraných listopadových dnech. Nahlédnout můžete do celé řady staveb a zjistit, jak se pasivní domy staví a jak se v nich žije.
Foto: CPD

Centrum pasivního domu (CPD) je nezávislé sdružení odborníků, které se stará o osvětu v oblasti zdravého a úsporného bydlení. Sdružuje přes stovku ověřených firem a specialistů, jež energeticky úsporné a zdravé domy navrhují, staví, nebo pro ně vyrábí technologie a komponenty. Své poznatky sděluje CPD investorům, projektantům, architektům, zástupcům obcí a měst; radí mladým rodinám, studentům; stará se i osvětu dětí. Pokud plánujete své budoucí bydlení, rádi byste zjistili, jaké jsou investiční a skutečné provozní náklady v pasivním domě či jak se odborně zachází s rekuperací a tepelným čerpadlem, neváhejte a navštivte tradiční listopadovou akci Centra pasivního domu.

Co nás letos čeká, důležité termíny

V hlavních dnech akce Dny otevřených pasivních domů 11. a 12. listopadu pak návštěvníky čeká vzorový dům a vzdělávací středisko zvané Domy Atrea Koberovy v malebném Českém ráji či pasivní dům pod Radobýlem v okrese Litoměřice. Po oba dny se představí také Vize Ateliér Bílovice nad Svitavou v Brně-Jundrov, Brně-Komín a v Letovicích. Pouze v sobotu 12. listopadu pak lze vidět pasivní rodinný dům v Liberci Hanychově od architekta Jana Mártona či střední školu Českobrodská v Praze 9 od společnosti Ecoten.

Foto: CPD

Nové akce Centra pasivního domu

Centrum pasivního domu plánuje pod novým vedením (ředitelem byl zvolen v červenci tohoto roku Ing. Vítězslav Malý) i další zajímavé akce. V rozhovoru pro ESTAV ředitel CPD uvedl, že během podzimu zahájí nový projekt podpořený z programu LIFE, který má za cíl vytvořit službu pro majitele rodinných domů, jenž je provede celým procesem rekonstrukce. Jedním z cílů služby bude dle jeho slov vypořádání se s existujícími bariérami, které vedou k tomu, že převážná většina rekonstrukcí je prováděna nekvalitně s omezenou úsporou energie.

Centrum pasivního domu rovněž intenzivně připravuje další ročník úspěšné konference s podtitulem Spojení staveb & udržitelnosti, která si klade za cíl skloubit principy udržitelnosti s celkovou architektonickou kvalitou staveb a urbanistických celků. Toto téma chtějí organizátoři dále rozvíjet a zaměřit se přitom i na již zmiňované rekonstrukce budov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Foto: MŽP ČR

Nová zelená úsporám Light. Peníze dostanete předem. Šanci mají ti nejzranitelnější

Příjem žádostí běží, ale s podporovanými úpravami domů bylo možné začít již od 12. září loňského roku. Nová zelená úsporám Light má tentokrát pomoci domácnostem seniorů a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatel, aby se snáze vyrovnaly s rostoucími cenami energií. Zajímavé mohou být i nejrůznější kombinace podpor.…

REKLAMA