Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Úsporné domy od studentů v soutěži Solar Decathlon Europe. Podívejte se na letošní vítěze

V červnu 2022 proběhlo v německém Wuppertalu finále mezinárodní studentské soutěže Solar Decathlon Europe 21/22, zaměřené tentokrát na modernizaci a nástavby budov ve městech. Projekty měly respektovat existující budovy a místní sociální a ekonomické podmínky, a to buď ve čtvrti Mirke ve Wuppertalu nebo ve vybrané čtvrti jejich domovské země.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Princip soutěže je: Navrhni, postav a provozuj dům. Celkové výsledky byly na výstavišti ve Wuppertalu vyhlášeny 24. června. Solar Decathlon Europe 21/22 vyhrál dům RoofKIT z Karlsruhe. Za německým domem se v celkovém hodnocení umístil VIRTUe z Eindhovenu, o třetí místo se dělí SUM z Delftu a AuRA z Grenoblu. Český tým FirstLife bohužel na přední umístění nedosáhl.

Všechny domy byly po dokončení, na které měly týmy ve Wuppertalu pouhé dva týdny, přísně testovány, posuzovány odbornými porotami a bodovány. Celé projekty nástaveb, renovací a vestaveb proluk soutěžily v dílčích kategoriích: architektura; inovace; městská mobilita; komfort; energetická náročnost; fungování domu; udržitelnost, technika & konstrukce; dostupnost & životaschopnost; komunikace, vzdělávání & sociální povědomí a v řadě dalších disciplín, které se nezapočítvaly do celkového hodnocení. Za umístění ve vyjmenovaných kategoriích byly týmy rovněž bodovány.

RoofKIT - foto: redakce

Vítězný projekt a dům na Solar Decathlon Europe 21/22 RooFKIT studentů z německého Karlsruhe demonstroval prototyp střešní nástavby, která „může být použita kdekoliv, a lze tak využít nevyčerpatelný potenciál plochy ve městech: střechy.“ Tým RooFKIT se umístil v dílčích soutěžních kategoriích inovace, udržitelnost, inženýring a konstrukce.

Projekt představuje prefabrikované moduly z dřevěného skeletu s možností variabilního uspořádání podlaží. Mezi střechou stávající budovy a nástavbou RoofKIT záměrně vynechává jedno podlaží volné, což ukazoval také soutěžní dům na výstavišti.

Pomyslné stříbro získal ve Wuppertalu tým VIRTUe z nizozemského Eindhovenu. Tento dům i vítězný projekt RoofKIT prezentovaly nástavbu Cafe ADA ve Wuppertalu. Nizozemci bodovali rovněž v řadě dílčích kategorií.

SUM - foto: redakce

O třetí místo se podělil tým AuRA z Grenoblu a tým SUM z Delftu. Francouzský projekt demonstroval nástavbu a rozšíření alpského hotelu. Uspěl v dílčích kategoriích Architektura, komfort, energetická náročnost, udržitelnost, dostupnost a životaschopnost.

Tým Sum z nizozemska prezentoval univerzální modulový systém nástaveb. Umístil se v dílčích kategoriích městská mobilita, energetická náročnost, udržitelnost, dostupnost a životaschopnost.

V další reportáži ze Soutěže Solar Decathlon Europe představíme domy, které zaujaly redakci ESTAV.tv, a také domy, které zaznamenaly úspěchy v dílčí kategorii architektura.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Co je to glamping? Podívejte se, jak se kempuje v luxusu

Zužitkovat příliš velký pozemek na venkově tím, že na něm postavíte chatu pro turisty, nezní příliš originálně. Způsob, jakým to pojali mladí manželé, ale originální je. Nechali tu totiž vytvořit glampingovou chatu. A jejím pronájmem vydělávají na provoz vlastní biofarmy. A co je to ten glamping?

Zdroj: Fotes, Stempel & Tesar architekti

Stará stáj spadla. Nový dům jako tichý strážce rodinné usedlosti a pozorovatel přírody

Kvalitní pozemek je základem pro šťastné a zdravé bydlení. Přidáme-li k tomu blízký les, zčeřenou hladinu rybníka, vzrostlou zeleň a zpěv ptáků, vybaví se nám takřka ideální mikroklima. Nad přírodní rezervací v malebné obci Karasy u České Lípy, tam, kde kdysi stávala rodinná usedlost, se zrodila moderní stavba s…

REKLAMA