Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Australský dům s českými kořeny dal vzniknout úspornému bydlení pro Evropany

V malém australském městečku Marysville se zrodil zajímavý jednopatrový nízkoenergetický dům s českými kořeny. Projektovala ho australská firma ecokit, za kterou stojí sestry Kamila a Pavla Novotných. První koncepty ovšem nevznikly v Čechách, nýbrž v Austrálii, kam se Kamila v roce 2006 odstěhovala. Ve spolupráci se Středočeským inovačním centrem (SIC) a Univerzitní centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) poté vznikl nový koncept určený i pro evropský trh.
Zdroj: ecokit pty ltd

Konstrukční systém Ecokit pro výstavbu nízkoenergetických prefabrikovaných domů z udržitelných materiálů z kvalitního lepeného dřeva byl donedávna vyráběn pouze v České republice. Vysoká hodnota ekologické stopy donutila sestry Novotných omezit zámořskou přepravu stavebního materiálu a zamyslet se nad prvním projektem kompletně vyrobeným v Austrálii. Zároveň s tím nabídly konstrukční systém obohacený o další inovativní technologie i na evropském trhu.

Mělo to ovšem háček – normy a standardy jsou natolik odlišné, že bylo potřeba vyvinout speciální verzi. Pomohli odborníci na jednotlivé oblasti, ať už se jednalo o vývoj dřevěných konstrukcí a jejich spojů, statiku, energetiku nebo testování zkušebních těles. „Vzhledem k odlišnostem obou trhů, odlišné kvalifikaci pracovní síly a míře dostupných technologií jsme se po dohodě nakonec rozhodly založit zde zcela nezávislou firmu, vyvinout nový produkt vyhovující normám EU a uvést ho na evropský trh samostatně, nezávisle na Austrálii,“ říká na úvod Pavla Novotná a děkuje Středočeskému inovačnímu centru (SIC), které ji doporučilo ke spolupráci Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB).

Zdroj: ecokit pty ltd

Nová stavba v Marysvillu

Mezi rodinnými domy v nenápadném australském městečku byl tvarem jednoduchý nízkoenergetický dům s plechovou fasádou, který vznikl během jednoho měsíce, určitým zjevením. Městečko Marysville leží ve státě Victoria na jihu Austrálie poblíž metropole Melbourne a najdete tady spíše klasické stavby. Zvlněnou krajinu tu pokrývají bohaté husté pralesy protkané sítí řek, vodopádů a jezer a turisté město vnímají jako výchozí bod pro výlety do národního parku Yarra Ranges. V únoru roku 2009 poznamenala oblast vlna požárů, které zničily většinu budov ve městě a počet obyvatel klesl na polovinu.

Od té doby populace pomalu roste; blízkost přírody a relativní vzdálenost od civilizace láká hlavně rezidenty ve věku nad 50 let. Snad proto mohla nová stavba připadat místním jako lehce extravagantní. „Chceme konzervativnímu australskému stavebnictví ukázat udržitelnější přístup k energiím i úsporám. Většinu soukromé výstavby zde tvoří dřevostavby postavené obdobou amerického rámového systému two by four (TBF). Společenské zvyklosti z něj činí jednoduchou volbu, ovšem dostatečná tepelná izolace tu ještě stále není běžným standardem,“ dodává Novotná a seznamuje s Kenem a Sue, kteří ve svém domě plánují strávit klidný důchod.

Zdroj: ecokit pty ltd

Tradice stylových dřevostaveb

Předpokladem spokojeného bydlení je kvalitní pozemek. Tento se nachází v mírném svahu, nabízí nádherné výhledy na okolní kopce až k hřebenu státního parku Cathedral Range. Ken a Sue toužili po rodinném domě s velkým obytným prostorem a třemi ložnicemi, který by zároveň vyhověl náročným požadavkům na technologický standard a nízkou energetickou spotřebu. Pro daný konstrukční systém se rozhodli zejména proto, že navazuje na australskou tradici dřevostaveb a inovuje ji do vyššího standardu. Přestože pasivní dům přímo nevyžadovali, chtěli se mu v rámci možností co nejvíce přiblížit. Projektanti tedy zkušebně vypočítali skóre pro PHPP (Passive House Planning Package od německého Passive House Institute) a společně s majiteli pak rozhodli, které technologie zařadit. Od začátku byl v návrhu kladen velký důraz na správné umístění domu na pozemku, rozmístění zón podle světových stran, podmínkou bylo též přirozené větrání.

„V systému australského energetického štítku NatHERS dosáhl dům v Marysville 8,3 hvězdy z 10, a to i přesto, že některé výkonné technologie použité v návrhu zatím nejsou v evaluačním systému k dispozici. Pro získání stavebního povolení musí stavba dosáhnout minimálně 6 hvězd, přičemž hodnocena je zejména tepelně izolační obálka budovy. Pro většinu vyspělých zemí je tento standard nedostatečný a v Austrálii ho 80 procent novostaveb dodrží jen velmi těsně,“ upřesňuje Novotná místní specifika a dále zmiňuje i možnosti úvěru na bydlení. 

Zdroj: ecokit pty ltd

Pozvolné změny na australském trhu

„Jedná se o propastný rozdíl oproti výstavbě domu standardní kvality. Náklady na výstavbu se v průměru pohybují okolo 2 500 australských dolarů za metr čtvereční (cca 42 tis. Kč), ale banky reflektují pouze rozmezí 1 550 až 2 190. V případě domu v Marysville by tedy pořizovací cena nemovitosti dosahovala přibližně 515 tisíc australských dolarů (8,652 mil. Kč), přičemž banka by dům ohodnotila někde mezi 320 až 450 tisíci. Hypotéka by tedy majitelům výstavbu energeticky úsporného domu určitě nepokryla. Banky už si ale uvědomují přidanou hodnotu nízkoenergetických a pasivních domů a nepřímo je zvýhodňují. Ve finále dům v Marysville díky prefabrikaci a rychlé montáži nedosáhl ani průměrné ceny výstavby pasivního rodinného domu ve Victorii. Ta největší úspora ale majitele teprve čeká – a to na měsíčních poplatcích za energie,“ dodává Novotná.     

Ken a Sue považují za úspěch nejenom kvalitu nového bydlení, ale také cenu projektu. Výhody investice se podle jejich slov projevily již ve fázi plánování, kdy dostali předschválenou hypotéku. Nicméně kvůli nedostupnosti materiálu v důsledku covid krize a s tím spojeného prodlouženého stavebního řízení vzrostly ceny práce i materiálů. Stavební firma těsně před realizací nacenila náklady o 15 procent vyšší, než byla předschválená výše hypotéky. Při diskuzi s bankou pak vyšlo najevo, že se domy hodnotí podle podobných nemovitostí prodaných v poslední době v dané lokalitě, přičemž stáří ani kvalita se nebere v potaz. Průměrná hodnota klasického domu se počítala na zmíněných 1 550 až 2 190 australských dolarů za metr čtvereční, přičemž po následném zhodnocení specialistou na pasivní domy byl dům v Marysville naceněn na 800 000 australských dolarů (cca 13,5 mil Kč).

Zdroj: ecokit pty ltd

Krása spočívá v jednoduchosti  

Nespornou výhodu prefabrikovaného systému představuje kromě jiného i rychlost a flexibilita výstavby. Naplánování a výroba komponent s vysokou přesností se zpravidla stihne nejpozději do měsíce. „Dům v Marysville vyrostl za pět dní a pod střechou byl během jednoho měsíce, a to zejména kvůli zpoždění dodávky výplní otvorů. V normálním provozu bychom to jistě stihli i dříve,“ upřesňuje Novotná a seznamuje podrobněji s nosným systémem z lepených dřevěných vazníků, které se na místě sestavují v nosné rámy a dávají tak základ tvaru rodinného domu. Existují různá prostorová řešení včetně sklonů střech podle konkrétních klimatických podmínek. Pro dům v Marysville byl zvolen tvar zalomeného A, který hravě zvládne deště i sněhové nadílky mírného podnebného pásu. Celý plášť je pokrytý ocelovou střešní krytinou v kombinaci s minerálními deskami.

„Klienti jsou dobrovolní hasiči, snad proto vznesli požadavek na vysoce kvalitní nehořlavou fasádu, což navíc vyhovělo i přísným místním regulativům. Betonová základová deska je izolovaná, což není v Austrálii běžným standardem. Z vnitřní strany jsou nosné rámy stěn vyplněny tepelnou izolací a na nich je umístěna klasická skladba inteligentní membrány, roštu a sádrokartonových desek. Použití dřeva a přímé napojení tepelné izolace ve stropech a stěnách minimalizuje tepelné mosty. Strop je podbitý překližkou a zaklopený sádrokartonovým podhledem, nášlapné vrstvy podlah jsou libovolné, v tomto případě plovoucí podlaha a koberce. Jako v každém ecokit domě je i zde nainstalovaná mechanická ventilace s rekuperací,“ říkají na závěr sestry Novotných a ukazují půdorysy, fotografie a vizualizace této zajímavé stavby.

Zdroj: ecokit pty ltd

Typ: Nízkoenergetický jednopatrový rodinný dům nepodsklepený
Lokalizace: Marysville, Victoria, Austrálie
Realizace: 2022
Užitná plocha: 175 m2 s dispozičním řešením 5+kk + garáž + terasa
Konstrukce: Stavební systém ecokit, difuzně otevřený prefabrikovaný systém z lepených LVL nosníků a dřevěné překližky, izolace ze skelné vaty, neprůvzdušná obálka budovy s minimalizovanými tepelnými mosty.
Výplně otvorů: Okna a dveře s evropským designem vyrobené v Austrálii. Kommerling C70 jsou okna speciálně vyvinutá pro nejvyšší odolnost vůči škodlivým účinkům lesních požárů. Zkosený systém C70 Gold sestává z moderního pětikomorového designu postaveného z uPVC na rozdíl od mnoha konkurentů v AU, kteří stále používají zastaralé tříkomorové konstrukce. Použita varianta s izolačním dvojsklem (vzhledem k podnebí v AU vyhovuje pasivnímu standardu).
Vytápění a větrání: Krbová kamna na dřevo, centralizovaná větrací jednotka s rekuperací.
Autor původního projektu: ecokit pty ltd, Kamila a Pavla Novotných
Instagram: ecokit_homes

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Armel ISTIN photographer

Dřevěný rodinný dům dbá na pohodu obyvatel

Idea udržitelnosti je hezká, ale aby se z teorie ekologické stavby stala fungující praxe, chce to ale víc než jen náhodně zkombinovat přírodní materiály. Neobejde se to bez chytře pojaté architektury, dobrého projektu. A právě tím vyniká RT House.

Staré stáje přestavěli architekti na novou funkci

Staré stáje přestavěli architekti na novou funkci

Na konci roku 2014 bylo architektonické studio lab03 v úzké spolupráci s budoucím hlavním dodavatelem stavby, společností Somass vybráno ve veřejné soutěži k realizaci nevšední zakázky. Hlavním bodem zadání projektu se totiž stala poptávka po novém, reprezentativním návštěvnickém centru, které by se mělo nacházet v…

Obytný dům na předměstí Medellínu

Obytný dům na předměstí Medellínu

Obyvatelé moderního města se nezříkají prvků tradiční architektury, byť je spojena s jejich vlastní „venkovskou“ minulostí. Casa BO /House BO od architektonického studia plan B arquitectos z tohoto historického odkazu těží.