REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěný rodinný dům dbá na pohodu obyvatel

Idea udržitelnosti je hezká, ale aby se z teorie ekologické stavby stala fungující praxe, chce to ale víc než jen náhodně zkombinovat přírodní materiály. Neobejde se to bez chytře pojaté architektury, dobrého projektu. A právě tím vyniká RT House.
Foto: Armel ISTIN photographer

Francouzský architekt Patrice Bideau se začal realizovat v profesní sféře v roce 1991, a zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by se jeho tvorba měla nějak výrazně lišit od průměru. Návrhy domů, renovace a projekty sanací budov, přístavby, fotbalové šatny a kadeřnické salóny. Výčet několika desítek takových jeho úspěšných realizací, lokalizovaných většinou v regionu Bretaně, dával tušit, že po praktické stránce rozhodně nestrádá. Ale nebylo to zase nic až tak mimořádného.

Změna přišla s novým miléniem, které vneslo do jeho portfolia nové prvky. Například důslednou diagnostiku energetické náročnosti staveb, principy udržitelnosti abstrahované na materiál i vnitřní skladbu staveb, organické rysy architektury, inovativní postupy s biologickou bází. Bideau a jeho ateliér a.typique se jako mávnutím kouzelného proutku začal prosazovat v nové „eko“ oblasti architektury, a co víc, začal v ní vynikat.

Foto: Armel ISTIN photographer

Hledání vlastní cesty

Nejprve regionálně, později už na úrovni celé Francie.  A je velmi inspirativní (jistě i pro začínající architekty) jeho profesní dráhu sledovat, protože řízení a zpracování jím navržených projektů nese potěšující známky zrychlené evoluce, adaptace. Odráží to trend změny celého sektoru, ekologizace stavitelství, z níž se stává nová norma. Na to bretaňský architekt pohotově reaguje a nachází si v tom svůj osobitý styl, aniž by přitom ztrácel něco ze sebe. Nikdo netvrdí, že Patrice Bideau je příští Lloyd Wright, ale úplně nemožné to není. Neroste totiž s kapacitní velikostí díla - pořád zpracovává maloobjemové zakázky rezidencí a rodinných domů – ale průběžně nabývá na kvalitě. Prakticky všechny jeho nedávné a současné realizace jsou označeny jako bioklimatické, v pasivním standardu. K ekologickým a různě obnovitelným stavebním materiálům totiž přidává hodnotu kvalitní architektury.

Je tu ještě pár dalších charakteristických „vnějších“ rysů: pokud někde u severo-západního francouzského pobřeží narazíte na zajímavě provedenou vícepodlažní dřevostavbu, s členitými kovovými střechami (z nich minimálně jedna má tvar půloblouku) velmi pravděpodobně koukáte na jednu z realizací od Bideau a studia a.typique. Dobře to dokládá i jeho poslední projekt rodinného domu, RT House, usazený na předměstí Riec-sur-Belon.

Foto: Armel ISTIN photographer

Na vlně udržitelnosti

Hlavním záměrem tohoto projektu bylo vystavět dům, který bude adaptovaný na přímořské klima Bretaně. Ústřicemi proslavené Riec-sur-Belon, součást departmentu Finistère, je totiž situováno na pobřeží Atlantiku. A byť stavební pozemek, parcela, na které dnes stojí, není přímo exponována „síle živlů“, pořád je dost blízko na to, aby pocítila rozmary počasí zesílené mořem. O tom, že výsledná podoba objektu rodinného domu bude o dřevostavbě, nemohlo být sporu. Je to přeci jen Bideau. Ale konkrétní zpracování? To mělo zahrnovat parametry odpovídající energetickým regulím RT 2012, použití stavebního materiálu s bio-certifikací o lokálním původu. S tím, že vytápění domu měla zajišťovat primárně dvoucestná kamna/kotel vytápěná dřevem, a obydlí mělo disponovat pokročilým systémem centrální ventilace. A chybět samozřejmě nemohla ani nezbytná půl-oblouková střecha, garantující prý „zdravé životní podmínky“ pro obyvatele.

Tři části v jednom celku

Stavební řešení RT House vycházelo z propojení tří částí vznikajícího domu. Přístřešek pro auto, garáž, byla sestavena jako dřevěná skeletová konstrukce. Ze severní strany pokrytá lamelovým obkladem, k západu pak chráněná antracitově zabarveným zinkem. A pozinkovanou střechou s nízkým sklonem a se stojatými drážkami. Druhou částí je vlastní vstupní hala (překrytá dvojitou sedlovou střechou), přivádějící obyvatele do hlavního obytného prostoru. Naproti ní se nachází schodiště, a je tu také umístěno provozní zázemí: spíž, komora na úklidové prostředky, sušárna. Na ně pak volně navazuje ložnice s vlastní koupelnou, a vstup do zimní zahrady. Interiér je tu vedený s účelnou organizací prostoru, a působí poměrně skromným dojmem. O to větším překvapením jsou pak prostorné místnosti v patře, třetí části, které těží z výhledů do ulice a zahrady za domem. Na pocitu rozlehlosti jim dodává i ona „klenutá“ střecha v oblouku.

Foto: Armel ISTIN photographer

Izolace pro tepelný komfort

Objekt je dřevostavbou na betonové základové desce, s dřevěnou rámovou konstrukcí, zaizolovanou 60 centimetry (!) výplně z buničiny. Obkladem fasády je výkyvům podnebí odolné dřevo douglasky. Podlaha je vytvořena z hranolů (8x20 cm), zateplených izolací fermacell a svrchu překrytá parketami (v koupelně a na toaletách pak dlaždicemi). V přízemí pak ještě doplněné o dvě 2 cm vrstvy korku. Volba betonu pro základovou desku vycházela z poptávky po stabilním podkladu, i kvůli relativně snadnému zaizolování, jež brání tepelným ztrátám. Dům vyrobené teplo neposílá dolů, ale do vyššího patra. Severně orientované stěny (z dřevěných sloupků) jsou doplněny o vnější izolaci 140 mm minerální vlny. Zevnitř omítnuté zajišťují celoroční tepelný komfort. Střešní konstrukce je izolována 300 mm minerální vlny, vložené desky jsou vzduchotěsné, s parotěsným štítem.

Vytápění domu – kromě kamen na dřevo – doplňkově zajišťují dva radiátory, ohřev vody je prací pro termodynamický bojler. Dešťová voda je ze střech jímána a uskladněna v nádrži, a využívána ke splachování toalet a k zálivce zahrady. Rámy oken (výklopné) a dveří jsou hliníkové, obklad kamen tvoří pálené cihly. „Díky bioklimatickému designu dům vyzískává denní světlo po celý den, a těží z maximálního přísunu slunečních paprsků i v zimním období,“ říká Bideau. Výtečně z toho těší „tropická“ zimní zahrada, jinak ale zastiňující prvky, rošty a lamely, brání přehřívání interiéru.

Foto: Armel ISTIN photographer

Nejlepší na tom je, že pro kvalitu bydlení i příjemnou energetickou bilanci domu jsou v zásadně potřebné ty samé prvky. Optimální orientace domu ke světovým stranám, volba k přírodě šetrných stavebních materiálů, dobrá izolace. To vše jsou dílčí součásti, s nimiž se v teoriích ekologického stavitelství běžně nakládá, ale málokdy jsou sestaveny tak funkčně, jako zde. Mimochodem, energetická náročnost domu RT House 67,1 Kwh/m². Architekt Patrice Bideau si prostě našel svůj styl, a jeho bioklimatické domy mají nepopiratelnou kvalitu. Která by jistě našla uplatnění nejen v Bretani.

Údaje o projektu

Název projektu: RT House
Typ projektu: rodinný dům, bioklimatická dřevostavba
Architektonické studio: a.typique
Lokalizace: Riec-sur-Belon, Finistère, Francie
Vedoucí projektu: Patrice Bideau
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2012
Rok dokončení (finalizace): 2016
Počet podlaží: 2
Užitná plocha: 145 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: ecokit pty ltd

Australský dům s českými kořeny dal vzniknout úspornému bydlení pro Evropany

V malém australském městečku Marysville se zrodil zajímavý jednopatrový nízkoenergetický dům s českými kořeny. Projektovala ho australská firma ecokit, za kterou stojí sestry Kamila a Pavla Novotných. První koncepty ovšem nevznikly v Čechách, nýbrž v Austrálii, kam se Kamila v roce 2006 odstěhovala. Ve spolupráci se…

VIDEO: Pasivní dům jako dřevostavba s hliněnými omítkami. Zkušenosti z praxe

VIDEO: Pasivní dům jako dřevostavba s hliněnými omítkami. Zkušenosti z praxe

Cílem projektu domu v Habrovanech u Vyškova bylo dosáhnout pasivního standardu s maximálním použitím přírodních materiálů. Dům se nachází ve stávající zástavbě, na pozemku se nacházel starý hliněný dům, který byl z jedné třetiny zbourán a zbylá stavba čeká na rekonstrukci tradičními postupy hliněného stavitelství.…