REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Obnova Národního domu v Prostějově s dotací EU

Prostějovský Národní dům, jehož součástí je i Městské divadlo, získal regionální titul Památka roku 2019. Oceněná obnova památky se uskutečnila s 85% podporou IROP financovaného z evropských dotací.
Obnova Národního domu v Prostějově s dotací EU, Zdroj: dotaceeu.cz

Historická budova a její okolí je bezesporu jednou z dominant města

Tato národní kulturní památka Národní dům v Prostějově je secesní stavba, postavená v letech 1905 až 1907 podle plánů architekta Jana Kotěry a patří k nejvýznamnějším secesním pamětihodnostem u nás. V minulosti však byla zanedbávána a nevhodně upravována.

V listopadu 1907 byl slavnostně otevřen veřejnosti a nabízel divadelní prostory, přednáškové sály, restauraci a kavárnu. Na výzdobě se podílela řada významných umělců té doby jako Stanislav Sucharda, Bohumil Kafka, František Kysela nebo Jan Preisler.

Za druhé světové války byl Národní dům necitlivě přestavěn brněnským architektem Emilem Tranquillinim, profesorem na Německé vysoké škole technické v Brně. Během této přestavby byla odstraněna většina secesních prvků. Mezi lety 1956 až 1969 proběhla první vlna rekonstrukce. V roce 1995 vznikl Program záchrany kulturní památky Národního domu v Prostějově. V jeho rámci proběhly i poslední práce.

Nejen zajištění nezbytných oprav, ale také navrácení původního historického vzhledu budovy Národního domu v Prostějově, bylo předmětem úspěšného projektu spolufinancovaného z fondů EU. Současně v rámci projektu došlo i k obnově přilehlé zahrady a byla aktualizována podoba její virtuální prohlídky.

V budově Národního domu sídlí v současnosti dva subjekty, jejichž zřizovatelem je prostějovská radnice

  • Prvním je Městské divadlo v Prostějově - divadlo spravuje divadelní a  spolkovou část Národního domu.

Pořádá divadelní představení, koncerty pro veřejnost, různá představení, festivaly či výstavy. Pro zájemce zajišťuje také komentované prohlídky Národního domu.

  • Druhým, kdo budovu využívá, je Národní dům, o. p. s.

Společnost poskytuje restaurační a kavárenské služby v prostoru restaurace a kavárny v přízemí budovy Národního domu. Zajišťuje také gastro služby pro další akce, které probíhají v Národním domě a je také místem pro praktickou výuku učňů gastronomických oborů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Obnova památkových objektů úpravny uhlí v Žacléři , foto dotaceeu.cz

Obnova památkových objektů úpravny uhlí v Žacléři

Předmětem projektu s dotací EU byla obnova památkových objektů úpravny uhlí (st.parcela č.259 v k.ú. Lampertice), spojovacího mostu ze šachetní budovy do úpravny uhlí a osvětlení těžní věže (stavební parcela č.318 v k.ú. Lampertice) hlubinného uhelného dolu Jan.

Foto: Mateusz Zajkowski

Dům utopený v lese. Fasádu má ze dřeva a plechu

Téma splynutí stavby a přírody se v architektuře opakuje často. Polští architekti využili při stavbě rodinného domu, zasazeného do borovicového háje, několik zajímavých řešení, které interiér kompaktní stavby v mezi stromy doslova utopily.

Ilustrační obrázek Zdroj: AdobeStock - petr84

Městský architekt je důležitý moderátor výstavby v území. Mělo by ho mít každé město, říká starosta

Jakou roli hraje městský architekt v plánování měst a jeho investic? Proč by každé město mělo mít svého architekta? Jaký je jeho přínos? A je městský architekt pouze výsadou velkých měst? Vydali jsme se to s redakcí zjistit do nevelkého města na severovýchodě Čech – Červeného Kostelce. Povídali jsme si se starostou…

REKLAMA