REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Proč si vybrat sálavé infratopení?

Infratopení je v současnosti stále oblíbenějším zdrojem tepla. Svou oblibu si ovšem nezískalo jen tak. Pojďme tedy zjistit, za co vděčí své popularitě.
Zdroj: K & V ELEKTRO a.s.

Jak infra topení funguje?

Infratopidlo vydává infračervené tepelné záření, které je velmi efektivní k šíření tepla, část vlnového spektra tepelného sálání. Tepelná energie se formou elektromagnetického záření přenáší na okolní tělesa.

Nejtypičtějším příkladem takového přenosu tepla v přírodě je slunce. To povrch našich těl intenzivně formou infračerveného záření ohřívá i v zimě, kdy je teplota vzduchu velmi nízká. Pokud však svítí intenzivně, zahřeje nás, i pokud je od nás tak daleko. Vzduch kolem je chladný, ale my cítíme, jak se zvýšil náš tepelný komfort. A úplně stejně funguje sálavé infratopení.

Infratopení neohřívá vzduch

Technologie infratopení spočívá v tom, že neohřívá vzduch jako ostatní metody ohřevu, nýbrž vzduchem volně prochází a ohřívá až při kontaktu s pevnými předměty a osobami v místnosti. Následně se od nahřátých předmětů začne zahřívat i vzduch v místnosti. K čemu to je dobré?

  1. Vzduch se nepřepaluje jako u přímotopů. Ani nevíří a nevysušuje, což ocení především alergici.
  2. Když infratopení ohřívá přímo objekty, zahřeje vás mnohem rychleji než ostatní konvektory.
  3. Spotřebuje méně energie.
  4. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem dosahuje maximálně 2 stupně, takže tepelná pohoda je dosažena při nižší průměrné teplotě než u systému konvekčního vytápění.
  5. Při dopadu na prosklené plochy je infračervené záření z převážné většiny odraženo zpět do místnosti, nedochází tedy prakticky únikům tepla skrze okna.
  6. Zvyšuje komfort obyvatel, neboť sálavé teplo patří k těm nejpříjemnějším.
  7. Protože ohřívá stěny, zabraňuje vzniku plísní a vysušuje vlhké zdivo, avšak zbytečně nevysušuje vzduch v místnosti.

Keramický infrapanel Teploceramic Sunway TCM RA 750w Zdroj: K & V ELEKTRO a.s.

Parametry při výběru infratopidla

Elektrická sálavá se vyznačují prakticky bezeztrátovou přeměnou energie. Znamená to, že dodaný příkon, např. 1000 W se rovná výkonu, tedy 1000 W dovnitř, 1000 W ven. Nedojde tedy ke ztrátám tepla a neprotopíte zbytečně více, než je nutné.

Aby se topidlo mohlo nazývat infratopením či infračerveným topným panelem, musí produkovat nadpoloviční většinou svého tepelného výkonu sálavé (infra) teplo. V praxi u infračervených topných panelů umístěných na zdi dochází k vedlejší konvekci, která sálavou složku snižuje. Proto se infračervené topné panely často umísťují na strop, kde je vedlejší konvekce prakticky vyloučena a téměř 100 % dodaného příkonu se uvolňuje v podobě infračerveného záření.

Infratopení Fenix Solius Zdroj: K & V ELEKTRO a.s.

Jaký typ infra topení vybrat?

Nejoblíbenějším typem topení jsou jistě infrapanely. Jsou tenké a lze je umístit snadno na zeď či na strop. Aktuálně je na trhu i mnoho designových kousků se vzhledem mramoru, či zrcadla, které mají nejen praktické ale i dekorativní využití. Vybírat také můžete dle použitého materiálu. Aktuálně nejvíce trendy jsou keramické infra panely, které kromě toho, že skvěle hřejí, výborně vypadají, také umí akumulovat teplo, takže hřejí dlouho i po té, co je vypnete. Maj také zvýšenou ochranu krytí IP, takže je možné umístit je do koupelny a dalších vlhkých prostor.

Dalším typem jsou sálavé infrakonvektory. Jsou kombinací klasických přímotopných konvektorů a sálavého infratopení. Kombinují výhody infračerveného a přímotopného ohřevu.  Vzhledem připomínají klasické přímotopy na zeď. Umístíte je stejně jako přímotopy na zeď a už si můžete vychutnávat přejemné sálání.

Infratopení Zdroj: K & V ELEKTRO a.s.

Posledním typem jsou infrazářiče. Jde o malá infratopidla, která užijete jako doplňkové topidlo do koupelny, či na chalupu.

Nevybrali jste si ze sálavého vytápění? Podívejte se na celý sortiment topné techniky.

K & V ELEKTRO a.s.

logo
Strakonická 3155/1d
150 00 Praha 5 - Smíchov

telefon: +420 223 223 224
e-mail: info@kvelektro.cz

web: www.kvelektro.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jaké elektrické vytápění zvolit pro domácnost?

Jaké elektrické vytápění zvolit pro domácnost?

V současné době se snaží každý ušetřit co nejvíce peněz na vytápění a energiích. Okolo elektrického vytápění panuje mnoho mýtů. Mnozí mají obavy, že je vyjde příliš draho. Naopak, pokud máte energeticky úsporný dům a pokud budete topit chytře, může elektrické topení ušetřit mnoho peněz.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA