REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Elektrický přímotop si zamilujete. Který je pro vás ten pravý?

Přímotopy jsou osvědčenou klasikou mezi elektrickým topením. Slouží především jako účinné doplňkové topení na chalupu i do domácnosti.

Elektrický přímotop bývá též nazýván elektrický konvektor, což pochází ze slova konvekce, tedy proudění. To odkazuje na jednoduché fungování přímotopu, jenž nasává studený vzduch, který ohřeje horkou spirálou a následně vypouští teplý vzduch mřížkou ven.

Z toho vyplívají některé jeho klady, jako je snadná montáž, bezúdržbovost, dlouhá životnost a u přenosných přímotopů i jednoduchá manipulaci. Dále oceníte především nízkou pořizovací cenu a rychlost, kterou přímotop dokáže místnost vytopit. Ta bývá výrazně vyšší než u některých centrálních zdrojů tepla, jako jsou například kamna. Teplotu lze navíc snadněji upravovat podle potřeb uživatelů místnosti. Konvektory, stejně jako další druhy elektrického topení, také někteří uživatelé upřednostňují, protože je považují za bezpečnější, než topení plynem nebo uhlím.

Přímotopy se vyznačují prakticky bezeztrátovou přeměnou energie (s přeměnou tepla 90 % a více). To je ale vykompenzováno vyšší spotřebou elektrické energie, a tedy i dražším provozem. Na rozdíl od infra topení, jako jsou například infrapanely, totiž zahřívají vzduch a teprve od něj se zahřívají samotné předměty a osoby. Konvektory také kvůli víření vzduchu nejsou příliš vhodné pro alergiky.

Přímotop na zeď

Náklady na provoz přímotopu můžete znatelně snížit pořízením termostatu. Pozor, některé konvektory mají již termostat zabudovaný, vždy si ale předem zjistěte, jestli má vámi požadované funkce.

Jak vybrat správný přímotop?

V první řadě se zaměřte na výkon přímotopu. Jako orientační údaj se udává, že pro vytopení 1mpodlahové plochy budete potřebovat cca 80 W. To ale samozřejmě závisí na mnoha dalších faktorech, jako je výška stropu či zateplení místnosti.

Pokud hrozí kontakt přímotopu s vlhkostí, měla by jeho ochrana dosahovat alespoň IP24. Přímotop může mít i některé další užitečné součásti: ventilátor, který urychluje výměnu vzduchu, ochrana proti zamrznutí či ochranu proti přehřátí.

Přímotop Airelec Basic

Dále se zamyslete, jaký typ konvektoru je pro vás nejvhodnější. Zatímco přímotopy na zeď (nástěnné) slouží většinou jako hlavní zdroj tepla, samostatně stojící (přenosné) přímotopy se využívají prakticky výhradně jako doplněk. Především u nich berte také v potaz váhu a rozměry. V tomto i dalších ohledech jsou konvektory opakem další klasiky ve světě topení – akumulačních kamen, které mají vysokou hmotnost, navíc i vyšší pořizovací cenu, ale výrazně levnější provoz.

K & V ELEKTRO a.s.

logo
Strakonická 3155/1d
150 00 Praha 5 - Smíchov

telefon: +420 227 204 110
e-mail: smichov@kvelektro.cz

web: www.kvelektro.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Liberecký kraj zastavil příjem žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj zastavil na konci května příjem žádostí o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Ve třetím kole výzvy bylo k dispozici téměř 210 milionů korun, zájem byl ale ještě vyšší. Žádostí bylo podáno 2680, peníze stačily na 1818 projektů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Zdroj: České teplárenské sdružení

Dálkové zásobování teplem: Jak funguje a z čeho se skládá výměníková stanice

Výměníková stanice tepla je technické zařízení, ve kterém dochází k bezpečné přeměně vysokých parametrů tepelné energie v teplonosné látce. Teplota vody proudící v primárním rozvodu do výměníkové stanice se v závislosti na ročním období a potřebách zásobovaného objektu totiž pohybuje mezi 70 až 150 °C při vysokém…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA