REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Elektrický přímotop si zamilujete. Který je pro vás ten pravý?

Přímotopy jsou osvědčenou klasikou mezi elektrickým topením. Slouží především jako účinné doplňkové topení na chalupu i do domácnosti.

Elektrický přímotop bývá též nazýván elektrický konvektor, což pochází ze slova konvekce, tedy proudění. To odkazuje na jednoduché fungování přímotopu, jenž nasává studený vzduch, který ohřeje horkou spirálou a následně vypouští teplý vzduch mřížkou ven.

Z toho vyplívají některé jeho klady, jako je snadná montáž, bezúdržbovost, dlouhá životnost a u přenosných přímotopů i jednoduchá manipulaci. Dále oceníte především nízkou pořizovací cenu a rychlost, kterou přímotop dokáže místnost vytopit. Ta bývá výrazně vyšší než u některých centrálních zdrojů tepla, jako jsou například kamna. Teplotu lze navíc snadněji upravovat podle potřeb uživatelů místnosti. Konvektory, stejně jako další druhy elektrického topení, také někteří uživatelé upřednostňují, protože je považují za bezpečnější, než topení plynem nebo uhlím.

Přímotopy se vyznačují prakticky bezeztrátovou přeměnou energie (s přeměnou tepla 90 % a více). To je ale vykompenzováno vyšší spotřebou elektrické energie, a tedy i dražším provozem. Na rozdíl od infra topení, jako jsou například infrapanely, totiž zahřívají vzduch a teprve od něj se zahřívají samotné předměty a osoby. Konvektory také kvůli víření vzduchu nejsou příliš vhodné pro alergiky.

Přímotop na zeď

Náklady na provoz přímotopu můžete znatelně snížit pořízením termostatu. Pozor, některé konvektory mají již termostat zabudovaný, vždy si ale předem zjistěte, jestli má vámi požadované funkce.

Jak vybrat správný přímotop?

V první řadě se zaměřte na výkon přímotopu. Jako orientační údaj se udává, že pro vytopení 1mpodlahové plochy budete potřebovat cca 80 W. To ale samozřejmě závisí na mnoha dalších faktorech, jako je výška stropu či zateplení místnosti.

Pokud hrozí kontakt přímotopu s vlhkostí, měla by jeho ochrana dosahovat alespoň IP24. Přímotop může mít i některé další užitečné součásti: ventilátor, který urychluje výměnu vzduchu, ochrana proti zamrznutí či ochranu proti přehřátí.

Přímotop Airelec Basic

Dále se zamyslete, jaký typ konvektoru je pro vás nejvhodnější. Zatímco přímotopy na zeď (nástěnné) slouží většinou jako hlavní zdroj tepla, samostatně stojící (přenosné) přímotopy se využívají prakticky výhradně jako doplněk. Především u nich berte také v potaz váhu a rozměry. V tomto i dalších ohledech jsou konvektory opakem další klasiky ve světě topení – akumulačních kamen, které mají vysokou hmotnost, navíc i vyšší pořizovací cenu, ale výrazně levnější provoz.

K & V ELEKTRO a.s.

logo
Strakonická 3155/1d
150 00 Praha 5 - Smíchov

telefon: +420 227 204 110
e-mail: smichov@kvelektro.cz

web: www.kvelektro.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Praha plánuje spalovat kaly vzniklé čištěním odpadních vod

Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní dnes zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v…

Zdroj: Fotolia.com - matteogirelli

Jak vyhledat kontrolora pro váš kotel či topidlo na pevná paliva?

Povinnost provádět jednou za 36 měsíců kontroly teplovodních kotlů a topidel s teplovodním výměníkem na uhlí, dřevo, pelety o celkovém tepelném příkonu od 10 do 300 kW je již známá a většina provozovatelů těchto zdrojů tepla si je nechává provádět. Jak ale nalézt kontrolora pro svůj kotel? A kolik stojí kontrola kotle?

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA