Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Když útočí červotoč proužkovaný a červotoč umrlčí

Z pohledu přírody stavební dříví rovná se mrtvé dříví. A podobně jako jiný biologický nepotřebný materiál je přírodou likvidován, nebo lépe řečeno dále využíván. Příroda na to má mnoho pomocníků, kteří si rádi na mrtvém dřevu pochutnají, jsou to nejen houby a plísně, ale i dřevokazný hmyz. Zatímco v lese jde o proces často chtěný, v krovu vašeho domu je rádi neuvidíte. A koho tam můžete potkat? Nejčastěji tesaříky, červotoče, pilořitky. Jak je poznat?
Zdroj: sanako.cz
Zdroj: sanako.cz

Červotoč proužkovaný, červotoč umrlčí

Červotoči mají protáhlé válcovité, méně často oválné, svrchu zploštělé tělo. Jsou to brouci menších nebo středních rozměrů. Tykadla mají osmi až jedenáctičlánková, pilovitá, hřebenitá. Zbarvení těla je nejčastěji tmavohnědé nebo načervenalé. Larvy jsou bílé srpovitě ohnuté. Nejčastěji se vyskytují a největší škody způsobují dva druhy — červotoč proužkovaný a červotoč umrlčí.

Tesařík krovový

Jedná se o nejvýznamnějšího technického škůdce dřeva, který napadá zabudované dřevěné konstrukce. Během svého vývoje larvy vyžírají dřevo a chodbičky za sebou zaplňují drtí a výkaly. Larvy většinou rozežírají povrchové vrstvy dřeva (bělové dřevo), při intenzivnějším napadení jsou však nuceny se zavrtat hlouběji a rozrušují tak i dřevo jádrové. Vývoj larev může probíhat v krovech, trámech, ve skladovaném dříví, v plotech, v nábytku, podlahách, telegrafních tyčích atd. Tesařík krovový přednostně vyhledává starší neodkorněné dřevo, čerstvě poražené dřevo napadá jen výjimečně.

Pilořitky

Tvar těla dospělých pilořitek je válcovitý. Samička má hlavu a hruď převážně černě zbarvenou, zadeček je žlutavý, jen prostřední články jsou fialově černé. Tělo je zakončeno poměrně dlouhým kladélkem. Samička měří 25 – 45 mm. Sameček je menší a štíhlejší, měří 10 – 30 mm. Je převážně černě zbarvený. Larvy jsou válcovité, bělavě zbarvené. Vyvíjejí se z vajíček, které samičky kladou především pod kůru čerstvě poražených neodkorněných kmenů nebo do poraněných stromů. Larvy nejprve hlodají v měkkém letním dřevě, potom pronikají dovnitř kmene. Později se chodby opět vracejí k povrchu a jsou zakončeny kukelnou kolébkou. Vývoj larev trvá 2 -3 roky. Výletové otvory dospělých pilořitek jsou kruhovité a velké (4 – 5 mm v průměru).

SANAKO.cz, s.r.o.

logo
Chodská 1393/13
12000 Praha 2

telefon: +420 720 467 016
e-mail: info@sanako.cz

web: www.sanako.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: sanako.cz

Likvidace hub a plísní ve zdivu

Pro dřevo zabudované ve vlhkém zdivu představují největší nebezpečí škůdci z řad dřevokazných hub. Odbourávají buď celulózu a dřevo postupně hnědne a kostkovitě se rozpadá, nebo lignin – pak materiál naopak zesvětlí, změkne a drobí se. Typickým znakem výskytu dřevokazné houby a plísně je mycelium, vatovité pletivo…

Zdroj: sanako.cz

Jaké houby a plísně se nejčastěji objevují ve stavbách a kde?

Houby a plísně ve dřevě, v krovech, ve sklepě, v podlahách... mohou být všude. Nejznámější hrozbou je dřevomorka domácí, ale víte jak vypadá třeba sklepní plíseň nebo snad houževnatec šupinatý? Čím jsou nebezpečné? V jakém prostředí se nejvíce šíří?

REKLAMA