REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Řetězový most mezi Budínem a Peští byl otevřen před 165 lety

Széchényiho řetězový most v Budapešti, který byl slavnostně otevřen 20. listopadu 1849, je prvním stálým mostem přes Dunaj a spojuje dvě historická města Budín a Pešť. Jeho název znamená v češtině řetězový, ale ve skutečnosti jde o most visutý. Ve své době byl stavbou evropského významu.
Řetězový most mezi Budínem a Peští byl otevřen před 165 lety

 Most dostal jméno po slavném maďarském politikovi, hraběti Istvánu Széchenyim, který pocházel ze starého uherského šlechtického rodu a zajímal se o rozličné vědy a umění. Postavili jej v letech 1839-1849.

Na mostě je dvouproudová vozovka a chodník pro pěší. Jeho rozpětí 202 metrů z něj v době jeho vzniku činilo jeden z největších mostů na světě. Navrhl jej anglický inženýr William Tierney Clark v roce 1839, na výstavbu dohlížel skotský inženýr Adam Clark. Na budínském předmostí je umístěn maďarský (uherský) nultý kilometrovník.

Podobně jako Brooklynský most v New Yorku, i Széchényiho řetězový most ztělesňoval ekonomický, sociální a kulturní rozmach tehdejšího Maďarska. Jeho dekorace byly vytvořeny z odlévaného železa a jeho mohutná konstrukce mu zajistila renomé stavby evropského formátu. Stal se symbolem národního probuzení, pokroku a spojení mezi východem a západem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Most z fotokatalytického betonu pomůže v boji se smogem

Most z fotokatalytického betonu pomůže v boji se smogem

Barcelona s jedním a půl milionem obyvatel, to není jen k nebi se pnoucí Sagrada Familia, sloup se sochou Kryštofa Kolumba, přeplněné noční ulice a písčitá pláž na dohled od centra, byť se nás o tom snaží katalogy cestovních kanceláří přesvědčit.