REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jaké jsou (ne)výhody kotle na biomasu?

Rostoucí náklady za fosilní zdroje energie a zvyšující se potřeba chránit životní prostředí vedou k větší poptávce po ekologických způsobech vytápění. A je to za nás cesta správným směrem! Zvažujete také vytápění dřevem?
Ukázka kotle na dřevo. Zdroj: Viessmann.cz.
Ukázka kotle na dřevo. Zdroj: Viessmann.cz.

Dalo by se říct, že dřevo jako domácí palivo je cenově atraktivní a jeho cenové výkyvy jsou malé. Zároveň je tento způsob vytápění považován za nejpřirozenějším teplem na naší Zemi. Kotle na biomasu Viessmann jsou ekologické, vysoce účinné a úsporné. A hlavně! Vytápění dřevem je CO2 neutrální. Takže se do ovzduší dostane jen tolik oxidu uhličitého, kolik dřevo přijalo během svého růstu.

Biomasa a fungování kotle

Co je to vlastně biomasa? Jedná se o kusové dřevo, dřevní štěpku, pelety nebo brikety. K jednotlivým typům paliv pak vybíráte konkrétní kotel na biomasu. Máte ale možnost sáhnout i po takovém kotli, ve kterém můžete spalovat jak kusové dřevo, pelety, štěpku tak i brikety. Ať už se rozhodnete pro kusové dřevo nebo třeba pelety, budete potřebovat také prostor, kde palivo uskladníte. Také musíte zajistit odvod spalin z kotle – vertikálním nebo horizontálním komínem.

Pokud vás toto téma zajímá více, pokračujte na článek ohledně detailního popisu fungování kotlů na biomasu, ve kterém jsme vám vše podrobně vysvětlili.

Výhody vs. nevýhody 

Mezi hlavní výhody kotle na biomasu určitě řadíme:

  • Vysokou spolehlivost,
  • Dlouhou dobu užívání,
  • Spolehlivé zásobování,
  • Nezávislost na oleji a plnu,
  • Úsporu nákladů díky úsporné spotřebě energie,
  • A v neposlední řadě už zmíněnou ekologičnost a ochranu životního prostředí.

Tip: peletové topení a solární technika se dá ideálně kombinovat!

A kde jsou nevýhody? Jako největší nevýhoda se dlouhá léta považovala neschopnost automatizace kotlů. Díky nástupu řídicí techniky ale tento problém zanikl.

Někdo může jako nevýhodu kotle na biomasu považovat nutnost skladovacích prostor. 

Skladování paliva

Zajímá vás, jak velký prostor na palivo potřebujete? Doporučujeme se v první řadě vždy řídit pokyny výrobců. Proč? Kvůli nesprávnému skladování byste mohli palivo znehodnotit. A to by byla přece škoda nejen peněz.

Dřevo

Skladujte na suchém místě a do kotle nikdy nepřidávejte čerstvě nařezané kusy. Optimálně vysušené dřevo lépe hoří a nezůstává po něm skoro žádný popel. Skladování ale vyžaduje (podle velikosti polen) více místa. Víte, že čerstvě nařezané dřevo schne klidně i tři roky?

Brikety

Tady vám postačí i menší skladovací prostor. Brikety jsou totiž perfektně rozdrcené a slisované do malých válců. Oceníte je také pro jejich vysokou výhřevnost. A už jsme zmiňovali, že po briketách není téměř žádný popel?

Pelety

Malé slisované válečkovité granule mají téměř nadpoloviční hmotnost oproti briketám. Můžete je skladovat ve velkých plastových pytlích i v malém prostoru.

Zaujalo vás vytápění dřevem? Podívejte se do nabídky kotlů na biomasu značky Viessmann.

VIESSMANN, spol. s r.o.

logo
Prodejní zastoupení
Plzeňská 189
252 19 Chrášťany

telefon: 257 090 900
e-mail: viessmann@viessmann.cz

web: www.viessmann.cz, www.tepelka.cz, www.facebook.com/Viessmann.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Společnost Viessmann nabízí spolu se svými partnery nadstandardní služby Servis Plus

Společnost Viessmann nabízí spolu se svými partnery nadstandardní služby Servis Plus

Nadstandardní služby a záruka 5 nebo 10 let pro kondenzační kotle a tepelná čerpadla do výkonu 35 kW. Lidé průběžně zvyšují své požadavky na komfort v oblasti vytápění a přípravy teplé vody. To neznamená jen dodávku přesně požadovaného množství tepla a teplé vody, ale i minimalizaci starostí s tím spojených.

REKLAMA