REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Moderní vila ve Varnsdorfu nabízí výhled na Lužické hory

Moderní vila na okraji Varnsdorfu nabízející nádherný výhled do hřebenů Lužických hor je ukázkou znamenitého jednotného konceptu nízkoenergetického domu a zahrady v souladu s okolní přírodou.
Zdroj: Radomír Grafek, RG architects studio s.r.o.

Zhruba hektarový přírodní prostor zahrnuje vše, co současné trendy žádají a směle se blíží oblíbenému krajinnému konceptu zvanému slow garden. Přístupová komunikace vede pod svahem, garáže a parkovací stání jsou situovány ve spodní části pozemku, zatímco dům zaujímá jeho horní část. Zahradní architektura do sebe vpíjí všechny historicky osvědčené prvky a snaží se o sladění potřeb člověka s okolní přírodou. Interakce soudobé architektury domu a zahrady s přírodu má dodávat uživatelům především klid, harmonii a po vzoru feng šuej i přirozené vyrovnávání všech energií. Nové trendy v designu venkovního prostoru kladou velký důraz na emoce i prostřednictvím promyšlených kompozic rostlin, stromů a vodních toků, společně s kameny a rozmanitými přírodními materiály. V interiérovém designu domu, který přirozeně navazuje na zahradu, převládají jemné přírodní barvy, teakového dřevo a jednoduchý funkční nábytek. Celým domem volně prostupuje světlo, jednotlivá podlaží nabízejí průhledy do zahrady, přičemž druhé podlaží odhaluje jedinečný výhled do hřebenů Lužických hor.

Domy se mají stavět s krajinou

„Původně tady byla pouze rozmočená louka s lesem za zády. A především božský klid,“ začíná své vyprávění Radomír Grafek, autor návrhu domu a zahrady, a hbitými prsty naznačuje po vzoru slavných režisérů zarámování prostoru. „Domy se nedají stavět bez krajiny,“ pokračuje a dále podrobně seznamuje s konceptem moderní vily založené na několika objemných kvádrech s plochými střechami, které volně prostupují do exteriéru prostřednictvím teras a železobetonových rámových pergol. Za hezkého počasí se prosklené plochy otevřou a bydlení expanduje ven na terasy a zahradu. Kromě posezení si tu rodina může užít i pohoštění připravené ve venkovní kuchyni, která je integrována do fasády domu.

Zdroj: Radomír Grafek, RG architects studio s.r.o.

Součástí letní kompozice je také bazén, kde se dá svobodně plavat, a přitom se kochat pohledem na okolní panoráma. Na konci plavecké dráhy spadá voda do oběhu s potokem ve svahu a dvěma rybníky. Potok lemují voňavé bylinky (šalvěj, tymián, levandule, máta), v pečlivě upravených záhonech najdeme půdopokryvné růže, různé druhy hortenzií, rododendrony, tavolníky, bohyšky a také nejrůznější druhy cibulovin pestrých barev. Zahradní část byla budována společně s domem, výškově upravena pomocí terénních modelací vln a gabionů.

Výhody jižní expozice

Nespornou výhodou je jižní expozice pozemku. Měla svůj význam i při rozčlenění zahrady do samostatných částí. Pro osázení se plně využívá jižní svah, dům s výhledy zaujímá horní část, ve svahu se line již zmíněný potok, který stéká do dvou rybníků. Horní rybník lze označit jako okrasný (cca 500 m2, hloubka 2 m), spodní jako čistící (cca 120 m2, hloubka 10-40 cm). Horní rybník má dvě výtoková místa, jeden z vodopádu a druhý z prameniště mezi kameny. Okolí vodních ploch zdobí kromě rostlin také kamenné expozice (především místní žula) a kačírek okrové barvy. Zvláště výrazný je betonový mostek umístěný mezi dvěma žulovými bloky.

Zdroj: Radomír Grafek, RG architects studio s.r.o.

Dále do domu, dále  

Vstup do domu lemují pečlivě stižené buxusy, zázemí se nachází na severovýchodní straně, obytným prostorům dominuje orientace na jih s výhledem do údolí. Základ dispozice tvoří dle výkladu architekta otevřená komunikační linie procházející podélně celým přízemím od východu k západu, přičemž na vstupní partii se napojuje ložnice, šatna a velká koupelna, na severní straně se nachází zóna pro hosty spolu se skladem, prádelnou a záchody.

Těžištěm domu je ústřední prostor s otevřeným schodištěm a společnou obývací částí, na níž směrem k západu plynule navazuje kuchyň spojená s jídelnou. Součástí přízemí je také další dispoziční blok – domácí fitness, sauna, hygienické zázemí a dětský pokoj orientovaný na západ. K provozní části řadí majitel i skvěle zařízené podzemí, kde najdeme kromě technického zázemí a úložných prostor také klubovnu s kulečníkem, krbem, domácím barem a vinným sklípkem.

Zdroj: Radomír Grafek, RG architects studio s.r.o.

„Tento projekt musel vzniknout už kvůli naprosto neodolatelným výhledům na hřebeny Lužických hor. Je to jakýsi leitmotiv celé koncepce. Stačí jenom usednout na jedné z teras a atmosféra pohody a klidu podtržená šuměním vody a lesů vás zcela jistě pohltí. Celý proces si lze vychutnat i z oddechových místností vily, jejíž prosklené stěny a okna nabízejí překrásné obrazy. O zahradu se starají profesionálové a majitelé si plně užívají její krásu. Ale nakonec jim zbyl i prostor pro malou užitkovou zahrádku za domem, snad aby se tolik nenudili…,“ dodává na závěr autor projektu.

Autoři konceptu domu a zahrady

Radomír Grafek (1970)

Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Liberci a v roce 1995 spolu se Zdeňkem Navrátilem založil vlastní ateliér zabývající se architektonickou tvorbou od urbanistických a architektonických souborů až po návrhy a realizace interiérů a výrobu vlastní řady designového nábytku.

Zdeněk Navrátil (1973)

Vystudoval SPŠ stavební v Liberci, spolupracovník ateliéru RG architects studio

Miroslav Kukrál (1990)

Absolvent technické univerzity Liberec, obor umění a architektura, spolupracovník ateliéru

Kontakt:

RG architects studio s.r.o., Čsl. letců 786, Varnsdorf, https://www.rgarchitects.cz/

Zdroj: Radomír Grafek, RG architects studio s.r.o.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 380 m2
Užitná plocha: 682 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a železobetonová deska, nosná konstrukce monolitický železobetonový skelet, vnitřní příčky z cihel Porotherm, obvodové stěny zatepleny minerální vlnou, fasáda omítnuta a obložena cihelnými pásky Lipea Klinker, střešní terasy z betonových dlaždic na podložkách a z tropického dřeva, zelené střechy.
Výplně otvorů: okna hliníková s izolačními trojskly Heroal Samat, dveře dřevěné dýhované a lakované bezfalcové, posuvné a otevíravé skleněné (vše atypická výroba na míru)
Vytápění: tepelné čerpadlo země/voda (3 zemní vrty), podlahové teplovodní vytápění v kombinaci s teplovzdušným vytápěním (a chlazením), fotovoltaické panely, krb s krbovou vložkou, vzduchové tepelné čerpadlo (pro ohřev vody v bazénu)

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: BoysPlayNice

Podolskou vilu postavili do svahu, aby majitelům dopřáli zahradu

Umění hledat kompromisy ale současně vůle přidržet se jasného cíle charakterizuje realizaci v Podolí, za níž stojí tým architektů z Atelier 6. Důkladné rozpracování detailů, sesazených do jednoho povedeného celku, pak vytváří rámec obrazu Vily H. Stavby, která komplikované topografií stavební parcely neztrácí, ale…

Zdroj:Fotolia.com - francois-roux

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme…

Foto: Střediska ekologické výchovy Chaloupky o.p.s.

Zachráněná a rekonstruovaná zemědělská stavení na Vysočině slouží jako ekocentra

Střediska ekologické výchovy Chaloupky se rozrůstají a modernizují. Sedm specializovaných pracovišť nabízí široké spektrum činností založených na vzájemném souznění člověka s přírodou. Patří sem rovněž ekologické bydlení a lidové stavitelství, které má podle slov zástupců střediska pozitivní účinky na kvalitu…

REKLAMA