REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lapač střešních splavenin a jeho historie aneb proč je špatně říkat geiger?

Lapač střešních splavenin, někdy lidově řečeno geiger. Slouží k zachytávání hrubých nečistot, které by mohly ohrozit kanalizační potrubí. Existují však různé druhy lapačů, a hlavně u historických budov se můžeme setkat s jejich velkou rozmanitostí. Vyplatí se je znát a vědět, jak fungují a jak se mají udržovat. Nesprávný zásah do nich může způsobit problémy v podobě vytopených sklepů nebo popraskaného potrubí vlivem mrazu. Poslechněte si přednášku odborníka.

Lapače střešních splavenin se mohou používat pouze u vnějších dešťových svodů, jelikož mají netěsné víko. V případě, že by se využily k vnitřním svodům a došlo by k jejich ucpání, dojde k vyplavení objektu. V minulosti se používaly i těsné lapače pro vnitřní svody, tam kde ještě jsou, je nutné dbát na údržbu a čištění. To je i důvod proč se neosvědčily. V případě jejich zanedbané údržby a ucpání je průtok lapačem malý a při větších deštích se potrubí plnilo do větší výšky vodou.

V některých městech bylo osazení lapačů povinné, například v Brně se v minulosti naopak nedoporučovalo, aby přes dešťové svody mohla být odvětrávána kanalizační síť.

Dříve se lapače nazývaly lapači písku nebo lapač krytiny. Z minulosti u nás jsou známé dva typy lapačů: pražský a plzeňský, jejich vznik se pojí s předpisy vydanými již v roce 1908. Jak v minulosti lapače vypadaly a kde se vzalo to známé označení geiger? Poslechněte si celou přednášku Ing. Jakuba Vrány, Ph.D.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - poliorketes

Městský inženýr: Města mají velký problém. Vedení měst nerozumí infrastruktuře, nemají koncepci sítí

Město je jeden velký organismus. Podobně jako lidské tělo. Občas je potřeba jej léčit nebo udržet v perfektním stavu. K tomu je nutný tým lékařů specialistů, kdy každý nich má přehled o specializaci kolegů. Tak by mělo fungovat i plánování měst s týmem odborníků – urbanistů, architektů, dopravních projektantů,…

Zdroj: Ing. Zdeněk Žabička

Jak odvést dešťovou vodu ze střechy: Nejčastější problémy

Dešťová voda je přirozená srážková voda, která nebyla znečištěna použitím. Těsně před dopadem na povrch obsahuje řadu látek. Jsou to zejména rozpuštěné plyny a látky zachycené průchodem atmosférou jak organické, tak neorganické. Po dopadu na povrch se obohacuje o další látky, které unáší nebo rozpouští na své cestě…

Zdroj: AdobeStock

Jak v domě využívat dešťovou vodu. Jakou mít velikost nádrže a další zařízení

Využití dešťové vody je lákavou možností, jak ušetřit za spotřebu pitné vody, což může být nejen ekonomicky ale i ekologicky výhodné. Základním technickým požadavkem je vybudování akumulační nádrže k zachytávání srážkové vody. Jak má být ale veliká? Co dalšího potřebuji, abych mohl využívat dešťovou vodu? A kde všude…

REKLAMA