REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Architektonické trendy, na které nezapomínejte při plánování rodinného domu

Architektura se stále mění, stejně jako móda. Pokud v blízké době plánujete stavbu domu, zajímejte se o to, co se vlastně „nosí”. Architektura rodinných domů se za poslední roky dost změnila. Posunula se více k přírodě a rozmanitosti. Důležitá je udržitelnost a multifunkčnost.
Pokud hledáte hotový projekt domu, vybírejte takový, který reflektuje moderní trendy. Zdroj: djsarchitecture.czPokud hledáte hotový projekt domu, vybírejte takový, který reflektuje moderní trendy. Zdroj: djsarchitecture.cz

Důraz na ekologii

Nově postavené domy v České republice musí být nízkoenergetické. Nemusí být pasivní, ale i tak to pro vás znamená, že je třeba dbát na výběr stavebního materiálu, zateplení, oken, a hlavně moderních technologií. Díky nim je možné využívat energii z udržitelných zdrojů. Nemusíte mít zrovna solární panely, existuje tepelné čerpadlo zem-voda a velmi praktické tepelné čerpadlo vzduch-voda. Při výběru se vždy informujte o výhodách i nevýhodách každé technologie. Zjistěte si, co je nejvhodnější pro váš dům a okolí, abyste pak třeba nebyli překvapení hlučností či vysokými náklady na údržbu.

Pokud plánujete dům, určitě si zjistěte, jaká bude jeho energetická náročnost. I hotové projekty domů by měly mít tuto informaci dostupnou.

Chytrá domácnost

S udržitelnou energií úzce souvisí i chytrá domácnost a internet věcí. Jednoduché ovládání domu nám totiž šetří čas, ale v konečném důsledku i peníze za úsporu energií. Například už jenom ovládání tepla nebo chlazení prostřednictvím aplikace ve vašem mobilu šetří čas i peníze. Topení můžete ztlumit i z dovolené a zapnout jej zase těsně před tím, než se vrátíte. Některé termostaty například dokážou reagovat na otevřené okno, při kterém ztlumí výkon.

Objevují se různorodé materiály

Co se týče exteriéru domu, ten stále více splývá se svým okolím. Je variabilní, střídají se na něm různé textury – dřevo v kombinaci s omítkou nebo kamenným obkladem či moderními deskami z různých kompozitních materiálů. Důležité je rozčlenit velkou masu domu do menších celků, tak aby působila na pohled příjemně, přirozeně a subtilně.

Je ale pravda, že omítka stále zůstává nejlevnějším materiálem, proto se k ní lidé stále vrací. I s ní jdou ale dělat divy v podobě škrábané či štukové omítky. Můžete si nechat namíchat příjemné přírodní tóny. Při výběru omítky určitě dbejte na její kvalitu a přírodní složení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.