REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Czech Grand Design a designéři roku. Koronavirus jim umožnil pracovat na osobních projektech

Skončil 15. ročník Czech Grand Design. Akci každoročně pořádá Akademie designu České republiky a ocenění získávají osobnosti v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design během slavnostního večera. Absolutním vítězem se letos stala designérská dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Představila svítidla navržená ve stylu do it yourself (DIY).
Foto: pořádající agentura Profil Media s.r.o.

Z početných nominací na ceny Czech Grand Design je patrné, že pandemie ani nouzový stav neutlumily kreativitu a tvůrčí energii českých designérů. Mezinárodní porotě bylo představeno celkem 84 projektů. Vyhlášeni byli vítězové jednotlivých kategorií, již zmíněný Grand designér roku, jakožto absolutní vítěz, a dále osobnost, která vstoupila do Síně slávy za svůj celoživotní přínos v oboru. Letos to byl profesor, akademický architekt Jiří Pelcl, který se věnuje převážně návrhům veřejných a soukromých interiérů, architektuře, designu nábytku, skla a porcelánu.

Foto: pořádající agentura Profil Media s.r.o.

Ceny od vítězů loňského ročníku

Podobu ceny tradičně navrhuje vítěz hlavní kategorie, Grand Designér předchozího ročníku. Letos to byla Lucie Koldová a pro udílení cen navrhla speciální zrcadlo: „Zrcadlení jedinečného momentu dává vítězům pocit výjimečnosti z více stran pomocí leštěných ploch abstraktního kovového objektu. Znamená to pomyslné násobení aktuálního pocitu štěstí a radosti z různých úhlů pohledu. Zároveň v sobě ovšem nese zrcadlo i riziko narcismu, pokud do něj bude po úspěchu vítěz příliš dlouho se zalíbením hledět,“ vysvětluje podobu letošní ceny.

Rovněž v duchu každoroční linie je i fotografie na vizuálu od vítězného fotografa z minulého roku, tedy od Michaely Karásek Čejkové, která zachytila Lucii Koldovou. „Michaela pojala portrét volněji, bez použití ceny, a převedla Lucii do role symbolu, který v sobě skrývá tajemství stejně jako záři blížící se slávy. Lucie tak zůstala upozaděna jako určitý symbol odcházení a uvolnění trůnu novým vítězům, přesto stále zářící a oslepující,“ uvedl Jiří Macek za přípravný výbor cen Czech Grand Design. 

Foto: pořádající agentura Profil Media s.r.o.

Absolutní vítěz a fenomén DIY

Zkratku DIY pro anglické slovní spojení „do it yourself“, zná asi každý. Kutilství je opět na vzestupu a věnuje se mu stále více lidí. Zájem o domácí rukodělnou činnost podporují i známí prodejci a řetězce hobby marketů. Vsadili na něj i vítězové Czech Grand Design Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Pro společnost Hornbach vytvořili speciální svítidla nazvaná Lift, Tension a Balance v duchu DIY. Každé ze tří polohovatelných svítidel je vyrobeno z prefabrikovaných součástek a dostanete k nim i detailní plánek. Všechna svítidla si lze vyrobit svépomocí a dále je i samostatně rozvíjet.

„Ke každému návrhu jsme došli sérií pokusů a omylů. Vlastnoručně vyrobené věci jsou s námi prostě svázané. Raději je opravíme, než vyměníme…,“ podotýkají ocenění designéři a odkazují kromě jiného i na přehlídku Maker Faire Prague, která je nepsanou Mekkou kutilů.

První společný počin v podobě minimalistické lampy Tension byl totiž představen právě na přehlídce Maker Faire Prague (letos online s mnoha instruktážními videi). Dále pak navazovala svítidla Lift a Balance představená na Designbloku 2020, kde rovněž zaznamenala velký úspěch. Důležité je dodat, že designérská dvojice Herrmann a Coufal se zaměřuje nejen na běžné věci každodenního života, jako jsou věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst a obcí. Společným jmenovatelem všech počinů je jednoduchý design, dostupný materiál a přiměřená pracnost.

Foto: pořádající agentura Profil Media s.r.o.

Další ročník již pojede naplno

Přestože byl letošní ročník Czech Grand Design ještě plný hygienických opatření a omezení, lze jej pokládat za vydařený a projektově bohatý. Pořadatelé se rozhodli uspořádat slavnostní ceremoniál bez fyzické přítomnosti hostů a nominovaných designérů. Ti se do přímého přenosu zapojili online v průběhu večera a také během premiéry dokumentárního filmu o českém designu.  

„V letošním roce měla paradoxně celá řada designérů čas věnovat se svým osobním projektům; uskutečnit své sny, pustit se do věcí, na které by za normálních okolností nebyl čas a prostor. Řada projektů tak byla velmi osobních. Ještě pozoruhodnější ale na letošním roce bylo to, že se design začal propracovávat do dalších odvětví, kde zatím není tak docela zabydlen zdravotnictví, tkalcovství nebo hodinářství. Mám radost, že výsledkem je silný ročník, a že máme díky České televizi možnost o tomto mimořádném roce natočit dokumentární film,“ popsala situaci členka přípravného výboru a ředitelka Designbloku Jana Zielinski a pozvala zájemce na premiéru dokumentu a také na další ročník soutěže, který bude dle jejích slov zcela jistě bez hygienických či dalších omezení. 

Vyhlášení Cen Czech Grand Design 2020 a premiéra dokumentu o českém designu na ČT art.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

České firmy, které se dlouhodobě věnují oblasti průmyslového designu, založily v polovině minulého roku Asociaci českého průmyslového designu. Měla by navázat na tradici a úspěchy tuzemských firem a dát jim větší prostor i v mezinárodním kontextu. Design učí estetice, zvyšuje úroveň povědomí o vizuální komunikaci a…

REKLAMA