Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se mění české bydlení podle statistiků Sčítání lidu

Odstartovalo Sčítání lidu 2021. Začalo o půlnoci z 26. na 27. března. Oproti minulému před deseti lety se podstatně mění, formuláře obsahují méně otázek a registr bytů napovídá, že se mění i naše bydlení, představa zařízené domácnosti či celkový způsob života.
Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ

Český statistický úřad (ČSÚ) na základě svých šetření konstatuje, že za poslední dvě dekády doznal životní styl Čechů dynamických změn. Roste průměrná obytná plocha bytů, klesá počet osob v jedné domácnosti, většina bytů je vybavena koupelnu, splachovacím záchodem a internetem. Obrázek o tom, jak bydlíme a žijeme, pravidelně přinášejí výsledky sčítání lidu, domů a bytů. To letošní bude čerpat z nových poznatků a statistici upraví celou řadu otázek.

Digitální svět sčítání

Pokud se mění domácnosti, mění se zcela jistě také sčítací metody. Proč užívat v digitální době tištěné formuláře, vyplňovat zjistitelné z registrů a zatěžovat pracovníky pošty? Zástupci ČSÚ tvrdí, že sčítání nelze realizovat pouze na základě stávajících administrativních zdrojů dat, protože zcela chybí například registr bytů. V databázích státu nejsou ani všechny potřebné informace o vzdělání, ekonomické aktivitě a zaměstnání, dojížďce, adrese obvyklého bydliště, místě školy nebo pracoviště. Z registrů není možné získat ani údaje o složení domácností (například domácnosti seniorů, domácnosti rodičů samoživitelů). Prostřednictvím sčítacího formuláře se tedy zjišťují pouze údaje, které nelze získat jiným způsobem. Velká část údajů potřebných pro Sčítání 2021 se ovšem přebírá přímo z registrů státu, ve formulářích se pak zjišťuje dle vyjádření ČSÚ o polovinu údajů méně než při minulém sčítání.

Zdroj: ČSÚZdroj: ČSÚ

„Ve sčítáních se pokaždé zjišťuje několik stejných základních údajů. Je to důležité pro srovnání, jak jsme žili a jak žijeme nyní. Právě v tom je cenná hodnota. Současně ale musí každé sčítání reagovat na aktuální situaci a nové informační potřeby. Zatímco dříve se zjišťovala například znalost čtení a psaní nebo vybavení domácnosti pračkou a chladničkou, dnes už to není třeba,“ vysvětluje Marek Rojíček předseda Českého statistického úřadu.

Aktuální sčítání tedy zjišťuje zhruba o polovinu méně údajů než před deseti lety. Formulář obsahuje například podstatné otázky na místo obvyklého pobytu. Tento údaj je dle ČSÚ důležitý zejména pro obce, aby věděly, kolik lidí v nich skutečně, a nikoli jenom papírově žije. K organizaci veřejné dopravy a plánování dopravní infrastruktury jsou zase důležité údaje o dojíždění do práce či do školy. Pro plánování bytové politiky pak slouží údaje o tom, zda lidé bydlí v podnájmu nebo ve vlastním a jak početné jsou domácnosti v dané lokalitě.

Zdroj: ČSÚZdroj: ČSÚ

„A co se týče pošty, ta spolupracuje na aktualizaci a doplňování informací o domech a bytech, realizaci zkušebního sčítání, tisku listinných materiálů, distribuci a sběru listinných sčítacích formulářů, jejich digitalizaci (skenování) a skartaci a provozu sítě kontaktních míst na svých vybraných pobočkách. O provedení terénních prací Českou poštou rozhodla svým usnesením č. 391 ze dne 19. června 2018 vláda ČR při schvalování návrhu věcného záměru zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021,“ doplňuje dotaz Marek Rojíček.

Co víme o bydlení Čechů

Bydlí se v Česku častěji v bytech nebo v rodinných domech? Při posledním sčítání v roce 2011 mírně převažovaly byty v bytových domech (51,2 %) nad byty v domech rodinných (47,4 %). Nicméně poměr mezi oběma kategoriemi se od začátku 90. let postupně přibližuje a podle předpokladů Marka Rojíčka potvrdí tento trend i letošní Sčítání. 

Zdroj: ČSÚZdroj: ČSÚ

Na začátku milénia měl byt průměrnou obytnou plochu 49,5 m2, o deset let později to bylo již 65,3 m2. Průměrný počet osob na jednu domácnost se poprvé snížil pod hodnotu 2,5. Zatímco ve sčítání za rok 1991 i 2001 převládaly dvou a třípokojové byty, trend se posunul o jednu příčku a v roce 2011 to byly převážně byty se čtyřmi, respektive třemi pokoji.

Mění se i vybavení bytů. Koupelna a splachovací záchod se staly samozřejmostí a za poslední dvě desetiletí do českých domácností pronikly i počítače a internetové připojení. Při minulém sčítání v roce 2011 mělo počítač s internetem už 60,8 % domácností, devětkrát více než v roce 2001 (6,7 %). V současné době má počítač nebo tablet 79 % domácností, k internetu se jich pak dostane téměř 90 %. I to je jeden z důvodů, proč v letošním roce proběhne sčítání lidu primárně online. „Ze sčítacích formulářů pro rok 2021 tak zcela odpadne otázka týkající se vybavení domácnosti osobním počítačem nebo koupelnou. Zjednoduší se také otázky ohledně velikosti bytu, vzdělání či dojížďky do zaměstnání. Dotazník tak bude o poznání kratší,“ vysvětluje Marek Rojíček.

Na to, že se za uplynulé dvě desetiletí požadavky lidí na bydlení výrazně změnily, poukazuje i architekt Štěpán Havlík ze studia A-SH: „Zásadním impulsem ke změně byl určitě vstup do Evropské unie a fakt, že stavební úřady začaly vyžadovat průkazy energetické náročnosti budov. Lidé se zajímají více než kdykoli předtím, z jakého materiálu se staví. Nejen kvůli ceně a životnímu prostředí, ale také s ohledem na zdravý životní styl. Chtějí bydlet blíže přírodě, nebo ji mít alespoň kousek v nějaké podobě u sebe. V budoucnu by mohlo být zajímavé sledovat, za co Češi při pořizování nových obydlí nejvíce utrácejí. Unikátní jsme rozhodně v pořizování bazénů a saun. Co do počtu trvale umístěných bazénů jsme doslova bazénové království,“ dodává architekt.

Zdroj: ČSÚZdroj: ČSÚ

Nastupujícím trendem jsou pak dle údajů ČSÚ ostrovní domy, tedy budovy zcela nezávislé na inženýrských sítích, které si berou energii ze slunce nebo ze vzduchu. Zatím však, podle údajů z roku 2011, využívá 8 z 10 bytů ústřední topení. Dvě pětiny bytů s kamny pak jako hlavní energii používá plyn a necelá třetina elektřinu. Topení tuhými palivy je na ústupu i v souvislosti s rostoucí snahou o ochranu ovzduší.

Sčítání poprvé online

Sčítání se v různých podobách provádí od starověku po celém světě, od nejchudších zemí po ty ekonomicky nejvyspělejší. Sčítáme se proto, aby byly dostupné údaje o veškerém obyvatelstvu, jeho rozmístění, demografických, sociálních a ekonomických charakteristikách, složení a způsobu bydlení domácností, a to ve vzájemných vazbách v celostátním pohledu i v nejmenším územním detailu. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při aktualizaci podkladů pro mapy oblastí s významným povodňovým rizikem, při tvorbě územních plánů či při zásazích hasičů. Sčítání je ze zákona povinné. Zjišťované údaje, které jsou dány závaznými evropskými nařízeními, je nezbytné získat prostřednictvím celoplošného šetření.

„Sčítání lidu, domů a bytů se opakuje každých deset let. Letos je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem,“ dodává k tématu Jolana Voldánová, tisková mluvčí Sčítání 2021 a odkazuje na již zmíněnou internetovou stránku, kde je možné získat další údaje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…

Liberec, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, frank

Další průmyslový areál v Liberci se promění v rezidenční čtvrť s 300 byty

Další průmyslový areál v Liberci se promění v rezidenční čtvrť. Zahrada Gallas vznikne na místě někdejší textilky v liberecké části Františkov a do tří let nabídne přes 300 bytů. Developer v příštím týdnu položí základní kámen a už teď je třetina bytů první etapy rezervovaná. Nová čtvrť je projektem společností Coop…

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Nájmy jsou oproti vlastnímu bydlení i více než třikrát dostupnější

Nájmy v České republice kvůli zvýšenému zájmu stoupají, ale stále vycházejí levněji než splátky hypoték na vlastní bydlení, v Praze i více než třikrát. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1900 nemovitostí v hodnotě přesahující…