REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Výměna plynového kotle vyžaduje vyvložkování komínu. Kdy je nutné a kdy lze použít starý komín?

Výměna plynového kotle za kondenzační plynový kotel je často spojena s novým řešením spalinové cesty – vložkováním komína. To zvláště v případě dlouhých komínů celou výměnu kotle prodražuje. Někteří se tak snaží napojit nový kotel na stávající komínovou vložku. Je to správné řešení? Záleží na materiálu komínové vložky.
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

V souvislosti s nařízením Evropské komise č. 813/2013, které fakticky zakazuje od září 2015 výrobu a prodej plynových atmosférických a nízkoteplotních turbo kotlů, musí být v současné době tyto dosluhující kotle nahrazeny již pouze plynovými kotli kondenzačními.

Nízkoteplotní turbo kotle byly používány už od konce minulého století, přičemž ověřovací výpočet na vznik kondenzátu v komínu se obvykle prováděl pouze pro plný výkon, kdy byla splněna podmínka suchého provozu bez vzniku kondenzátu. Pro odvod spalin se proto používaly i materiály bez deklarované odolnosti proti vlivu kondenzátu, především hliník, který byl oblíben pro svoji nízkou cenu v porovnání s nerezovým plechem.

Výměna kotle znamená výměnu komína?

Generační výměna je často spojená s nutnou rekonstrukcí spalinové cesty – komínu. Ze strany investorů je proto snaha nadále provozovat a legalizovat stávající spalinové cesty, leckdy i materiálově nevyhovující bez nového vložkování. Je to však možné?

Otázkou je, jaké vlastnosti musí splňovat spalinová cesta pro odvod spalin z běžného kondenzačního kotle pro rodinný domek, a to především z hlediska odolnosti vůči kondenzátu.

Musí být odolná proti vznikajícímu kondenzátu? Jinými slovy, je i pro kondenzační kotel akceptovatelné použití hliníkových trubek, nebo musí být pro odvod spalin použita nerezová ocel či plast?

Horní část hliníkové vložky zcela zmizela. Protože nebyla dodržena teplotní podmínka, ze spalin se vyrážel kyselý kondenzát a jeho reakcí s vložkou se mechanicky pevný hliník změnil na nepevné soli hliníku. (zdroj: TZB-info)Horní část hliníkové vložky zcela zmizela. Protože nebyla dodržena teplotní podmínka, ze spalin se vyrážel kyselý kondenzát a jeho reakcí s vložkou se mechanicky pevný hliník změnil na nepevné soli hliníku. (zdroj: TZB-info)

Máte nerezovou vložku? Lze ji použít při deklaraci vlastností

Prakticky jediným materiálem, který je možno použít, jak pro nízkoteplotní turbo kotel, tak pro kondenzační kotel (mimo řešení založené na keramických materiálech) je v principu nerezový plech, a to pouze v případě, že je jeho odolnost vůči kondenzátu jasně deklarována revizní zprávou nebo výrobcem.

Pokud je v objektu osazen odtah spalin nerezovým přetlakovým potrubím, bude pravděpodobně možno bez úpravy spalinové cesty připojit nový plynový kondenzační kotel.

Bohužel, jak již bylo zmíněno, velmi častým řešením odtahu spalin od nízkoteplotních turbo kotlů byla ekonomicky mnohem výhodnější varianta s použitím hliníku. Hliníkové trubky splňovaly podmínku přetlaku, ale nesplňovaly podmínku odolnosti proti kondenzátu pro vlhký provoz. Pro nízkoteplotní turbo kotel, kde nebyla předpokládaná kondenzace spalin, hliník tedy jako materiál odtahu spalin vyhovoval. Pro nové kotle nevyhovuje.

Hliník musí nahradit nerez nebo plast

V případě, kdy je na původní odkouření použit hliník, je nutno spalinovou cestu rekonstruovat, a to náhradou odvodu spalin nerezovou, nebo ekonomicky výhodnější plastovou vložkou určenou pro odvod spalin.

Uvedené informace se týkají pouze materiálového složení spalinové cesty. Každá změna kotle za jiný typ, druh, vyžaduje revizi a podkladem ke kladnému vyjádření musí být komplexní odborný výpočet.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce komína vložkováním

Rekonstrukce komína vložkováním

Pokud se do jednovrstvých zděných komínů ve stávající bytové i občanské zástavbě namontuje odpovídající komínová vložka, vytvoří se vícevrstvý komín pro odvod spalin spotřebičů na plynná, kapalná nebo pevná paliva. Rekonstrukce komínu vyvložkováním je podmíněna dostatečnou velikostí stávajícího komínového průduchu,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA