REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Příprava staveb na zimu více o tématu

Ochrana potrubí a okapů v zimě

Silné mrazy v naší zemi nemají většinou dlouhého trvání. Stačí i krátký ale silný mráz, aby napáchal velké škody. Jak účinně připravit na mrazivé období vodovodní přípojky, vodoměrné šachty nebo okapy a střešní svody? Podobně jako budovy - zateplit a vytápět.
Ochrana potrubí a okapů v zimě

Jaká udělat opatření pro ochranu instalačních vedení?

Problémy se zamrzlými vodoměry a potrubím jsou v zimním období každoročním evergreenem. Riziko poškození stoupá s nedostatečnou péčí o toto zařízení. Podcenění jeho ochrany a nízká teplota pod bodem mrazu mohou způsobit prasknutí ochranného skla vodoměru či jeho úplné zamrznutí, případně roztržení potrubí. V takovém případě za následky škody plně zodpovídá zákazník, neboť péče o vodoměrnou soustavu a potrubí za ní je povinností majitele objektu.

Ochrana instalací mimo objekt:

 • řádně zateplit vodoměr a části vodovodní přípojky, které nejsou dostatečně hluboko uloženy v zemi
 • nachází- li se vodoměr mimo objekt ve vodoměrné šachtě, je vhodné nad něj na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem
 • v žádném případě se nesmějí používat materiály podléhající hnilobě

Velmi citlivým místem u potrubí vodovodní přípojky jsou úseky, kdy přípojka přechází z objektu do exteriéru. Vodovodní přípojka musí být uložena v nezámrzné hloubce, tj. minimální krytí 80 centimetrů, u zpevněných ploch nebo chodníků se doporučuje krytí až 120 centimetrů. Pro zabezpečení potrubí přípojky před zamrznutím doporučujeme zvýšit krytí vhodnou zeminou a použít případně i nenasákavou izolaci.

Ochrana instalací v objektu:

 • zkontrolovat, zda je uzavřeno sklepní okno
 • pokusit se udržet ve sklepních prostorech stálou teplotu nad nulou
 • zaizolovat potrubí, např. minerální izolací. V místech nebezpečí vlhkosti je vhodnější nenasákavá izolace například Mirelon v dostatečné tloušťce

Případná výměna zamrzlého vodoměru stojí vlastníka vodovodní přípojky až dva tisíce korun. První pomoc pro zamrzlý vodoměr je pomalu a opatrně rozehřívat. U zamrzlé vodovodní přípojky již taková pomoc není a je často nutné počkat do rozmrznutí, nebo objednat novou vodovodní přípojku.

Ochrana okapů střech:

Okapy střech lze ochránit několika způsoby. Tím první je sundávat před zimou okapní žlaby ze střech. Pokud jste se rozhodli pro tento způsob řešení, je vhodné použít okapový systém, který lze díky technologii stavebnicového systému snadno sestavit i demontovat, nabízí ho například firma Lindab pod názvem Rainline.

Řešením je taktéž umístit žlaby i svody hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou chráněny před sesuvem sněhu. Tato technologie montování se běžně využívá na horách, nelze ji však uplatnit zdaleka ve všech případech.

Výhodné je používat i sněhové zábrany na střechách. Tyčové či soustava bodových zábran na střeše udrží lépe velký objem sněhu na střeše a ten si pak postupně odtaje, aniž by utržením „laviny“ způsobil škody na žlabech. Velikosti a rozmístění zábran na střeše ponechejte raději odborníkovi, který určí, kolik, kde a kterých zábran je potřeba, to totiž závisí na sklonu střechy i umístění objektu.

U venkovních vodovodů nebo v nevytápěných garážích máte v zimě dvě možnosti buď jej zavřete a vypustíte nebo instalujete topný systém (zdroj Raychem)

Aktivní ochrana proti zamrzání instalačních potrubí a okapů - topné kabely

Do okapů či k instalačním potrubím je možné nainstalovat topné kabely. Tento systém dokáže ohřát okapový žlab či svod a zamezí tak jeho zamrznutí. Moderní systémy jsou vybaveny čidly a termostaty, které zajistí automatickou a hospodárnou regulaci topného rastru.

Tepelná čerpadla

Chránit proti zamrznutí je potřeba i tepelná čerpadla, odtok kondenzátu ve venkovním prostředí může zamrzat. Takové nabízí například firma V-systém elektro. Topný kabel proti zamrzání odkapu tepelného čerpadla slouží pro ohřev kondenzátu, má krátké délky (1 - 6 m), vysoké výkony (40 - 50 W/m), studený konec o délce 1 m je napojený k topné části (hotový okruh).

Co když jsem problém odkládal a zima se již zeptala?

Pro případy, kdy je třeba okamžitě řešit kritickou či již přímo krizovou situaci se zamrzlým potrubím, má existují automatické topné kabely s termostatem (např. firma V-systém elektro). Zapojuje se do zásuvky. V sobě má již zabudovaný miniaturní termostat, který se umístí do nejchladnější části zamrzajícího úseku. Topný kabel se prodává jako krabicové řešení. Sada kromě elektrického topného kabelu se šňůrou pro zapojení do sítě obsahuje montážní pásku a výstražný štítek, upozorňující na elektrickou ochranu potrubí. Samolepka se umísťuje na izolaci potrubí. V případě, že topný kabel bude použit na ochranu plastového potrubí, je vhodné dokoupit samolepicí hliníkovou pásku pro zajištění maximálního roznosu tepla z topného kabelu po celé délce potrubí, která má být chráněna. Podobné systémy nabízí i další firmy jako Raychem nebo termoKABEL.

DEVI: Ochrana vnějších potrubí před zamrznutím

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Příprava staveb na zimu

 1. Posypy komunikací v zimním období
 2. Temperování venkovních ploch
 3. Ochrana potrubí a okapů v zimě
 4. Střechy na horách
 5. Příprava garáže a vrat před zimou
 6. Začátek otopné sezóny: Co kontrolovat na soustavě a regulaci topení
 7. Začátek topné sezóny: Jak kontrolovat kotel a komín

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Boj Číny se znečištěním ovzduší může podpořit solární energetiku

Boj Číny se znečištěním ovzduší může podpořit solární energetiku

Úsilí Číny o snížení chronického znečištění ovzduší by mohlo až o 13 procent zvýšit její možnosti generovat solární energii, neboť umožní, aby se na Zemi dostalo více slunečního světla. Uvádí to studie vědců ze Švýcarska, Nizozemska a Číny, o níž informoval časopis Nature Energy.

Sucho, ilustrační obrázek, fotolia.com - kesaran

Novelu, která zavádí komise pro sucho, schválila vláda

Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, kterou připravila ministerstva zemědělství a ...

Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu z moře i energii

Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu z moře i energii

Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.

Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy ČEZ

Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy ČEZ

Investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál, počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ - a ...

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 2. část

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 2. část

Mnozí lidé mají ve svých domovech a rekreačních objektech kamna nebo krb, mnozí reálně uvažují o jejich nákupu, další o nich zatím jen sní a ostatní o nich občas mluví. Abychom si správně rozuměli, musíme používat správná slova, pojmenování. A k tomu nám pomáhají odborné slovníky, a podobně i kamnářova abeceda, kterou ...

REKLAMA