REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vyplatí se koupit levnější nemovitost a do práce déle dojíždět?

„Za cenu bytu v Praze, můžu mít vilu u Berounky,“ řekne si nejeden při shánění vlastního bydlení při pohledu na ceny nemovitostí. To je sice pravda, ale je rozdíl, zda budete do práce každý den dojíždět patnáct minut nebo hodinu a půl. Při dlouhodobých úvahách se rozdíly začnou stírat. Jak je vyčíslit přesněji? Podívejte se s námi na zajímavou kalkulačku, která pomůže v rozhodování.
Zdroj: Adobe Stock - terovesalainen
Zdroj: Adobe Stock - terovesalainen

Na kolik se vyplatí připlatit si za bydlení přímo v centru města a nakolik se vyplatí dojíždět za prací? Jak to jednoduše srovnat vzhledem k ujetým kilometrům, strávenému času apod. Redakce otestovala kalkulačku, která se snaží vyčíslit hodnotu vzdálenosti a dojíždění do práce, do školy, za službami.

Ať už se chystáte koupit parcelu ke stavbě rodinného domu nebo byt, je důležité brát v potaz pozici nového bydlení vůči vašemu působišti povolání, či dalším místům, která budete často navštěvovat (škola, školka, rodinní příslušníci apod.). Tato kalkulačka slouží pro představu finanční náročnosti dojezdu na všechny zmíněná místa a bere v potaz i cenu nemovitosti.

Autor Matěj Macháč k výpočtu dodává: „Kalkulačka nezahrnuje růst cen nemovitostí. Je potřeba si ještě uvědomit, že čím dražší nemovitost koupíte, tím více nabude na hodnotě v budoucnu. Je proto lepší, koupit dražší nemovitost, co nejblíže všem místům, kde se vyskytujete nejčastěji a ušetřit na dopravě.“

Kalkulačku můžete vyzkoušet pod odkazem na konci článku.

Redakce portálu ESTAV.cz oslovila i další odborníky pohybující se na trhu realit a financí, aby kalkulačku vyzkoušeli a sdělili nám svůj komentář.

Ing. Jakub Žižka, realitní makléř RE/MAX:

Uvedená kalkulačka je zajímavým nástrojem, který může může být rozhodně užitečným vodítkem při rozhodování o koupi nemovitosti. Mnoho lidí se opravdu při koupi nemovitosti rozhoduje pouze "slepě" na základě faktoru nižší cena = výhodnější koupě. Ve své praxi se v podstatě denně setkávám s názorem, že za cenu pražského bytu mohu mít krásnou vilu 50 km od Prahy. To je sice pravda, ale je potřeba k tomu říci i tu druhou stránku věci, kterou mnoho lidí opomíjí. Kalkulačku bych v tomto směru na jednu stranu nepřeceňoval, protože je mnoho dalších parametrů, které mají vliv na cenu užívání nemovitosti, než pouze hodnota paliva a času, který člověk stráví dopravou (např. to, zda se jedná o byt či dům; daně spojené s tou či onou nemovitostí; náklady na její údržbu apod.), nicméně je kalkulačka krásným a relativně jednoduše pochopitelných vodítkem k tomu, aby si člověk při koupi nemovitosti uvědomil, že je rozumné nad koupí rozmýšlet v širších souvislostech.

Vít Soural, analytická společnost FlatZone.cz:

Tato kalkulačka je praktický nástroj, díky kterému si lidé mohou jednoduše porovnat dlouhodobou finanční zátěž spojenou s výběrem lokality pro koupi nemovitosti na bydlení. Na první pohled se můžou levnější a vzdálenější nemovitosti zdát jako atraktivní. Kalkulačka nicméně počítá náklad, který se nastřádá během mnoha let platbou za palivo a za čas v autě, který by se dal trávit produktivněji. Např. pokud porovnám průměrné nové 3+kk v Berouně (6,2 mil. Kč) a na Stodůlkách (8,6 mil. Kč) a musím být každý den v práci na Stodůlkách, z dlouhodobého hlediska se mi vyplatí bydlet co nejblíže ke kanceláři i přes vyšší cenu za pražskou nemovitost. 

Kromě parametrů spojených s náklady na dojíždění by kupující nicméně měl brát v potaz i další detaily, např. ceny energií, občanskou vybavenost, dojem z lokality, blízkost k rodině a přátelům, hluk nebo kriminalitu. To jsou všechno stejně důležité věci, které mohou zásadně ovlivnit rozhodnutí o koupi nemovitosti. Jsou ale také těžko vyčíslitelné. Dle nás proto kalkulačka nabízí kvalitní základ pro pomoc s výběrem regionu nebo města pro život a je na zájemcích o bydlení, aby si zhodnotili další důležité parametry po vlastní ose.

Nikita Rybakov, finanční poradce:

Kalkulačka vypadá zajímavě. Porovnání nákladů na pořízení nemovitosti a nákladů v průběhu využití je věc, kterou lidi často neberou v potaz. Co bych doporučil, připočítat si ještě inflaci (například 2% p.a.). Pak teprve porovnáváme reálné ceny v průběhu využívání nemovitosti. Například 1 mil. Kč za 30 let už nebude mít takovou hodnotu, jakou má dnes. 

Lucie Tůmová, realitní makléřka FINDEO REALITY:

Z praxe realitního makléře mohu potvrdit, že faktory jako je dojezdová vzdálenost, časová dotace aj., které zohledňuje kalkulačka pana Macháče, mnoho kupujících při koupi nového bydlení buď vůbec nezvažuje, nebo jen okrajově. Důvod? Nevědí, jak se těchto hodnot dopočítat. Druhá stránka věci pak je, do jaké míry tyto výsledky konečné rozhodnutí ovlivní. Domnívám se, že okamžitá úspora při koupi a rozložení nákladů v čase bude při současných cenách nemovitostí pro mnohé atraktivnější než celková úspora nákladů z dlouhodobého hlediska. Nicméně určitě je dobré znát konkrétní čísla a tato kalkulačka je dobrý nástroj, který pomůže kupujícím učinit kvalifikované rozhodnutí.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: AdobeStock.com - bullrun

Datové schránky do každého SVJ a bytového družstva. Jaké jsou výhody a nevýhody

Klasické poštovní i e-mailové schránky pomalu ale jistě nahrazují schránky datové. Pro fyzické osoby jejich zřízení zatím nebude povinné, nově se však bez nich neobejdou společenství vlastníků (SVJ). Poslanecká sněmovna totiž schválila novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…

Liberec, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, frank

Další průmyslový areál v Liberci se promění v rezidenční čtvrť s 300 byty

Další průmyslový areál v Liberci se promění v rezidenční čtvrť. Zahrada Gallas vznikne na místě někdejší textilky v liberecké části Františkov a do tří let nabídne přes 300 bytů. Developer v příštím týdnu položí základní kámen a už teď je třetina bytů první etapy rezervovaná. Nová čtvrť je projektem společností Coop…

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve…