REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Nejstarší dánské město spjaté s českým královstvím zachovalo v novostavbě stopy kostela z 11. století

Kvízová otázka: Jaké je nejstarší městečko v Dánsku? Správnou odpovědí je Ribe. Jeho historie totiž sahá až do 8. století. A druhá, rýpavější otázka: „Proč by nás to mělo zajímat?“ Především proto, že toto sídlo je silně spjato s historií českého království.

Možná jste o existenci Ribe neměli zdání, ale zdejší obyvatelé toho o nás vědí hodně. Ve zdejší zřícenině královského hradu je tu dokonce pomník dánské královny Dagmar, jež byla dcerou Přemysla Otakara I.

Celé město je přitom historií silně prodchnuté, což je klad i zápor současně. Bohatá minulost a památková ochrana totiž komplikuje stavební rozvoj města, v němž lidé chtějí žít i přítomností. Dánové si s tím ale umí velmi dobře poradit. Když při realizaci multifunkčního společenského prostoru na náměstí u zdejší katedrály narazili na základy kostela z 11. století, rozhodli se archeologický nález zakomponovat do svého plánu. Tak, aby se nezřekli současnosti, ani minulosti.

Foto: Anders Sune BergFoto: Anders Sune Berg

Člověk míní, archeologové s architekty mění…

Prostor, který měl sloužit jako zastřešený ateliér, místo k promítání filmů a setkávání lidí, přijal starou součást základů za vlastní. A vzhledem k pietnímu charakteru místa – přeci jen, jde o součást místního farního kostela a farní rady – byla tato realizace provedena nadmíru vkusně. Vynikl tak polozapomenutý charakter již neexistující archeologické/architektonické památky, podtrhující středověkou identitu, zrovna tak jako současné místo, vybízející obyvatele k návštěvě.

Architekti ze studia Lundgaard & Tranberg Architects pojali projekt jako jedno-objemovou, celistvou stavbu, zastřešující staré základy doškovým krytím. Vzniklo tu intimní atrium, kryté obvodovou zdí podél ulic Sønderportsgade a Rykind, cihlový blok stavby navazující na farní budovu, prosklení odhalující staré základy i expoziční místo ve vyvýšené ploše. Doškové a cihlové provedení fasády dodává stavbě tektonické vyznění, typické pro středověké budovy v Ribe. Šindele jako rybí šupiny kryjí tělo objektu, které dokonale zapadá do svého okolí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sakrální stavby

Zdroj: Tomáš Kovařík

Kostel v Mostě: Stavba s pohnutou historií slaví 45. výročí od přestěhování

Pohnutý osud severočeského města Mostu je poměrně známý. Neméně známý je také téměř neuvěřitelný příběh děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie, který musel ustoupit těžbě černého uhlí. Na rozdíl od zbytku historického města Mostu bylo ovšem rozhodnuto o jeho zachování a přemístění na nové místo vzdálené necelý…

Betlémská kaple - zdroj: Adobe Stock

ČVUT koupilo budovu Fragnerovy galerie na Betlémském náměstí

Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí, která se věnuje prezentaci architektury, koupilo od Nadace české architektury České vysoké učení technické (ČVUT). Galerie sídlí v objektu, který se tak stal součástí areálu školy, k němuž patří i Betlémská kaple. Ta vznikla znovu v 50. letech právě podle návrhu…

Pudelek, CC BY-SA 4.0  , via Wikimedia Commons

Stavba repliky vyhořelého kostela v Gutech pokračuje instalací rozvodů

Stavba repliky dřevěného kostela v třinecké části Guty pokračuje v těchto dnech instalací elektrických rozvodů a zabezpečovací technologie. Epidemie koronaviru by práce neměla narušit, stále tak platí květnový termín pro dokončení stavby. Řekl to vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav…

REKLAMA