REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Blíží se zima. Jak na ni připravit plastová okna?

Od konce příjemného léta utekl ani ne měsíc a venkovní počasí nám už dává naplno ochutnat, co nás čeká během podzimních plískanic. Brzy tma, nízké teploty, vlhkost. Dobrou zprávou je, že na tmu si doma rozsvítíme a chlad s vlhkostí do bytu nepustí kvalitní plastová okna. Jak se nachystat, aby pro ně tato zima byla jen jednou z mnoha dalších?

Během zimy budeme mít na naše plastová okna zvýšené nároky. Zima totiž kromě našeho pohodlí ohrožuje i jejich životnost. Pojďme se podívat, jak se na chladnou část roku připravit.

Před zimou je dobré plastová okna ještě umýt a promazat

Jakmile teploty klesnou k nule, nebudeme se z pochopitelných důvodů chtít mytím zabývat. Ne že by to nebylo možné, spíš je to nepohodlné. Pokud musíte, vyměňte při zimním mytí kbelík s vodou za čistící prostředek na sklo, protože horká voda zmrzlému sklu a rámům nemusí udělat dobře.

Důležitější než průzračně čistá skla je ale stav těsnění, prostor mezi rámem okna a křídlem a odvodňovacích kanálků. Po setření a odstranění prachu dbejte na to, aby bylo těsnění natřené slabým filmem silikonového oleje, prostor mezi oknem a jeho rámem zbavený nečistot a vlhkosti a kanálky, které vedou z funkční spáry ven na parapet zbavené překážek, které by mohly bránit srážkové nebo zkondenzované vodě odtéct ven.

Samostatnou kapitolou je pak mazání pantů, které by si vyžádalo celý vlastní návod. Pokud jste potřebné informace přímo od prodejce zapomněli, určitě není od věci ho zkusit kontaktovat, nebo se podívat do  praktického rádce PRAMOS. My si teď jenom připomeňme, že namazat pohyblivé kovové části oken je skutečně jednou ročně potřeba a že WD ve spreji, který bývá první po ruce, kvůli abrazivním částicím v pantech napáchá víc škody, než užitku. Zkuste použít jakýkoliv jiný olej na mechanicky namáhané díly.

Schéma mazacích bodů na celoobvodovém kování

Pouze seřízená okna plní svoji úlohu dobře

Ani nejlepší okna na světě s úsporou nákladů nepomohou, pokud jimi profukuje průvan. Měkké plastové těsnění, kterým je okenní křídlo vybavené, by mělo být rovnoměrně a dostatečně silně přitlačeno na rám - pak nebude vzduch proudit dovnitř ani ven. Abychom toho docílili, nastavujeme přítlak okenního křídla čepem na jeho hraně, a korektní polohu rovnoběžnou s okenním rámem v dolní a horní části okenního kování.

Správné nastavení okenního křídla není těžké pochopit podle nákresu, ale bez potřebných zkušeností může být těžké se k němu dopracovat. To je přesně moment, kdy se začíná vyplácet kvalitnější zboží s možností servisu proti výhodnému nákupu někde, kde se už těžko dovoláte.

Možnosti seřízení okna, PRAMOS

Zimní režim, letní režim

Tento mýtus se vždycky v říjnu vrací jako bumerang. Opravdu není potřeba zvlášť nastavovat přítlak oken na léto a zvlášť na zimu. Zavřené okenní křídlo, aby izolovalo nejen od průvanu, ale i od pouličního hluku, má jedno jediné nastavení po celý rok. Poznáme ho podle toho, když do okna zavřeme proužek papíru a ten potom s určitou námahou zvládneme vytáhnout ven. Pak má okno správný přítlak, který by měl zůstat stejný v létě i v zimě.

Jak mýtus vznikl? Jako obvykle na racionálním základě - v létě je teoreticky možné přítlak okna snížit a ulevit tak těsnění od mechanického namáhání. Vzhledem k tomu, že stejně míváme okno celé léto otevřené a pokud ho zavřeme, je to právě kvůli hluku, průvanu a bezpečnosti, ale není pro dvojí nastavení žádný důvod.

Rosení oken

Okna se rosí. Kde se stala chyba?

V chladné části roku nás čeká zvýšené riziko, že se na skle nebo v jeho okolí začne usazovat vzdušná vlhkost. Důvod k obavám? Ne. Důvod k reklamaci? To se někdy opravdu může stát. Důvod zavolat svému prodejci a zeptat se, jak vzniklou situaci řešit? To je za všech okolností nejlepší nápad. Poctivá firma vám vždy ráda poskytne i poradenství a následné tipy k péči o okna.

Rosení oken může mít celou řadu přirozených příčin a pouze několik z nich značí závadu na oknu samotném nebo na provedení okolní izolace. Opět se nečeká, že se stanete odborníkem po přečtení jednoho článku - ale určitě prospěje, když se teď podíváme na rozdíly mezi rosením neškodným a závažným.

Rosa se usazuje na vnější straně skel, buď na straně ulice, nebo směrem do místnosti - toto jsou neškodné jevy. Ze strany ulice se jedná o běžnou věc a v místnosti pomůže lépe vyvětrat a dohlédnout na to, jestli má teplý vzduch z topení k oknu dobrý přístup.

Vedoucí prodeje oken Vlastimil Viktorin, PRAMOS

Rosa se usazuje uvnitř mezi skly, na plastových částech rámu nebo na ostění oken - toto jsou závažné jevy, které vyžadují asistenci odborníka. Rosa mezi skly nebo na rámu znamená porušenou těsnost, vlhké zdi potom buď nedostatečnou izolaci s tepelnými mosty, nebo nevhodnou metodu zimního větrání.

Správné větrání není věda

Co se děje mezi vzduchem venku a v místnosti, když otevřete okno, známe z fyziky. Přesto o fyzice nemusíme vůbec nic vědět, abychom vyvětrali účinně a zároveň úsporně, pokud jde o náklady na topení.

Ovládání oken, PRAMOS

Štěrbinové větrání je v zimě naprosto nevhodné. Vzduch přivřeným oknem proudí jen velice neochotně, zato ale dochází k promrzání ostění a nežádoucí kondenzaci, která může vést až ke vzniku plísní. V zimě je potřeba větrat průvanem, rychle a krátce. Tím se z bytu vyžene vydýchaný vzduch a vlhkost, ale zároveň se uchová dostatek tepla ve zdech, aby se teplota v místnosti pár minut po vyvětrání vrátila opět do příjemných mezí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Předsazená montáž oken, Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty

Pokud plánujete zateplení domu podle současných požadavků, tedy větší tloušťkou izolantu, pravděpodobně jste o tomto způsobu osazování oken již slyšeli. Pokud ještě ne, určitě by vás to mělo zajímat. V tomto článku si vysvětlíme, co je to předsazená montáž, jakými způsoby jí lze provádět,…

Zdroj: PEXELS

Bezpečný domov a mapa kriminality představená na veletrhu FOR ARCH

Již 34. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH (19. až 23. 9.) odstartoval seminářem Bezpečný domov. V široké nabídce doprovodných programů veletrhu má tato akce již své čestné místo. Aktuálně zaujala přítomné svým dalším vývojem aplikace Mapa kriminality a novými informacemi…