Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krok za krokem, jak zničit plísně v domácnosti

Plísně snižují kvalitu domu nebo bytu, navíc některé mohou být pro zdraví člověka nebezpečné. Jen těžko bychom hledali domácnost, která nemá zkušenost s nevábně vypadajícími fleky na stěnách nebo ve spárách mezi dlaždicemi. Pokud chcete nad nepříjemnými plísněmi opravdu vyzrát, přečtěte si tento návod, jak plísním předcházet a zbavit se jich jednou pro vždy.

Proč se u nás zabydlují

Plísně se mohou objevit všude, kde je teplota mezi 5 a 40 °C a dostatečná vlhkost, proto je pravděpodobnost vzniku plísní v našem klimatickém pásmu poměrně vysoká. I když si myslíte, že doma zvýšenou vlhkost nemáte, nenechte se mýlit. Vlhké prostředí může vzniknout i na první pohled běžnými činnostmi, jako je dýchání, vaření, praní a sušení prádla nebo pěstování pokojových rostlin.

Rizikovými místy v našich bytech bývají především místa, kde vykonáváme aktivity, které zvyšují vlhkost vzduchu, například kuchyně, koupelny nebo třeba prádelny. Dále také nevytápěné místnosti (komory, spíže, záchody, šatny) bývají často napadené plísněmi, jelikož vlhkost vzduchu v nevytápěné místnosti je daleko vyšší než v místnosti vytápěné. Dalšími příčinami, které mohou vznik plísní způsobit je vytopení místnosti, zatékání vody střechou či netěsnými okny, nebo naopak příliš těsná okna, kdy místnost samovolně neodvětrává a zadržuje vlhkost. Zdrojem plísně bývají i půda pokojových rostlin nebo napadené potraviny.

Ničitel domácí pohody

Nejen že plísňové mapy nevytvářejí zrovna příjemný estetický zážitek, ničí naše krásně vymalované zdi nebo nablýskané koupelny a otravují nepříjemným zápachem, ale také mohou znepříjemnit život všem členům domácnosti. Plísně mohou způsobovat zdravotní potíže především alergikům, astmatikům, malým dětem, starším lidem a osobám se slabší imunitou. Často bývají příčinou astmatu, chronických zánětů a onemocnění dýchacích cest a plic, alergických reakcí, nežádoucích ekzémů a dalších kožních onemocnění nebo například bolestí hlavy.

Nepouštějte plíseň do domu

Nejefektivnějším způsobem jak bojovat s plísněmi je předcházet jejich vzniku. Postupujte podle následujících kroků a nepouštějte plíseň do svého domu.

  1. Důkladně větrejte. Primárním krokem správné prevence před vznikem plísní je důkladné odvětrávání. To je důležité především s novými okny, která dobře těsní a vlhkost z místnosti tak nemůže samovolně unikat. Přes zimu větrejte krátce a intenzivně a během léta klidně i po celý den.
  2. Hlídejte teplotu a vlhkost. Pro lepší kontrolu si pořiďte teploměr i vlhkoměr a hlídejte teplotu a vlhkost ve vaší domácnosti, tak aby zůstala suchá a bez plísní.
  3. Odstraňte zdroje vlhkosti. Vzniku plísní můžete dále zabránit používáním digestoře nebo pokliček při vaření, odstraněním zvlhčovačů vzduchu, akvária nebo pokojových rostlin.
  4. Pravidelně uklízejte s dezinfekčními prostředky. Nakonec to vůbec nejdůležitější je pravidelný úklid za použití dezinfekčních prostředků a kontrola rizikových míst.

Když už je na prevenci pozdě

A pokud se plíseň přeci jen objeví, následující kroky vám poradí, jak se jí zbavit.

  1. Zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Dříve než se vrhnete do boje se samotnou plísní, zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Odstraňte stavební nedostatky vašeho bytu nebo domu, ať už jsou to netěsnící okna nebo trhliny ve střeše, kterými může do vašeho domova zatékat. Zbavte se zdrojů vlhka, jakými jsou například sušící se prádlo, akvárium nebo pokojové rostliny. Pokud se vlhkosti stále nemůžete zbavit, pořiďte si elektrický odvlhčovač vz duchu. Tento krok je důležitý, aby se vám plíseň přestala objevovat opakovaně.
  2. Vyvětrejte. Pořádně vyvětrejte pomocí oken nebo větráku, čímž se zbavíte vlhkosti, která je vhodným prostředím pro život plísní.
  3. Zvyšte teplotu. Vzdušná vlhkost, které je dokonalým prostředím pro plošné napadení plísní, je daleko vyšší v nevytápěných místnostech než v těch vytápěných, proto zvyšte teplotu v místnosti a zničte tak plísni její ideální životní prostředí.
  4. Zlikvidujte plíseň. Nyní se můžete vrhnout na likvidaci nezvaných skvrn. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je použít kvalitní dezinfekční přípravek. Místa napadená plísní postříkejte přípravkem proti plísni.
  5. Nechte plíseň zmizet. Rozhodně zapomeňte na následné omytí, které by zvýšilo vlhkost postiženého místa, nebo na mechanické škrábání či drhnutí kartáčem na sucho. Tím spory plísně pouze rozvíříte a přenesete na další místa nebo se jich dokonce nadýcháte. Postačí, když necháte přípravek zaschnout. Napadená místa otřete houbou nebo suchým hadrem v případě, že se vám objeví v koupelně na omyvatelných površích.

Účinný pomocník v boji proti plísním

V boji proti plísním vám skvěle poslouží kvalitní čisticí dezinfekční přípravek. Ideálním prostředkem na ošetření problémových míst je Savo Proti plísním, které jednoduše, velmi účinně a s okamžitým viditelným efektem odstraňuje veškeré plísně v domácnosti. Působivě odstraňuje nejen plísně, ale také kvasinky. Dané místo tak nejen vydezinfikuje, ale i vybělí. Přípravek je vhodný k použití na dlaždice, plasty, omítky, malby zdí i dřevo v interiéru a exteriéru. Savo Proti plísním je k dostání v lahvi s praktickým rozprašovačem. Ten zajišťuje velmi snadnou manipulaci a likviduje plíseň i na těžko dostupných místech.

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena je 84,90 Kč.

Více informací najdete na savo.eu.

Používejte dezinfekční přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

REKLAMA