REKLAMA

V Hradci Králové bude výstava o panelových sídlištích

S historií a současností čtyř panelových sídlišť ve stotisícovém Hradci Králové se mohou lidé seznámit na výstavě Příběh paneláku. Volně přístupná venkovní expozice se otevře v pondělí odpoledne na náměstí 28. října. Bude mít podobu stylizovaného panelového městečka složeného z šesti volně stojících prvků z lehčeného betonu, uvedli tvůrci expozice z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
V Hradci Králové bude výstava o panelových sídlištích

Hradecký Příběh paneláku přiblíží sídliště Labská Kotlina I a panelová sídliště Labská Kotlina II, Moravské Předměstí a Slezské Předměstí. Labská Kotlina I sice není panelovým sídlištěm v pravém slova smyslu, ale podle autorů výstavy ukazuje, jakým způsobem architekti ve 40. a 50. letech navazovali v typizované výstavbě na předválečný funkcionalismus. Labská Kotlina II a Slezské Předměstí jsou příklady panelových sídlišť stavěných převážně v době experimentů 60. let. Moravské Předměstí je největším a nejdéle budovaným sídlištěm v Hradci Králové, v němž dosud žije zhruba čtvrtina obyvatel města.

Hradecká expozice, která potrvá do 25. ledna příštího roku, je součástí projektu mapujícího vybraná panelová sídliště v jednotlivých krajích České republiky. Po Hradci Králové budou následovat výstavy v dalších krajských městech a vše vyvrcholí v roce 2017 soubornou výstavou v Praze.

"Rádi bychom ukázali, že všechna sídliště nejsou stejná, že to nutně nemusejí být monotónní shluky krabic vyprojektované anonymním týmem v projekčním ústavu," uvedla autorka projektu Lucie Zadražilová z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Panelová sídliště podle ním mají vedle své minulosti a přítomnosti v mnoha případech i rozvojový potenciál. "Bylo by proto chybou zavírat oči před osobitostí řady z nich a nechat se ovlivnit jednostrannými odsudky," uvedla.

Na realizaci sídlišť se podle Zadražilové často podíleli velmi schopní architekti, kteří tvůrčím způsobem rozvíjeli myšlenky architektů a urbanistů meziválečné avantgardy. Výstava se rovněž věnuje dispozicím bytů, umělecké výzdobě sídlišť, stavebním technologiím a struktuře jejich obyvatel dříve a nyní. "Na příkladech ukazujeme, co se s vybranými panelovými sídlišti děje dnes, zda regenerační zásahy přispěly ke zlepšení obytného prostředí nebo naopak narušily genia loci těchto celků," uvedla.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Střecha Lindab Premium za cenu základní úpravy

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist