REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jaký je rozdíl mezi centrální a pokojovou rekuperací?

Rekuperace se stará o výměnu vzduchu při minimálních tepelných ztrátách. Vybírat můžete ze dvou typů: centrální a pokojové. Jaký je mezi nimi rozdíl, kolik stojí a jaká je jejich životnost?

Centrální nebo pokojovou rekuperační jednotku?

Centrální rekuperace vzduchu vyžaduje složitou instalaci vzduchotechniky, kterou musí provést odborná firma. Proto je lepší s ní počítat již při plánování novostavby či kompletní rekonstrukci. Po celém objektu bude rozvedeno potrubí, kterým bude vyměňován vzduch ve všech místnostech.

Pro pokojovou neboli decentrální rekuperaci byste se měli rozhodnout v případě, kdy se nechcete pouštět do náročných stavebních úprav a chcete větrat pouze jednu místnost. Instalace decentrální jednotky je snadná a zpravidla ji manuálně zručný člověk zvládne sám. Je nenápadná, takže své místo najde i v historických budovách.

Při odvětrávání více místností se však z hlediska poměru výkon a velikost odvětrávaného prostoru vyplatí investovat do centrální rekuperace.

Pořizovací cena, údržba a životnost

Přestože oba typy rekuperací pracují na stejném principu, jejich pořizovací cena se výrazně liší. Lokální pokojové rekuperace s výkonem 25 m3/h je možné pořídit v rozmezí 6–10 000 Kč. U pořízení centrální rekuperace s výkonem 250 m3/h se ceny pohybují od 20 000 Kč do 30 000 Kč, plus náklady na rozvody. Při dodržování pravidelné údržby vám však bude rekuperace sloužit dlouhá léta.

VENTILÁTORY.cz

logo
Prodejna
Věštínská 1611/19
15300 Praha 16 - Radotín

telefon: 602 680 017
e-mail: info@ventilatory.cz

web: www.ventilatory.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock - vladischern

Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?

Teplo a teplota, skoro jako holinky a hodinky, že? Je v nich rozdíl? Ale jistě, z hlediska fyziky zcela zásadní. Bohužel české názvosloví má tyto dva pojmy natolik blízké, že se mnohým laikům pletou. Pojďme to klubko rozplést. Pro pochopení některých stavařských fenoménů je to znalost zcela zásadní.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA