REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Digitalizace a robotizace více o tématu

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

V česku vyroste první dům postavený pomocí 3D tisku. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák. Co všechno 3D tisk umí? Jak je využitelný pro současné stavebnictví a jaké jsou jeho možnosti v budoucnosti? Je 3D tisk domů vize pro stavebnictví? Dozvíte se v rozhovoru.

ESTAV.cz se ptá...

Jakou stavební připravenost je nutné udělat pro takovou stavbu?

Michal Trpák, odpovídá ...

Stavební připravenost této stavby se konstrukčně prakticky neliší od běžné stavby. Součástí stavby je spodní i horní věnec, který se pokládá buď na základovou desku, a nebo rošt, který může být kotven i na piloty. Tím, že je vytištěná konstrukce, skelet, výrazně pevnější, tak je možné dát Prvoka i na ponton, jako v našem případě. Prvok je rovněž specifický tím, že celá konstrukce se z důvodu transportu na několik míst tiskne na rošty a ty se následně skládají k sobě.

ESTAV.cz se ptá...

Jaká je využitelnost technologie v návaznosti na současnou stavební praxi? Jinými slovy, jak navazuje na další procesy, profese, osazení otvorových výplní, instalací atd. (začištění stavebních otvorů). S jakými rozdíly oproti klasické stavbě musí řemeslníci musí počítat?

Michal Trpák, odpovídá ...

Jedná se technologicky o betonování (fáze hrubé stavby) s tím rozdílem, že umisťování betonové směsi je daleko delikátnější, čistší a přesnější. Existují dvě varianty: za A známá prefabrikace, kde si betonový prvek vytiskneme na hale a poté klasicky osadíme a za B, stěnu nebo prvek tiskneme rovnou na místě, obojí ve fázi vzniku hrubé stavby. Tím, že celý projekt vzniká ve 3D, tak je sice náročnější fáze přípravy, ale z hlediska dalších procesů (například vytištění průchodek, apod) se naopak kompletace zrychluje. Stačí se podívat na výměnu kol ve formuli 1 v 60. letech a dnes - aneb věříme, že procesy, jejich příprava, robotizace a následná souhra činností povedou k exponenciálnímu zrychlení realizace stavby. Náš další krok směřuje určitě k technologii BIM a propojení řemesel i našeho 3D modelu do jednoho souboru. Praxe velkých firem k tomu směřuje.

Buřinka - detail vytištěné zdi

ESTAV.cz se ptá...

Jakým způsobem jdou s technologií konstruovat vícepodlažní objekty? (vodorovné konstrukce atd?)

Michal Trpák, odpovídá ...

Naše technologie momentálně umí tisknou vertikální konstrukce do náklonu až 10%. Stropy je momentálně výhodnější vyrábět prefabrikovaně. V příštích měsících chceme otestovat možnost tištění stropu čistě robotem bez bednění, což by mělo za následek velikou úsporu v absenci bednění a vyrobitelnost celé stavby (i vícepodlažní) touto technologií. S ohledem na pevnost konstrukce by to neměl být problém (potvrdíme si statickými testy), nicméně by pro tento typ konstrukcí byl výhodnější jiný typ robota. V našem případě bychom robota museli přemisťovat např. pomocí jeřábu.

ESTAV.cz se ptá...

Umí technologie něco více, než hrubou stavbu jednoho podlaží?

Michal Trpák, odpovídá ...

Jde o betonování a technologie přináší největší úsporu při výrobě hrubé stavby. Její součástí ale mohou být i interiérové prvky v koupelně (vana, umyvadlo, záchodová mísa), kuchyni (podpůrné konstrukce desky, dřez, nebo i samotná kuchyňská deska), na terase (květináče, část sezení, krb) nebo v obýváku (krb). Technologie umí cokoliv jí naprogramujeme. Místo tiskové hlavy můžeme použít i frézu na dřevo, nebo plazmu na řezání kovu. Aplikace si jistě dokážete představit. Výhledově předpokládáme kolaboraci více robotů.

Michal Trpák a Jiří Vele

ESTAV.cz se ptá...

Lze do betonové směsi přidávat recyklát z jiných staveb?

Michal Trpák, odpovídá ...

Ano, respektive lze takový recyklát pro tisk uzpůsobit. Momentálně probíhá vývoj recyklované směsi a již jsme ji i testovali. Na Prvoka, jakožto první stavbu, nicméně používáme směs Master Builder Solution. Součástí tiskové směsi jsou i další aditiva, která by šlo recyklovat. Výhledově bychom chtěli uplatnit např. recyklované PET vlákno místo současného stabilizačního vlákna PP.

ESTAV.cz se ptá...

Lze stavbu po jejím dožití recyklovat? Popište prosím životní cyklus stavby.

Michal Trpák, odpovídá ...

Ano, rozemlít, přidat aditiva a tisknout znovu. Právě tato metoda je nyní testována. Co je možné dělat již nyní, je recyklovat stavbu jako běžnou betonovou stavbu – tedy získávat základní kamenivo jako plnivo do jiných, například dopravních nebo průmyslových staveb.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou technické vlastnosti tohoto materiálu? Jaký je součinitel tepelné vodivosti, objemová hmotnost, pevnost v tlaku atd. Jak vysoké budovy lze z materiálu konstruovat?

Michal Trpák, odpovídá ...

Objemová hmotnost je 2000 - 2200Kg/m3. Součinitel tepelné vodivosti bude podobný jako u klasického betonu, provádíme testy, tepelná vodivost se bude testovat v následujících dnech. Pevnost v tlaku je závislá na době tuhnutí a tvrdnutí. nicméně už teď lze k pevnosti říci, že po 24 hodinách dosahuje pevnosti min.25 Mpa a po cca 4 týdnech min. 50 Mpa, reálně 65 Mpa, tedy hodnot téměř třikrát vyšších než u tradičního betonu. Výška budov nebude limitem materiálu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Digitalizace a robotizace

  1. Budoucnost architektury. Virtuální hala umožňuje procházet projekt ve skutečné velikosti
  2. Virtuální i rozšířená realita v praxi na stavbách. Podívejte se na budoucnost stavebnictví
  3. QR kódy. Jak je lze efektivně využít ve stavebnictví?
  4. Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví
  5. Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

Zdroj: Michal Trpák, Petr Tuček

Dům pro sochaře a jeho rodinu překvapí křivkami

Rodinný dům se sochařským ateliérem v Hodějovicích u Českých Budějovic je pevně spjatý s Michalem Trpákem, který se podílel na jeho návrhu. Již samotná forma je originální skulpturou vyjadřující autorův zájem o organickou architekturu.

Prvok - první 3D tiskem postavený dům v ČR (vizualizace)

První český dům z 3D tisku Prvok bude plout na vodě

První český dům stavěný pomocí 3D tisku nese název Prvok. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinkou. Jak bude dům vypadat? Za jak dlouho vznikne? Jaké má tisk výhody pro běžné spotřebitele?…

Foto: marcorsyscom

3D tisk budov testuje americká armáda v praxi

Vojenské stavby stojí na samém okraji zájmů architektů nebo designérů, a vlastně i profesních stavitelů. Armáda na nějakou vzletnou krásu většinou nesází, netouží po bezvýhradné originalitě, a většinu projektů si hradí a staví ze svého schváleného rozpočtu.

V Amsterodamu bude most stavět 3D tiskárna

V Amsterodamu bude most stavět 3D tiskárna

Holandská společnost Heijmans se soustředí na inovativní procesy ve stavebnictví. I přes svůj relativně malý obrat a skromnější počet zaměstnanců už zaznamenala dva významné úspěchy na poli praktického designu. Projekty „inteligentních dálnic“, jež ke svému osvětlení využívají zbytkového světla i na stejném principu…

REKLAMA