REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Ceny bytů v Praze v době epidemie: Nájmy v centru dostupnější

Podle aktuální analýzy realitního portálu Sreality.cz se vlivem vzniklé situace oproti loňským rokům zvyšují počty nabídek bytů k pronájmu či prodeji. Během koronavirové epidemie se objevilo nejvíce bytů k pronájmům v Praze 1 a pro zájemce je teď centrum metropole cenově dostupnější.

Analýza srovnávala 22 520 nabídek pro Prahu a konstatuje, že v období epidemie se objevilo na Sreality.cz více než 9 000 bytů k pronájmu či prodeji. Nejvíce přírůstků zaznamenal realitní portál na začátku března a dubna a v současné době se v meziročním srovnání přírůstky počtu inzerátů vracejí do normálu. „Počet nových nabídek na pronájem nemovitostí v centru Prahy se v době koronavirové epidemie nezastavil, ale naopak vykazuje kontinuální mírný nárůst. Nabídka bytů k pronájmu se zvýšila zejména v samém centru Prahy. V souvislosti s nárůstem nabídky procentuálně klesly i ceny, a to průměrně o 15 %,“ podotýká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz a dodává, že analýza se nezabývala duplicitně vloženými inzeráty a v úvahu se bere vždy cena.

Zvýšený zájem hlavně u cizinců využívající služby Airbnb

Atraktivní byty v centru Prahy jsou tedy v současné době podle uvedené analýzy pro tuzemské nájemce dostupnější, nicméně zájem projevují především cizinci. „Nejvíce nových nemovitostí k pronájmu se v době epidemie objevilo na Praze 1, kde ve sledovaném období (změny mezi nově přidanými inzeráty v období od 9. března do 19. dubna 2020) průměrně klesla i jejich cena, a to o 20 %. Majitelé, kteří byty pronajímali cizincům a zejména turistům, byli v mnoha případech donuceni změnit strategii i cenotvorbu. Nyní se nabídkou snaží oslovit tuzemské zájemce, pro které je tak centrum Prahy cenově dostupnější,“ komentuje analýzu Šarlota Smutná.

Vývoj průměrných nabídkových cen za m2, byty 2+kk

Na nárůstu nabídky měly podle jejích slov výrazný podíl zejména byty, které byly využívány pro službu Airbnb. Zpravidla jde tedy o nemovitosti v turisticky atraktivních lokalitách, v místech, která jsou dobře dostupná do centra, a také o byty, ve kterých skončily nájmy. Tyto nemovitosti jsou nyní k dispozici, protože se do nich majitelům složitě shánějí nájemníci, kteří by měli zájem pouze o krátkodobý pronájem. „Majitelé nemovitostí sloužících primárně ke krátkodobému pronájmu začali po uzavření hranic nabízet své nemovitosti na portálech, které se věnují i dlouhodobým nabídkám, jako je například ten náš,“ dodává Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz. U řady takových bytů je nájemné výrazně nižší než před zavedením karantény.

Zlevňují hlavně větší byty, nárůst nabídky snižuje cenu

Vysoký počet pražských bytů, které se nově objevily v nabídce, má vliv i na jejich průměrné ceny. Nejvíce je zlevnění zřejmé u bytů větších velikostí. „Pokud jde o byty na Praze 1, 2 a 3, tak nové nabídky menších bytů zlevnily během nouzového stavu o 20 až 25 %,“ uvedla Smutná. Čím větší byty, tím větší pokles v cenách za pronájem. Nejvýraznější snížení, více než o čtvrtinu, se projevilo u bytů o velikosti 4+kk a větších, což může podle slov analytiků souviset s tím, že z Česka odjela zpět do svých domovin celá řada lukrativních zahraničních pracovníků či studentů. Právě ti si často společně pronajímají větší bytové jednotky, kde teď mohou chybět nájemníci.

Absolutní přírůstek nabídek v jednotlivých týdnech

Poklesy v pronájmech podle obvodů. Mírný nárůst cen lze zaznamenat jen na Praze 8

Týdenní data (změna mezi týdny 24. 2. až 1. 3. a 13. 4. až 19. 4. 2020), mediánové ceny pouze za nově přidané inzeráty v daném týdnu. Jedná se o pronájmy bytů i domů v daných obvodech.

Praha 1 20 %
Praha 2 12
Praha 3 7 %
Praha 4 5 %
Praha 5 3 %
Praha 6 4 %
Praha 7 20 %
Praha 8 + 6 %
Praha 9 13 %
Praha 10 4 %

Zdroj: Sreality.cz

Pronajímatelé zřejmě nebudou pociťovat tlak k dalšímu zlevňování

V době před vypuknutím epidemie se ceny bytů i nájmů v Praze zvyšovaly a prognostici uváděli, že vývoj poptávky po rezidenčních nemovitostech ovlivní (navzdory všem katastrofám) pokračující růst počtu obyvatel hlavního města a největších měst u nás. Poptávku posiluje a další obyvatele přitahuje hlavně ekonomická stabilita Prahy a větších měst, stejně jako relativně nízká nezaměstnanost a růst reálných mezd. Dalším faktorem jsou bezesporu demografické změny, například růst jednočlenných domácností nebo stárnutí obyvatelstva. Trendem lze nazvat i společné bydlení studentů a zahraničních pracovníků ve velkých bytech.

Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz., na dotaz redakce ohledně dalšího vývoje uvádí, že ceny za krátkodobé pronájmy bytů v Praze se budou držet na mírně nižších cenových hladinách do doby, než povolí veškeré restrikce týkající se cestování. Nicméně už nyní je patrné, že situace v Česku je pod kontrolou a země aktuálně nepředstavuje z hlediska možnosti nákazy takové riziko jako celá řada jiných evropských států. „Odhaduji, že pokud nás nezasáhne druhá vlna epidemie, cestovní ruch se do České republiky vrátí a pronájmy opět zdraží na původní cenové hladiny. Právě úpadek cestovního ruchu v centru hlavního města a příliv bytů ke krátkodobým nájmům do inzertní nabídky je hlavní příčinou aktuálního poklesu nájmů. Dle mého názoru se tedy ceny pronájmů nejpozději o prázdninách vrátí minimálně do spodních hodnot před obdobím epidemie koronaviru, tedy například na Praze 1 k hranici cca 370 Kč za m². Je třeba vzít také v úvahu, že z dlouhodobého hlediska nemůže ani příliv bytů, které byly dříve určeny jen ke krátkodobým pronájmům, pokrýt masivní poptávku po bydlení v Praze jakožto ekonomickém centru Česka. Pronajímatelé tudíž nebudou pociťovat tlak k dalšímu zlevňování…

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Brno otevře od pondělí kontaktní místo pro bydlení

Brno v pondělí otevře kontaktní místo pro bydlení, kde lidé získají informace a rady od města i městských částí. Sídlí v přízemí v budově magistrátu na Malinovského náměstí. Provozní hodiny budou v pondělí a středu od 8:00 do 17:00 a v pátek od 8:00, řekla dnes novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). ...

Zdroj: AdobeStock.com - estradaanton

Soudní vystěhování z bytu: Jak na neplatící nájemníky a jak raději ne

Pronajímání bytů či domů je, jak známo, činností rizikovou. S neplatiči se dříve či později setká nejspíš každý pronajímatel. Jak si s nimi poradit? Ukončit nájemní smlouvu, vyzvat k vystěhování a když neuposlechnou, obrátit se nejdříve na soud a posléze na exekutora. Tento postup je ovšem dost nepraktický, a proto je ...

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Odeznívající (byť stále přítomná a hrozbu představující) pandemie podobu již existujících realizací příliš neovlivní. Ale o to výrazněji se promítne do projektů připravovaných, které už vezmou „rizika pandemií budoucích“ v potaz. Protože s nějakým tím omezením volného pohybu osob a karanténami se podle všeho ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Prodej starších domů v USA klesl nejvíce za deset let

Prodej starších domů v USA zaznamenal v dubnu nejvyšší propad za téměř deset let. Pandemie nemoci covid-19 měla negativní dopad na trh práce i širší ekonomiku, což podkopalo i poptávku po bydlení.

Ostrava, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Ostrava prodává pozemky v průmyslové zóně a centru města

Město Ostrava nabízí k prodeji pozemky v průmyslové zóně a v proluce v centru. Zastupitelé dnes rozhodli o záměru prodat pozemky o rozloze 38,57 hektaru, které přímo navazují na Strategickou průmyslovou zónu v Mošnově a letiště Leoše Janáčka Ostrava. Zároveň schválili záměr prodeje pozemku o rozloze 635 metrů ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA