REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Ceny bytů v Praze v době epidemie: Nájmy v centru dostupnější

Podle aktuální analýzy realitního portálu Sreality.cz se vlivem vzniklé situace oproti loňským rokům zvyšují počty nabídek bytů k pronájmu či prodeji. Během koronavirové epidemie se objevilo nejvíce bytů k pronájmům v Praze 1 a pro zájemce je teď centrum metropole cenově dostupnější.

Analýza srovnávala 22 520 nabídek pro Prahu a konstatuje, že v období epidemie se objevilo na Sreality.cz více než 9 000 bytů k pronájmu či prodeji. Nejvíce přírůstků zaznamenal realitní portál na začátku března a dubna a v současné době se v meziročním srovnání přírůstky počtu inzerátů vracejí do normálu. „Počet nových nabídek na pronájem nemovitostí v centru Prahy se v době koronavirové epidemie nezastavil, ale naopak vykazuje kontinuální mírný nárůst. Nabídka bytů k pronájmu se zvýšila zejména v samém centru Prahy. V souvislosti s nárůstem nabídky procentuálně klesly i ceny, a to průměrně o 15 %,“ podotýká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz a dodává, že analýza se nezabývala duplicitně vloženými inzeráty a v úvahu se bere vždy cena.

Zvýšený zájem hlavně u cizinců využívající služby Airbnb

Atraktivní byty v centru Prahy jsou tedy v současné době podle uvedené analýzy pro tuzemské nájemce dostupnější, nicméně zájem projevují především cizinci. „Nejvíce nových nemovitostí k pronájmu se v době epidemie objevilo na Praze 1, kde ve sledovaném období (změny mezi nově přidanými inzeráty v období od 9. března do 19. dubna 2020) průměrně klesla i jejich cena, a to o 20 %. Majitelé, kteří byty pronajímali cizincům a zejména turistům, byli v mnoha případech donuceni změnit strategii i cenotvorbu. Nyní se nabídkou snaží oslovit tuzemské zájemce, pro které je tak centrum Prahy cenově dostupnější,“ komentuje analýzu Šarlota Smutná.

Vývoj průměrných nabídkových cen za m2, byty 2+kk

Na nárůstu nabídky měly podle jejích slov výrazný podíl zejména byty, které byly využívány pro službu Airbnb. Zpravidla jde tedy o nemovitosti v turisticky atraktivních lokalitách, v místech, která jsou dobře dostupná do centra, a také o byty, ve kterých skončily nájmy. Tyto nemovitosti jsou nyní k dispozici, protože se do nich majitelům složitě shánějí nájemníci, kteří by měli zájem pouze o krátkodobý pronájem. „Majitelé nemovitostí sloužících primárně ke krátkodobému pronájmu začali po uzavření hranic nabízet své nemovitosti na portálech, které se věnují i dlouhodobým nabídkám, jako je například ten náš,“ dodává Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz. U řady takových bytů je nájemné výrazně nižší než před zavedením karantény.

Zlevňují hlavně větší byty, nárůst nabídky snižuje cenu

Vysoký počet pražských bytů, které se nově objevily v nabídce, má vliv i na jejich průměrné ceny. Nejvíce je zlevnění zřejmé u bytů větších velikostí. „Pokud jde o byty na Praze 1, 2 a 3, tak nové nabídky menších bytů zlevnily během nouzového stavu o 20 až 25 %,“ uvedla Smutná. Čím větší byty, tím větší pokles v cenách za pronájem. Nejvýraznější snížení, více než o čtvrtinu, se projevilo u bytů o velikosti 4+kk a větších, což může podle slov analytiků souviset s tím, že z Česka odjela zpět do svých domovin celá řada lukrativních zahraničních pracovníků či studentů. Právě ti si často společně pronajímají větší bytové jednotky, kde teď mohou chybět nájemníci.

Absolutní přírůstek nabídek v jednotlivých týdnech

Poklesy v pronájmech podle obvodů. Mírný nárůst cen lze zaznamenat jen na Praze 8

Týdenní data (změna mezi týdny 24. 2. až 1. 3. a 13. 4. až 19. 4. 2020), mediánové ceny pouze za nově přidané inzeráty v daném týdnu. Jedná se o pronájmy bytů i domů v daných obvodech.

Praha 1 20 %
Praha 2 12
Praha 3 7 %
Praha 4 5 %
Praha 5 3 %
Praha 6 4 %
Praha 7 20 %
Praha 8 + 6 %
Praha 9 13 %
Praha 10 4 %

Zdroj: Sreality.cz

Pronajímatelé zřejmě nebudou pociťovat tlak k dalšímu zlevňování

V době před vypuknutím epidemie se ceny bytů i nájmů v Praze zvyšovaly a prognostici uváděli, že vývoj poptávky po rezidenčních nemovitostech ovlivní (navzdory všem katastrofám) pokračující růst počtu obyvatel hlavního města a největších měst u nás. Poptávku posiluje a další obyvatele přitahuje hlavně ekonomická stabilita Prahy a větších měst, stejně jako relativně nízká nezaměstnanost a růst reálných mezd. Dalším faktorem jsou bezesporu demografické změny, například růst jednočlenných domácností nebo stárnutí obyvatelstva. Trendem lze nazvat i společné bydlení studentů a zahraničních pracovníků ve velkých bytech.

Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz., na dotaz redakce ohledně dalšího vývoje uvádí, že ceny za krátkodobé pronájmy bytů v Praze se budou držet na mírně nižších cenových hladinách do doby, než povolí veškeré restrikce týkající se cestování. Nicméně už nyní je patrné, že situace v Česku je pod kontrolou a země aktuálně nepředstavuje z hlediska možnosti nákazy takové riziko jako celá řada jiných evropských států. „Odhaduji, že pokud nás nezasáhne druhá vlna epidemie, cestovní ruch se do České republiky vrátí a pronájmy opět zdraží na původní cenové hladiny. Právě úpadek cestovního ruchu v centru hlavního města a příliv bytů ke krátkodobým nájmům do inzertní nabídky je hlavní příčinou aktuálního poklesu nájmů. Dle mého názoru se tedy ceny pronájmů nejpozději o prázdninách vrátí minimálně do spodních hodnot před obdobím epidemie koronaviru, tedy například na Praze 1 k hranici cca 370 Kč za m². Je třeba vzít také v úvahu, že z dlouhodobého hlediska nemůže ani příliv bytů, které byly dříve určeny jen ke krátkodobým pronájmům, pokrýt masivní poptávku po bydlení v Praze jakožto ekonomickém centru Česka. Pronajímatelé tudíž nebudou pociťovat tlak k dalšímu zlevňování…

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

Nová zástavba Císařky ponese stopy původního významu. Je inspirována vinicemi

Zemědělské usedlosti patřily odpradávna neodmyslitelně k příměstskému osídlení. Praha jich má bezpočet. Některé se podařilo zachránit, jiné nenávratně zmizely. Často se jedná o historicky cenné stavby u bývalých vinic. Usedlost zvanou Císařka čeká přeměna. Na jižních svazích pod parkem Ladronka ji nahradí soubor…

Most zbourá na sídlišti Chanov panelák a vytvoří náhradní bydlení

Most zbourá na sídlišti Chanov panelák a vytvoří náhradní bydlení

Most zbourá na sídlišti Chanov, obývaném především Romy, další panelový dům. Na demolici město nezískalo státní dotaci, zaplatí ji proto ze svého. Příští rok vznikne pro obyvatele čtvrti náhradní bydlení. Projekt modulových domů je hotový, vizualizaci představí zástupci města občanům na podzim. Novinářům to dnes řekl…

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Nové byty v Praze do července zdražily

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci 1. pololetí meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta na 108.261 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování vzrostlo z 1,6 procenta na konci března. Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,8 procenta. Počet prodaných bytů za prvních šest měsíců meziročně klesl o čtyři procenta…

Pozemek pro rodinný dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Sokolov připravuje pozemky pro rodinné domy, chce využít dotace

Sokolov připravuje parcely pro výstavbu rodinných domů. Tento rok chce město začít budovat inženýrské sítě poblíž sídliště Vítězná. Do budoucna by měla vzniknout nová čtvrť také na Jižním lomu. Město chce na přípravu pozemků využít dotace, řekl to novinářům místostarosta Sokolova Jan Picka (nez.).

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Úřednická čtvrť a okruh Prahy. Spojené nádoby, které se začínají vyrovnávat

Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš (ANO) postavit komplex pro státní úředníky. Babiš po dnešní schůzce s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) řekl novinářům, že stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo…

REKLAMA