Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tipy pro účinné zazimování stavby: Nejdůležitější je udržet zdivo v suchu

S příchodem podzimu klesají teploty a stavebníci řeší, jak by měli co nejlépe zazimovat rozestavěnou hrubou stavbu. Stavební materiály i samotnou konstrukci je třeba chránit před znehodnocením přírodními živly, zejména před nasáknutím vodou.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Ochrana zdiva je klíčová i v momentě, když už jsou hotové stropy a stavebník pracuje na zdění druhého patra. Nejčastěji se k tomu využívá zatížená fólie nebo asfaltové pásy.

Zdění je ideální provádět při teplotách nad 5 stupňů Celsia. Pojiva, jako je malta nebo lepidlo, totiž obsahují vodu, která za nízkých teplot může způsobit problémy. Pokud se teploty budou pohybovat okolo bodu mrazu, nebo dokonce pod ním, nabízí se varianta s použitím zdicí pěny Dryfix. Tuto pěnu lze totiž používat i při teplotách pod bodem mrazu, a to až do −5 stupňů, avšak cihly ani beton nesmí být zmrzlé nebo příliš mokré,“ vysvětluje produktový specialista provádění staveb za Porotherm Matěj Jurečka.

Nezastřešená stavba

Nedokončenou stavbu může svépomocník nebo stavební firma zanechat buď s hotovou střechou, druhým patrem, založenou první řadou cihel, nebo jenom základy. Pokud je ale zdivo vystavěné do určité výšky, musí být přes zimu zakryté například asfaltovým pásem nebo tvrdší fólií s přesahem minimálně pět, nejlépe deset centimetrů. Důležité je také zatížení, aby vítr nemohl plachtu odfouknout. Jakákoliv vlhkost v podobě sněhu nebo vody, která se dostane dovnitř cihel, se totiž obtížně vysušuje a může znamenat prodloužení výstavby. Při zakrývání stavby by se nemělo zapomenout ani na parapety. V této fázi stavby jsou stropní konstrukce stále odkryté, a tak je potřeba čas od času zkontrolovat, zda se na nich nehromadí sníh.

Stavba se střechou

Když střechu kompletně pokrývá krytina, stačí pomocí trubek nebo flexi hadice odvádět vodu dál od objektu. Dále je však potřeba zakrýt parapety, kde hrozí promoknutí zdiva. Je-li na střeše stále vidět laťování (nosná konstrukce střešní krytiny a pod ní střešní fólie), opět by se měla využít zatížená plachta, nebo jiný způsob zakrytí. V pokročilých fázích stavby, kdy už jsou na svém místě i okna a dveře, lze uvnitř pokračovat v práci bez ohledu na počasí. Je však nutné stále myslet na důkladné větrání objektu, převážně pak pokud v interiéru provádíme práce, jejichž součástí jsou mokré procesy.

Produktový tip:
Stropní trám POT

Stropní nosníky POT lze spolehlivě použít jako základ stropní konstrukce v kombinaci s cihelnými vložkami MIAKO 25 BNK. Obsahují svařovanou prostorovou výztuž, díky níž mohou být i více než šest metrů dlouhé. Betonáž se provádí pouze mezi keramické vložky bez nutnosti kontroly tloušťky nadbetonávky, což usnadňuje práci. Stropy MIAKO se pyšní svou únosností a tepelnou setrvačností. Hodí se pro novostavby i pro rekonstrukce.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Zdicí robot od Wienerbergeru: neúnavný pomocník a inovátor stavebnictví

Ahoj, jsem Zdicí robot od Wienerbergeru. Stavím zeď tak rychle, že tím změním svět stavebnictví. Jsem neúnavný pomocník zedníků. Pokud jde o rovné stěny, dokážu pracovat bez přestávky tak rychle, že zastanu práci za pět lidí. Jsem ale i inovátor, který pomáhá stavebnictví digitalizovat a tvořit jeho…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA