REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Nový stavební zákon a digitalizace

Digitalizace stavebnictví v připravovaném novém stavebním zákoně odpovídá současné legislativní úpravě. Po prvním jednání poslanecké skupiny pro nový stavební zákon to na tiskové konferenci řekl místopředseda opoziční ODS Martin Kupka. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) není potřeba se zaváděním digitalizace ve stavebnictví čekat až na dobu účinnosti nového zákona.
Stavební zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Norma, která má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má podle plánů ministerstva pro místní rozvoj (MMR) platit od začátku příštího roku.

"Dnes jsme dokázali uzavřít jeden podstatný bod, a to je digitalizace stavebního řízení. Celé plénum souhlasilo s tím, jakým způsobem je to ošetřeno i v té nové podobě stavebního zákona. Zcela to odpovídá schválené podobě, jež zasahuje do stávající legislativy a která již prošla Senátem," řekl Kupka, který je členem poslanecké skupiny pro nový stavební zákon.

Tato pracovní skupina vznikla spojením Kolegia ministryně pro místní rozvoj k rekodifikaci veřejného stavebního práva a poslanecké Skupiny pro elektronizaci stavebního řízení. Kolegium tvoří například zástupci stavebních firem, Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, ČEPS nebo Asociace krajů ČR. Skupina pro elektronizaci stavebního řízení byla ustavena v říjnu 2018 při Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Podle Dostálové by Sněmovna mohla začít paragrafové znění nového stavebního zákona projednávat od července. MMR k němu obdrželo 4500 zásadních připomínek. Mnoho jich bylo duplicitních, ministerstvo je proto rozdělilo do 26 bloků s podobnými tématy. Kvůli velkému množství připomínek vláda posunula termín pro jejich vypořádání o dva měsíce na konec března.

"Digitalizace se už částečně oddělila, proto s ní nemusíme čekat až na kompletní schválení nového stavebního zákona. Něco máme v zákoně o zeměměřičství. Teď debatujeme o tom, že by mohl existovat pozměňovací návrh k zákonu o urychlení výstavby infrastruktury. To všechno budeme následně překlápět do nového stavebního zákona. Digitalizace je připravena tak, aby fungovala ve stávajícím i novém systému," doplnila Dostálová.

Návrh nového stavebního zákona stále vyvolává kritiku

MMR se v polovině ledna domluvilo se Svazem měst a obcí, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13 500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Dále by ale měly rozhodovat státem řízené krajské úřady a centrála. Rovnou na úrovni státu by se měly řešit liniové a velké veřejně prospěšné stavby. Podle Kupky bude tento bod, tedy institucionální uspořádání stavebních úřadů, při projednávání nejspornější.

Připravovaná norma má řadu kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je dokonce protiústavní. Dostálová už dříve uvedla že v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy, ovšem nesmí být porušen cíl zákona. Vláda počítá s jeho platností od začátku příštího roku. Účinnost bude podle Dostálové nabíhat postupně, nejzazší termín je polovina roku 2023.

Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Stavba silnice, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ČKAIT: Práce na stavebním zákoně by vláda neměla přerušit

Pro oživení stavebnictví po ukončení současných opatření proti šíření koronaviru je nutné, aby vláda nepřerušila práce na schvalování nového stavebního zákona. Navíc je možné ho připravit i s využitím poznatků současné krize. Investoři by pro urychlení povolování poté měli využívat hlavně společné územní a stavební…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Povolování staveb bude možné i elektronicky, Senát to schválil

Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Senát schválil novelu, díky níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný

Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Uvedla to dnes Asociace krajů ČR. Nový zákon by podle ní přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Obává se také ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Nový zákon má podle…

REKLAMA
REKLAMA