REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný

Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Uvedla to dnes Asociace krajů ČR. Nový zákon by podle ní přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Obává se také ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Nový zákon má podle ministerstva pro místní rozvoj urychlit a zjednodušit povolování staveb, čelí ale kritice samospráv, vládních úřadů, hasičů, památkářů i nejvyšších soudů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) chce s hejtmany jednat, uvedla.
Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dostálová, premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf Svazu měst a obcí František Lukl v pondělí dohodli úpravu návrhu, podle níž úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni pod stát. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, po úpravě by to bylo asi 7000. Kraje kritizují, že nový státní stavební úřad by takto nahradil pracoviště na krajských úřadech, což by podle asociace znamenalo převést velké množství zaměstnanců, vytvořit nová pracoviště, zajistit rozdělení archivů a další opatření, která by stála miliardy korun.

Přesun z krajů na státní úřad by se přitom týkal i odborných závazných stanovisek, která slouží k zajištění ochrany kulturních památek, životního prostředí a dalších veřejných zájmů. "Nikdo z autorů novely zatím nevyvrátil naše obavy z ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek pověřený řízením Asociace krajů ČR. Změna by podle něj do systému vnesla nepřehlednost a v rozporu s cílem zákona by významně zpomalila vyřizování mnohých případů nejméně v prvních několika letech.

Ministryně Dostálová je připravena vyslechnout všechny relevantní připomínky k zákonu, uvedla v reakci na vyjádření asociace. Dohodu se Svazem měst a obcí o zachování stavebních úřadů v obcích považuje za závaznou, jde podle ní o dostupnost služeb pro občany. "Státní stavební správa, která zároveň vedle toho vznikne, zase umožní integraci dotčených orgánů, a tedy minimalizaci razítek a zajistí dodržování lhůt. To jsou naše priority," doplnila.

Asociace krajů od převedení agend do jednoho státního úřadu očekává také pokles odbornosti a citelné zvýšení korupčního rizika. Podle Běhounka není možné, aby například komplexní problematiku životního prostředí odborně obsáhli "univerzální úředníci" ze zamýšleného státního úřadu.

"Zrychlit územní a stavební řízení je tedy možné jen digitalizací a citlivými, vyváženými úpravami procesních pravidel, nejen stavebního zákona, ale i správního řádu a dalších zákonů," podotkl Běhounek. Řízení podle něj nabírá zpoždění právě kvůli chybějící digitalizaci projektových dokumentací a dalších podkladů a kvůli extrémně vysokému počtu opravných prostředků v rovině správní i soudní.

Kraje předložily připomínky k návrhu nového stavebního zákona v prosinci. Podle Běhounka nadále trvají na jejich důsledném vypořádání. Připomínek k návrhu zákona přišlo více než 5000, z toho je kolem 84 procent připomínek zásadních. MMR by je mělo vypořádat do konce března, zákon by měl platit od příštího roku. Ministryně Dostálová nedávno uvedla, že účinný bude zákon od poloviny roku 2023. Přechodná doba bude sloužit k tomu, aby se s ním úřady a lidé stačili seznámit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Solární elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Do čisté energie investovali loni v USA rekordních 55,5 mld. USD

Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Hejtmani chtějí znovu jednat o návrhu nového stavebního zákona

Hejtmani nepovažují pondělní dohodu vlády se Svazem měst a obcí ČR ohledně návrhu nového stavebního zákona za dohodu s územními samosprávami.V Brně po jednání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) to řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný

Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Uvedla to dnes Asociace krajů ČR. Nový zákon by podle ní přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Obává se také ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Nový zákon má podle ...

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Změna návrhu nového stavebního zákona: Malé stavební úřady zůstanou u obcí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13 500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Novinářům to po včerejší schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem Svazu ...

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Babiš a Dostálová jednají o stavebním zákonu

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) budou dnes dopoledne na úřadu vlády jednat s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem o návrhu stavebního zákona. Svaz normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh.

Obchvat, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Praha letos zahájí geologický průzkum pro dostavbu okruhu

Pražský magistrát v letošním roce zahájí geologický průzkum nutný pro dokončení úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Bude potřeba vyhloubit desítky sond. V rozhovoru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Chybějící úsek známý jako Vlasta bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část ...

Stavební zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Stavební zákon bude účinný od poloviny roku 2023, tvrdí Dostálová

Nový stavební zákon, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má být účinný od poloviny roku 2023. Dnes to sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Platit by měl sice již od příštího roku, což je podle mnohých expertů příliš ambiciózní plán, řídit se jím však budou muset dotčené ...

Hradec Králové, Ilustrační obrázek, Fotolia.com

Hradec Králové nabídne mladým asi 50 startovacích bytů

Královéhradecká radnice nabídne mladým lidem asi 50 takzvaných startovacích bytů. Žádosti bude magistrát přijímat v druhé polovině ledna, veřejné losování nových nájemníků se uskuteční 5. února ve velkém sále Adalbertina. Včera to řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Zájem o bydlení ve startovacích bytech, v nichž ...

Metro, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Metro D: Pražský dopravní podnik vypíše tendr na první úsek

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes vypíše veřejnou zakázku na první část nové linky metra D, která zahrnuje přestupní stanici na Pankráci, novou stanici Olbrachtova a tunely mezi nimi. Doba výstavby má být 7,5 roku a předpokládaná hodnota zakázky činí 10,8 miliardy korun bez DPH. Informoval o tom projektový manažer ...

REKLAMA