REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Novinky realitního trhu: Výše úroků, limity hypoték, bič na Airbnb, poplatky katastru

Od nového roku bude platit nový zákon o realitním zprostředkování. Co nám to přinese? Projde omezení krátkodobého pronajímání bytů v rámci Airbnb? To a další se dočtete v dalších novinkách z realitního trhu které pro nás pravidelně připravuje Jakub Žižka.
Zdroj: AdobeStock-Daniel Krasoń

Realitní zákon

Je to několik dní, kdy prezident republiky podepsal zákon o realitním zprostředkování, jež bude účinný dost možná již od února.

Podle Ministerstva pro místní rozvoj je jeho cílem upravit a jasně vymezit vztahy v nemovitostním byznysu, zejména posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů. Je vyžadována odborná způsobilost makléřů, jejich povinné pojištění a omezuje se realitním kancelářím poskytování finančních úschov.

I když některé ze změny zůstaly na půli cesty, zákon rozhodně vykročil správným směrem a je do budoucna jistě na čem stavět. Detailněji jsem se k zákonu ostatně vyjadřoval už v minulosti zde v tomto článku.

Bič na Airbnb

Praha i jiná turisticky zajímavá města České republiky se dlouhodobě potýkají s problémem krátkodobého pronajímání nemovitostí. Ze strany pronajímatelů jde o zajímavou formou přivýdělku, horší už to ale mají lidé, kteří dlouhodobě bydlí např. v sousedství takového bytu.

Proto se připravuje několik legislativních návrhů, které by mohly napomoci řešit tyto problémy s platformami typu Airbnb. Nově by pronajímatelé mohli například potřebovat souhlas od společenství vlastníků jednotek nebo by směli nemovitost pronajímat jen v určené časy. Kromě toho by se Airbnb měl dotknout také návrh sedmiprocentní digitální daně, který již schválila vláda a která už v současnosti platí pro firmy jako Facebook nebo Google. 

Nově navíc od tohoto roku budou muset klienti Airbnb platit poplatek z ubytovacích kapacit.

Poplatek za návrh na vklad

Od nového roku je na dvojnásobek navýšen poplatek za vklad do katastru nemovitostí – z dosavadního 1 000,- Kč nově zaplatíme tisíce dva. Vláda si díky tomu slibuje 650 mil. Kč do státního rozpočtu.

Úrokové sazby

Bankovní rada ČNB v posledním kvartále roku 2019 ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 2%. Naposledy sazby rada zvýšila v květnu 2019.

Komerční banky však nadále pokračovaly v boji o klienta a sazby hypotečních úvěrů stále měsíc co měsíc klesají. Díky tomu se udržuje i vyšší zájem o úvěry na bydlení, což spolu se stále rostoucí cenou nemovitostí má za následek i to, že průměrný hypoteční úvěr překonal hranici 2,4 milionu korun.

Největší překážkou při poskytování hypoték však nadále zůstává to, že žadatel o úvěr musí složit 20 % z ceny nemovitosti v hotovosti. Při průměrné hypotéce 2,4 milionu Kč, žadatel tak musí mít k dispozici 480.000 Kč.

Limity hypoték

Bankovní rada ČNB v listopadu jednala o změně limitů pro poskytování hypotečních úvěrů. Nadhodnocení cen bytů se podle jejích výpočtů totiž dále mírně zvýšilo, v polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, a to zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech.

ČNB však očekává, že v nejbližších čtvrtletích bude růst cen rezidenčních nemovitostí spíše zpomalovat, a proto limity prozatím ponechala nezměněny.

Stále tedy platí, že celkový dluh žadatele nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a současně na splátky všech úvěrových produktů má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Zároveň trvá doporučení ČNB, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90% LTV a omezily i ty 80%.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Realitní zákon: Účinnost MMR odložilo

Zákon o realitním zprostředkování bude účinný během února nebo počátkem března. Dnes to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které zákon připravovalo. Zhruba o měsíc tak prodloužilo svůj odhad ze začátku ledna. Příprava zákona, jehož hlavním cílem je zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů…

REKLAMA