REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Daně, hypotéky a ceny bytů. Aktuální komentáře k realitnímu trhu

Bude zrušena daň z nabytí nemovitých věcí? Jak bude upravena daň z nemovitosti v rámci Prahy? Byty v Praze jsou nejdražší ve střední Evropě. Nejen o tyto aktuality se s vámi dělí realitní makléř Ing. Jakub Žižka.
Zdroj: AdobeStock-Kristyna

Daň z nabytí nemovitosti zůstává

V minulých týdnech Sněmovna odmítla návrh Senátu na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Sazba této daně činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji hradil prodávající a kupující byl v pozici ručitele. Tato daň bývá často označována jako nemorální, avšak do státní pokladny díky ní plyne každoročně nemalý obnos.

Senát navrhoval Sněmovně tuto daň úplně zrušit, ta však tento návrh zamítla. Novela počítá s alespoň jednou úpravou. Dosud bylo od daně z nabytí osvobozeno pouze první úplatné nabytí rodinného domu a bytu v bytovém domě, nyní se k tomu přidává i první nabytí bytu v rodinném domě. Na jakémkoli dalším typu převodu nemovitosti se však nadále nic nemění – poplatníkem je nadále kupující strana a v platnosti zůstává i sazba této daně, která činí již zmíněná 4%.

Úpravy pražské vyhlášky pro výpočet daně z obytných nemovitostí

Daň z nemovitosti, každoroční platba, které se na počátku roku nevyhne žádný vlastník nemovitosti. Počítá se ze zastavěné plochy a její základ činí 2,-Kč za m2. Tento základ se následně násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním. A právě tyto koeficienty byly v rámci vyhlášky v Praze pozměněny.

Ten místní se z hodnoty 1 zvyšuje na hodnotu 2 a ten velikostní naopak klesá z hodnoty 5 na hodnotu 2,5; avšak každá městská část dostala možnost si ho libovolně navýšit až na původní hodnotu 5.  V některých částech Prahy (např. na Praze 1, 3 a 7) to tak znamená zdražení této daně, zatímco v jiných částech (např. na Praze 4 a 6) nikoli.

Jiná je situace v případě nemovitostí užívaných k podnikání. Tyto mají zaprvé vyšší základní sazbu a zadruhé se na ně nevztahuje velikostní koeficient, ale zvláštní komerční koeficient, který zůstává na stejné úrovni jako dosud. Zvýšení místního koeficientu, který ovlivňuje všechny objekty, tak bude v celé Praze znamenat zdvojnásobení daně pro komerční nemovitosti.

Úroková sazba a hypotéky

Bankovní rada České národní banky nechala při posledním zasedání úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by úrokové sazby mohly velmi pravděpodobně zůstat beze změny i v následujících čtvrtletích.

Průměrná sazba hypoték v srpnu klesla na hodnotu 2,61 pct. Sazby tak klesají už sedmý měsíc v řadě, což je mimo jiné důsledkem konkurenčního boje bank o klienty. Zájem o hypotéky ale přesto klesá. Objem hypoték v pololetí klesl zhruba o čtvrtinu. Důvodem jsou zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů i vysoké ceny nemovitostí.  Ač ve třetím čtvrtletí banky sice očekávají zvýšení zájmu, je však již teď jasné, že celkově rok 2019 nedožene výsledkově rok 2018, protože propad ze začátku roku byl tak velký, že jej v průběhu roku není reálné dohnat.

V souvislosti s podmínkami pro poskytování hypotečních úvěrů stojí za zmínku, že Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu pro 11 zemí včetně ČR. Rizika vidí v úrovni zadlužení domácností nebo rostoucích cenách nemovitostí. Za opatření byla ČNB pochválena, zároveň však ESRB vidí nedostatek v tom, že tato opatření nejsou právně závazná. To by se mohlo změnit díky novele zákona o ČNB, kterou v červnu letošního roku schválila vláda. Místo doporučení by tak nově mohla ČNB parametry úvěrů na bydlení přímo určovat. Normu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident.

Výstavba nových bytů, ceny bytů a můj pohled

Českému stavebnictví se daří a projevuje se to stále více i ve výstavbě nových bytů. V prvním pololetí se jich rozestavělo přes 19 tisíc, což je nejvíc za posledních deset let. Pro představu ještě před třemi lety to bylo necelých 12,5 tisíce. Přesto však nestačí pokrývat poptávku. Opožděná reakce stavitelů je důsledkem dlouhých povolovacích řízení. Developerům nyní navíc reálně hrozí, že rozestavěné byty kvůli rostoucím cenám a nižší kupní síle obyvatelstva neprodají tak, jak očekávali.

Byty v Praze jsou v poměru ke mzdě nejdražší ve střední Evropě. Průměrná cena bytu v centru Prahy se blíží cenám v Berlíně. Podle analytiků nárůst cen sice opravdu zpomaluje, nelze však zatím ještě očekávat, že by časem došlo k jejich výraznému poklesu.

Podle dat zveřejněných poradenskou společností Deloitte se v Praze se v pololetí letošního roku zvýšila průměrná cena nového bytu už na 107 700 korun za metr čtvereční a z dalších krajských měst jsou nejdražší nemovitosti v Brně, Hradci Králové, Plzni, Olomouci a dalších městech.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Nejdražší ulice v ČR: Pražská ulice Na Příkopě je 18. nejdražší ulicí světa

Nejdražší ulice v ČR: Pražská ulice Na Příkopě je 18. nejdražší ulicí světa

Pražská ulice Na Příkopě se umístila na 18. místě v žebříčku 68 nejdražších ulic světa. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Česká ulice si proti loňsku polepšila o jedno místo. Nejdražší je hongkongská Causeway Bay, následuje horní část Páté avenue v New Yorku. Na třetím místě zůstala New ...

Zdroj: AdobeStock-syda-productions

Jak prodat nemovitost s realitním makléřem krok za krokem. A kolik jeho služby stojí?

Prodej nemovitosti je pro běžného člověka akt, který jej potká pouze jednou, dvakrát za život. Není hanbou si přiznat, že se v něm ne zcela dobře orientujete. Na tyto služby je dobré si pozvat profesionála – realitního makléře. Ovšem pozor, jako v každém oboru i zde jsou velké rozdíly v odbornosti. Jak by měla práce ...

Vklad do katastru bude dražší. Poplatek se zvýší na 2000 korun, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Vklad do katastru bude dražší. Poplatek se zvýší na 2000 korun

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se pravděpodobně zvýší z nynější tisícikoruny na dvojnásobek. Schválila to dnes Sněmovna v takzvaném daňovém balíčku, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Vláda návrh na zvýšení poplatku obhajuje inflací nebo vyššími administrativními náklady. ...

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Praha zřídila komisi pro podporu družstevního bydlení

Hlavní město zřídilo komisi, která má na starosti přípravu podpory družstevní výstavby bytů na území metropole. Magistrát by měl pro stavby poskytovat volné pozemky. Včera o tom rozhodli pražští radní. Program má být určen pro středně příjmové skupiny lidí, kteří si v současné bytové situaci nemohou v metropoli ...

Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

První prodej bytů v rodinných domech bude bez daně z nabytí

První prodej bytů v rodinných domech bude nově osvobozen od daně z nabytí nemovitostí. Příslušná novela zákonného opatření, která to umožňuje, vstupuje v účinnost právě dnes. Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji hradil prodávající.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA