REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Českou cenu za architekturu 2019 získala mateřská škola. Výstava je na FA ČVUT

Ve 4.ročníku soutěže Česká cena za architekturu hlavní cenu převzali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda. Celkově se o cenu ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech, nominováno bylo 34 staveb, do finále jich postoupilo šest.

Organizátor zveřejnil v průběhu prosince podrobnosti k soutěžní přehlídce, představil vítěze a umožnil oceněná díla vidět na výstavě v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze a od ledna 2020 pak na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Následně bude výstava putovat po celé České republice. Vše je možné sledovat (včetně termínů výstav) též na internetových stránkách soutěže (www.ceskacenazaarchitekturu.cz).

Kvalitní porota, kvalitní díla

Česká cena za architekturu (ČCA) byla poprvé vyhlášena v roce 2016. Záměrem je podle slov organizátorů propagace výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska estetické a technické kvality díla, ale především v souvislostech vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu.

Mateřská škola Sedlejov

„Hlavním účelem přehlídky ČCA je pokrytí co nejširšího spektra prací. Z tohoto důvodu nejsou díla hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota. Soutěžní přehlídky se mohou zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s realizacemi na území ČR dokončenými v posledních pěti letech. Registrace do soutěže je bezplatná. Z přihlášených děl porota vybírá v prvním kole užší nominaci, ze které v dalším kole volí finalisty a držitele hlavní ceny. Udělují se také ceny partnerů a ocenění za výjimečný počin,“ upřesňuje Tereza Zemanová z ČKA a představuje dále letošní porotu.

Finalisty vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní Imke Woelk (Německo). Dalšími členy byli Teresa Borsuk (Velká Británie), Michael Jakob (Švýcarsko), Etan Kimmel (Izrael), Iván Nagy (Maďarsko), Julien Rousseau (Francie) a Michal Sulo (Slovensko). Po pečlivém výběru a návštěvě staveb udělili hlavní cenu Petru Stolínovi a Aleně Mičekové za realizaci Mateřské školy Nová Ruda (2018). Zapůsobila na ně „jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek.“ Budova školky je podle slov porotců překvapivá, záhadná a zároveň ryze současná.

Mateřská škola Nová Ruda

„Její univerzální architektonické vlastnosti a zároveň citlivost vůči fyzickému kontextu místa s jeho omezenými rozměry je velmi inspirativní. Způsob, jakým architekti dosáhli vysokého standardu stavby při skromném rozpočtu, je obdivuhodný. Precizní detaily, pečlivý a inovativní design interiéru i chytré využití materiálů činí projekt výjimečným a úspěšným,“ napsali v závěrečném hodnocení porotci.

Bodovaly i další stavby

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2019 získalo kromě vítězné stavby pět dalších prací. Z architektonické soutěže uskutečněné v roce 2014 vzešla Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018). Dále pak Centrum současného umění DOX+ v Praze (Petr Hájek ARCHITEKTI, 2018), konkrétně soubor budov DOX+ rozšiřující Centrum pro současné umění DOX o prostory pro tanec, hudbu, film a školu architektury. Ocenění získala rovněž Lávka přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna na pěší cestě ze vsi na hřbitov (Aoc architekti, 2018). Mezi finalisty jsou také dvě venkovská díla: Chata u rybníka u Vyklantic (Atelier 111 architekti, 2018) a Usedlost Maneschowitz v Manešovicích (a1 architects, 2016).

Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích

Čtyři Ceny partnerů

V České ceně za architekturu (ČCA) se udělují rovněž Ceny partnerů. Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získala Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018). Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu patří Technologickému dvoru v Českých Budějovicích (boq architekti s.r.o., 2018). Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělila cenu za citlivé a originální řešení ve venkovském prostoru Rodinnému domu v Blatnici pod Svatým Antonínkem (Atelier 6, AIR, 2017). Cenou společnosti VELUX za práci s denním světlem vyznamenali hodnotitelé Mateřskou školu Sedlejov (ARCHOO, 2018).

Výjimečný počin z oblasti architektury

Nominace uděluji v tomto případě členové Akademie a Grémia ČCA. Ocenění za Výjimečný počin se dostalo Centru současného umění DOX v Praze za přínos pro architekturu a výtvarné umění. „Multifunkční areál vzniklý ze soukromé iniciativy Leoše Války a za podpory jeho kolegů nabízí jedinečný prostor pro prezentaci současného umění, včetně architektury. Celý areál DOX lze považovat sám o sobě za příklad kvalitní současné české architektury – od přestavby bývalé holešovické továrny podle projektu Ivana Kroupy, přes dřevěnou vzducholoď Gulliver autorů Martina Rajniše a Leoše Války, až po multifunkční sál podle návrhu architektonického studia Petr Hájek ARCHITEKTI,“ uvádějí akademici a zvou na Fakultu architektury ČVUT Praha, kde budou od ledna představena všechna díla s podrobným popisem včetně všech hodnocení porotců. Konkrétní informace a termíny budou včas zveřejněny na internetových stránkách soutěže.

DOX - centrum současného umění

Foto a informace dle ČKA.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: AdobeStock-lightcaptured

Rekonstrukce bytu z první republiky skrývá velký potenciál

Staré „činžovní“ cihelné domy mají mnoho výhod. Tou první je poloha ve městě, většinou v centrech nebo v širším centru s dobře dostupnými službami. Často velkorysé prostory s vysokými stropy umí architekti výhodně využít a není třeba se jich bát. Reprezentativnost prostoru, původní cihelné zdivo či masivní dřevěné ...

Foto: jag studio

Zakopaný dům z kamene, hlíny a dřeva

Návrat ke kořenům a spojení se zemí? V době, kdy se esoterická mystika snaží vecpat, kam to jen jde, mají taková slovní spojení dost neurčitý pojem. Tahle móda ale naštěstí do Ekvádoru nedorazila, a tak tu mají zmíněná úsloví svůj plnohodnotný význam. Casa Patio z kraje Cotopaxi se skutečně noří do země, a navrací se ...

Foto: Zaha Hadid Architects (ZHA)

Evropský dopravní projekt století

Rail Baltica je občas nazývána projektem století, a minimálně mezi Finskem, Lotyšskem, Estonskem, Litvou a Polskem tomu tak skutečně je. Je to železniční stavba, která ze dvou, severní a střední Evropy udělá jednu, dopravně propojenou. I proto do celého projektu masivně investuje Evropská unie, v rámci rozvoje ...

Eliška Kaplicky si prohlíží model návrhu knihovny, foto: redakce

Kaplického knihovna na Letné: Vrátit se k návrhu není možné, tvrdí Zaorálek

Vrátit se k plánu výstavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického už není možné, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministerstvo kultury připravilo pro vládu ke stavbě knihovny materiál, nyní vypořádá připomínky. Ministr také jedná s pražskými politiky o možném místě ...

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Přijměte naše pozvání na redakční návštěvu funkcionalistického domu Radost, bývalého Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla. Projděte se s námi po této historické budově a poznejte její krásu.

REKLAMA