REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

V Neratově vybudovali most, obnovili poutní cestu ke kostelu se skleněnou střechou

V Neratově v Bartošovicích v Orlických horách začal sloužit nový most do Polska. Lávka pro pěší, cyklisty, lyžaře, která byla dnes oficiálně otevřena, se klene nad Divokou Orlicí. Vznikla na místě zaniklého Jánského mostu za 1,4 milionu korun, řekl to sekretář sdružení Euroregion Glacensis Jaroslav Štefek
Zdroj: AdobeStock- josefkubes

Most je součástí projektu Česko-polská Hřebenovka - východní část. Nositelem projektu je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně.

"Jakékoli vytvoření mostu mezi dvěma státy je určité symbolické propojení národů. V této oblasti se propojily turistické trasy mezi Orlickými a (polskými) Bystřickými horami přes krásné poutní místo Neratov," řekl Štefek.

Neratov se díky mostu stane křižovatkou na turistických trasách, což je důležité pro rozvoj regionu.

"Jsme velice rádi, vzniklo tím přímé spojení do Polska. Věříme, že to také přinese zvýšenou návštěvnost poutního místa a práci našim lidem," řekl Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, které se od počátku 90. let snaží oživit stejnojmennou vysídlenou osadu s barokním poutním kostelem známým prosklenou střechou, o kterém je i dokument který v roce 2018 natočil ESTAV.cz.

Otevřením mostu v Neratově byla obnovena historická poutní cesta na vrchol Jagodná v Polsku, kam turisty dovede žlutá turistická trasa. V nejbližších měsících by se měla na vrcholu otevřít nová rozhledna.

V Orlických horách v Královéhradeckém kraji jde o nový přeshraniční most po 14 letech. V létě 2005 byl v Orlickém Záhoří otevřen silniční most do Polska, spojil obec s polskými Mostowicemi.

Přeshraniční projekt Česko-polská Hřebenovka s rozpočtem přes 3,5 milionu eur (asi 89 milionů korun) zahájený v dubnu 2018 má být ukončen na podzim příštího roku. Součástí jsou rozhledny, informační centra, propagace regionu i dnes otevřený most.

Letos byla například otevřena vyhlídková plošina na Guzowaté u Radkówa, rozhledna v Nowé Rudě a na české straně rozhledna na Velké Deštné.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Grand prix architektů - termín podání přihlášek vyprší za dva dny!

Grand prix architektů - termín podání přihlášek vyprší za dva dny!

Obec architektů vyhlásila na začátku června další ročník soutěže Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu 2020. Vzhledem k velkému zájmu o prodloužení lhůty pro registraci projektů se organizátor rozhodl termín uzávěrky soutěže posunout do 15. srpna. Do tohoto data je možné registrovat nové i upravovat…

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

REKLAMA